Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Pies asystujący - najlepszy przyjaciel osoby niepełnosprawnej

Kategoria: Ułatwienia dla niepełnosprawnych Dodano: 2012-01-08

 

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Zawsze wierny, nigdy nie zawodzi swojego pana. Z takim przyjacielem można się bawić, uczyć, nawet rozmawiać. Jest również niezwykle pomocny, nigdy nie zostawi swego opiekuna w potrzebie. Dlatego osoby niepełnosprawne często korzystają z pomocy tych niezwykle czułych i kochających przyjaciół.

 

Psy najczęściej są ogromną pomocą dla osób niewidomych i niedowidzących. Pomagają przy poruszaniu się po mieście, dbają o bezpieczeństwo. Medycyna potwierdza również zbawienny wpływ psa przewodnika i przyjaciela na psychikę osób niewidomych. Dzięki ich pomocy takie osoby mogą żyć bardziej aktywnie.

 

W naszym kraju osoby niewidome mogą zwrócić się o pomoc do Polskiego Związku Niewidomych w uzyskaniu psa przewodnika. Psy przeznaczone do asystowania osobie niewidomej są uważnie dobierane. Muszą być duże, aby w razie czego móc utrzymać dorosłego człowieka. Badany jest też charakter i natura zwierzęcia. Wybierane są tylko te najbardziej oddane, przyjacielskie, spokojne i opanowane czworonogi.

 

Odpowiednio dobrane psy są następnie poddawane szkoleniu. Są przystosowywane do pracy z osobą niewidomą, uczone poruszania się po mieście, prowadzenia po chodniku, zatrzymywania się przed przejściami dla pieszych, omijania przeszkód. Psy uczą się reagować na polecenia m.in. „naprzód”, „w prawo”, „w lewo”, „szukaj drzwi”. Pies powinien umieć zatrzymywać się przy każdych drzwiach i furtkach, niezależnie od tego czy są otwarte czy zamknięte, osoba niewidoma, sama za pomocą laski sprawdza szerokość przejścia i decyduje czy idzie dalej. Zwierzę nie potrafi rozpoznawać kolorów, ale musi nauczyć się zatrzymywać przed przejściami dla pieszych oraz przed wszystkimi krawężnikami. Psy uczone są również podróżowania środkami transportu.

 

Zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Niewidomych o przyznanie psa przewodnika może starać się osoba która spełnia określone warunki:

 

 • Jest całkowicie niewidoma
 • Ma ukończone 16 lat
 • Poza brakiem wzroku, jest sprawna fizycznie
 • Ma dobrą orientację w terenie i potrafi poruszać się przy pomocy białej laski
 • Jest zrównoważona psychicznie, nie nadużywa alkoholu, nie przyjmuje narkotyków
 • Jest przyjacielem zwierząt
 • Ma odpowiednie warunki do posiadania psa (mieszkaniowe i finansowe)

 

Osoby, które są zainteresowane przyznaniem im psa przewodnika, powinny zgłosić się do odpowiedniego okręgu  Polskiego Związku Niewidomych, gdzie będą mogły szczegółowo zapoznać się z regulaminem. Kolejnym krokiem jest wypełnienie i złożenie wniosku, który przekierowany jest do Zarządu Głównego PZN. Wnioski są opisywane przez komisję ds. przydziału psów przewodników. Zwoływana jest ona wtedy, gdy uda się uzyskać środki pieniężne do zakupu i wyszkolenia określonej liczby psów. Uwzględniając opinie komisji, Dyrektor Związku, przydziela psy osobom, które złożyły wniosek.

 

Osobom, którym został przyznany pies, przekazywana jest dotacja na warunkach określonych przez jednostki sponsorujące szkolenie psów oraz przez PZN. Osoba ta uczestniczy w dwutygodniowym kursie zaprzyjaźniania się i zżywania z psem oraz nauki posługiwania się nim. Na koniec kursu odbywa się egzamin przeprowadzany przez specjalną komisje egzaminacyjną. Jeżeli wynik egzaminu jest pozytywny osoba niewidoma otrzymuje zaświadczenie o posiadaniu psa przewodnika. Najczęściej osoba niewidoma dostaje również książeczkę zdrowia psa oraz legitymację , która pozawala im wejść z psem np. do apteki czy restauracji.

 

Psy coraz częściej pomagają nie tylko osobom niewidomym. Osoby na wózkach również korzystają z pomocy czworonożnych przyjaciół. Fundacja Pomocna Łapa zajmuje się szkoleniem psów, które pomagają osobom poruszającym się na wózkach. Specjalnie wyszkolone zwierzęta potrafią podać osobie niepełnosprawnej dany przedmiot, przyciągnąć wózek, zakładać i zdejmować ubrania, otwierać i zamykać drzwi i szafki, zapalić i zgasić światło. Ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Dzięki psu asystującemu, osoba niepełnosprawna staja się samodzielna, nie potrzebuje już tak bardzo pomocy drugiego człowieka, kiedy ma przy sobie pomocną łapę.

 

Wyszkolenie psa asystującego osobie poruszającej się na wózku trwa około dwóch lat. W Fundacji Pomocna Łapa o psa asystującego można ubiegać się:

 

 • Osoba niepełnosprawna ruchowo, która ukończyła 18 lat i jest sprawna umysłowo
 • Osoba niedowidząca, która ukończyła 18 lat i jest sprawna umysłowo

 

Osoby zainteresowane muszą mieć odpowiednie warunki do posiadania psa. Pierwszym krokiem do uzyskania psa od Fundacji jest złożenie wniosku, po wstępnej kwalifikacji, osoba ubiegająca się jest zapraszana do Fundacji na rozmowę. Następnie Fundacja po analizie rozmowy i dokumentów zaprasza na szkolenia, po których przydzielany jest najbardziej odpowiedni czworonóg. Jeżeli w danej chwili nie ma takiego psa, osoba taka wpisywana jest na listę oczekujących i zawiadamiana jeśli pies się pojawi. Jeżeli pies jest przyznany od razu, odbywają się szkolenia i wzajemne poznanie psa i osoby niepełnosprawnej. Kiedy i zwierze, i osoba niepełnosprawna są gotowi, podpisywana jest umowa z Fundacją o przekazaniu psa. Pies na zawsze zostaje własnością Fundacji. Spisywana umowa jest bezterminowa lub na czas określony, zależy to od obu stron. Po podpisaniu umowy można już tylko cieszyć się z posiadania niezwykłego przyjaciela.

 

Psy wyszkolone do pracy z osobami niepełnosprawnymi są bardzo wrażliwe i pomocne. Podadzą dzwoniący telefon, pomogą dojść do sklepu i zrobić zakupy, otworzą drzwi i ostrzegą przed niebezpieczeństwem. Przy tym są niezwykłymi towarzyszami na długie zimowe wieczory, dobrymi słuchaczami, którzy pomogą uporać się z samotnością. 

 

Bibliografia:

 1. http://www.pzn-mazowsze.org.pl/pies.htm
 2. http://bialyprzewodnik.screenreaders.info/?page_id=5
 3. http://www.pomocnalapa.pl/

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
"Aktywne Kępice" - trwa nabór 30 osób do projektu gminy Kępice

Wydarzenia,

Projekt gminy Kępice, został najlepiej ocenionym projektem w całym województwie pomorskim, dzięki czemu gmina zdobyła ponad 830 tysięcy złotych na zajęcia dla osób niepełnosprawnych, osób po 50. ro...

Dodano: 2012-02-07

Jaka niepełnoSPRAWNOŚĆ ? - Wyprawa

Pomoc i wsparcie,

po udanej akcji wyprawy RÓWNOŚĆ I GODNOŚĆ podjęte zostały dalsze wyzwania tym razem w Anglii . Uczestnicy wyprawy w Polsce szczęśliwie dojechali do mety w Gorzowie Wlkp w pełni zdrowia i kondycji d...

Dodano: 2013-09-27

Komunikacja osób niepełnosprawnych za pomocą myśli

Nauka,-

Innowacyjny interfejs komunikacyjny umożliwiający osobom niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem oraz obsługę urządzeń elektronicznych.

Dodano: 2012-07-23

Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Mielżynie

Pomoc i wsparcie,

Mielżyn niewielka wieś w województwie wielkopolskim w powiecie gnieźnieńskim. Niewielka bo licząca zaledwie 650 mieszkańców a jednocześnie wielka duchem bo to właśnie w niej znajduje się Dom Pomocy...

Dodano: 2012-05-04

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności

Pomoc i wsparcie,

Osoby niepełnosprawne często muszą borykać się z wieloma problemami ,wynikającymi z braku przystosowania środowiska ich życia, do zapewnienia im warunków swobodnego funkcjonowania pomimo ogranic...

Dodano: 2012-04-15

Przekaż 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

Prawo,

Mamy wybór z szeregu organizacji pożytku publicznego. Wiele z nich udziela również pomocy osobom niepełnosprawnym oraz im rodzinom. Jeśli nie chcemy przekazywać środków dla Fundacji ogólnokrajowej,...

Dodano: 2012-03-14

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz