Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

POPON - organizacja wspierająca osoby niepełnosprawne na rynku pracy

Kategoria: Pomoc i wsparcie Dodano: 2012-01-17

Mimo wciąż panującej, krzywdzącej opinii, że osoby niepełnosprawne są mniej efektywne i "wydajne" niż, pracownicy zdrowi, osoby z diagnozowaną niepełnosprawnością są dobrymi pracownikami. Postrzeganie niepełnosprawnego jako gorszego pracownika często podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Inwalidzi, niekiedy bojąc się odmowy potencjalnego pracodawcy, zamykają się w domu, wątpiąc w swój potencjał.

 

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON; prowadząca swoją działalność od 30 listopada 1995 roku), aby obudzić w niepełnosprawnych wiarę i odbudować poczucie świadomości że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpili w swoje możliwości, stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.

POPON jest Organizacją skupiającą około 600 firm i instytucji, które zatrudniają łącznie blisko 65 tys. pracowników (w tym ponad 35 tys. osób niepełnosprawnych), prowadzącą szereg działań informacyjnych i szkoleniowych, pomaga również niepełnosprawnym w znalezieniu odpowiedniej dla ich potrzeb pracy.

Organizacja POPON od kilku lat nadzoruje i kieruje Centrami Pracy dla Osób Niepełnosprawnych. Działają one przy 10 placówkach terenowych Organizacji, a ich lokalizacja znajduje się w największych miastach Polski. Wszystkie Centra powstały, by wspierać osoby niepełnosprawne na rynku pracy i pomagać im w aktywnych poszukiwaniach miejsca zatrudnienia.

W jednostkach osoby te mogą znaleźć dopasowaną do swoich potrzeb ofertę zawodową, dostosowaną do zdobytych kwalifikacji i możliwości wynikających z danego schorzenia. Mogą także uzyskać informacje o organizowanych kursach, szkoleniach oraz możliwościach kształcenia. Doradcy zawodowi ocenią predyspozycje niepełnosprawnego i dobiorą odpowiednie dla danej osoby stanowisko.

 

Udzielają pomocy z zakresu napisania CV i listu motywacyjnego. Niepełnosprawni mogą również    liczyć na wsparcie pracowników w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej. Proces poradnictwa jest prowadzony w taki sposób, by każda niepełnosprawna osoba mogła poznać siebie i uwierzyć we własne możliwości. Dzięki takim staraniom każdego roku blisko 1000 osób podejmuje zatrudnienie, a pracodawcy zyskują pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami.Przy każdym z oddziałów znajdują się Punkty Poradnictwa dla Osób Niepełnosprawnych, oferujące:

 

  • profesjonalne i bezpłatne usługi psychologiczne
  • profesjonalne i bezpłatne usługi społeczno-prawne
  • warsztaty tematyczne dla osób niepełnosprawnych
  • adresy placówek gdzie można skorzystać z rehabilitacyjnych zabiegów oraz uzyskać specjalistyczną pomoc medyczną
  • adresy gdzie można kupić lub wypożyczyć  sprzęt rehabilitacyjnyWięcej informacji na temat wsparcia na stronach POPON

 

 

 

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
ul. Szpitalna 6 lok. 18-19
00-031 Warszawa
tel: 022 620-32-02

www.popon.pl,  www.ekspertpopon.pl,  www.lodolamacze.info.pl

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
"Aktywne Kępice" - trwa nabór 30 osób do projektu gminy Kępice

Wydarzenia,

Projekt gminy Kępice, został najlepiej ocenionym projektem w całym województwie pomorskim, dzięki czemu gmina zdobyła ponad 830 tysięcy złotych na zajęcia dla osób niepełnosprawnych, osób po 50. ro...

Dodano: 2012-02-07

Pomóż ocalić życie bezbronnemu

Niepełnosprawność,-

Zawsze znajdzie się ten dwunasty – prawdziwy Apostoł.

Dodano: 2012-03-10

Rehabilitacja w praktyce: Modelowanie mózgu – Terapia Wymuszona Koniecznością

Pomoc i wsparcie,-

W chwili obecnej najczęściej stosowanymi metodami fizjoterapeutycznymi stosowanymi w przypadku udaru mózgu są NeuroDevelopmental Treatment (NDT) – Bobath, oraz Proprioceptive Neuromuscular Facilita...

Dodano: 2011-12-02

Środowiskowe Domy Samopomocy (woj. łódzkie)

Pomoc i wsparcie,

Środowiskowe Domy Samopomocy są jednostkami organizacyjnymi resortu pomocy społecznej. Głównym zadaniem tego typu placówek jest podtrzymywanie w dobrej kondycji psycho-fizycznej osób przewlekle psy...

Dodano: 2012-02-22

Trochę o rehabilitacji

Pomoc i wsparcie,-

Rehabilitacja to profesjonalna pomoc jaką otrzymują osoby niepełnosprawne, a rodzaj rehabilitacji jest zróżnicowany w zależności od rodzaju niepełnosprawności pacjenta.

Dodano: 2011-12-05

Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy II / Woj. Kujawsko-Pomorskie

Pomoc i wsparcie,

Program został stworzony na potrzeby osób z zaburzeniami psychicznymi. Projekt, oprócz pomocy osobom niepełnosprawnym skierowany jest również do osób najbliższych z otoczenia chorych.

Dodano: 2012-01-12

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz