Twórcy strony internetowej Muzeum Śląskiego w Katowicach, postanowili dopasować ją do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Strona internetowa muzeum otrzymała certyfikat "Strona przyjazna Niewidomym".
Programowanie stron przyjaznych osobom niewidomym i niedowidzącym ma za zadanie wykluczyć dyskryminację osób niepełnosprawnych. Każdy przeglądający strony bez względu na stan zdrowia powinien mieć prawo korzystania z internetu. Certyfikat jest nie tylko przeciwdziałaniem szkodliwej eliminacji osób niepełnosprawnych w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, ale również wyjściem naprzeciw nowej grupie odbiorców towarów i usług.
Od zeszłego tygodnia niepełnosprawni mogą przeglądać zamieszczone na stronie informacje oraz ilustracje.
Serwis Muzeum Śląskiego umożliwia prawidłowe odczytywanie informacji przez osoby niewidome, m.in. z pomocą programów czytających JAWS i Window Eyes oraz programu Lunar, ale także dzięki powiększonej czcionce oraz większemu kontrastowi ( zmiana szaty graficznej i wyostrzenie obrazu) ułatwia zapoznanie się z materiałami również osobom starszym lub słabowidzącym.
Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego zaznaczyła, że inicjatywa jest następstwem projektów, które od ponad 2 lat realizują z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. "Nasze projekty pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samo muzeum" - dodała Piękoś.
W 2011 roku Muzeum Śląskie odwiedziło ponad 300 osób niewidomych i słabowidzących. Większość zwiedzających odwiedziła muzeum w ramach otwarcia wystawy czasowej "Piękno dotyku" zrealizowanej wraz z Państwowym Muzeum Dotyku im. Homera w Ankonie we Włoszech.
W skład ekspozycji wchodziło 30 obiektów, w tym naturalnych rozmiarów kopia "Piety" Michała Anioła, oraz modele architektoniczne np. greckiego Partenonu, rzymskiego Panteonu, czy florenckiej katedry Santa Maria del Fiore. Każdy z uczestników miał możliwość dotknięcia eksponatów.
Twórcy idąc krok dalej (wszystko z myślą o niepełnosprawnych uczestnikach), założyli katalog muzealny zawierający reliefy obrazów oraz informacje w języku Braille'a opisujące ekspozycje prezentowane w dwóch galeriach malarstwa polskiego. Pierwsza z nich obejmuje galerię malarstwa polskiego w latach 1800-1945, druga - po 1945 roku.
Adres strony internetowej bez barier:
http://www.muzeumslaskie.pl
Na podstawie PAP