Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Muzeum Śląskie przyjaznym miejscem dla niewidomych

Kategoria: Kultura i Sztuka Dodano: 2012-01-25

Twórcy strony internetowej Muzeum Śląskiego w Katowicach, postanowili dopasować ją do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Strona internetowa muzeum otrzymała certyfikat "Strona przyjazna Niewidomym".


Programowanie stron przyjaznych osobom niewidomym i niedowidzącym ma za zadanie wykluczyć dyskryminację osób niepełnosprawnych. Każdy przeglądający strony bez względu na stan zdrowia powinien mieć prawo korzystania z internetu. Certyfikat jest nie tylko przeciwdziałaniem szkodliwej eliminacji osób niepełnosprawnych w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, ale również wyjściem naprzeciw nowej grupie odbiorców towarów i usług.


Od zeszłego tygodnia niepełnosprawni mogą przeglądać zamieszczone na stronie informacje oraz ilustracje.


Serwis Muzeum Śląskiego umożliwia prawidłowe odczytywanie informacji przez osoby niewidome, m.in. z pomocą programów czytających JAWS i Window Eyes oraz programu Lunar, ale także dzięki powiększonej czcionce oraz większemu kontrastowi ( zmiana szaty graficznej i wyostrzenie obrazu) ułatwia zapoznanie się z materiałami również osobom starszym lub słabowidzącym.


Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego zaznaczyła, że inicjatywa jest następstwem projektów, które od ponad 2 lat realizują z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku. "Nasze projekty pozwalają osobom niewidomym i słabowidzącym poznać sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samo muzeum" - dodała Piękoś.


W 2011 roku Muzeum Śląskie odwiedziło ponad 300 osób niewidomych i słabowidzących. Większość zwiedzających odwiedziła muzeum w ramach otwarcia wystawy czasowej "Piękno dotyku" zrealizowanej wraz z Państwowym Muzeum Dotyku im. Homera w Ankonie we Włoszech.


W skład ekspozycji wchodziło 30 obiektów, w tym naturalnych rozmiarów kopia "Piety" Michała Anioła, oraz modele architektoniczne np. greckiego Partenonu, rzymskiego Panteonu, czy florenckiej katedry Santa Maria del Fiore. Każdy z uczestników miał możliwość dotknięcia eksponatów.


Twórcy idąc krok dalej (wszystko z myślą o niepełnosprawnych uczestnikach), założyli katalog muzealny zawierający reliefy obrazów oraz informacje w języku Braille'a opisujące ekspozycje prezentowane w dwóch galeriach malarstwa polskiego. Pierwsza z nich obejmuje galerię malarstwa polskiego w latach 1800-1945, druga - po 1945 roku.
 

 

 

 

Adres strony internetowej bez barier:
http://www.muzeumslaskie.pl

 

 

 

 

 

Na podstawie PAP

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Konferencje dotyczące niepełnosprawności i chorób (luty 2012)

Wydarzenia,

Zapraszamy do udziału w konferencjach, które odbędą się w lutym 2012r.

Dodano: 2012-02-07

Aktywne ferie w Muzeum Historii Kielc

Kultura i Sztuka,

Muzeum Historii Kielc na czas zimowych ferii zaplanowało warsztaty historyczno-plastyczne dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym, które chciałyby spędzić ciekawie czas bez wyjeżdżania z miasta.

Dodano: 2012-02-10

Kulturalny raj dla niepełnosprawnych.

Kultura i Sztuka,

Paryskie muzeum Pompidou to jedno z najważniejszych kulturalnych miejsc we Francji. Nic dziwnego że cieszy się zainteresowaniem również i wśród niepełnosprawnych miłośnikow sztuki.

Dodano: 2012-01-25

Muzeum Powstania Warszawskiego dla niewidomych i niesłyszących

Kultura i Sztuka,

Nowoczesny system audioprzewodników w Muzeum Powstania Warszawskiego pozwoli niewidzącym na niemal pełne zwiedzanie ekspozycji. Dzięki wgranej audiodeskrypcji, czyli głosowemu opisowi tego, co wi...

Dodano: 2012-01-25

Mecze EURO 2012 - dostępne również dla niewidomych

Ułatwienia dla niepełnosprawnych,

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki słownym opisom sytuacji wizualnych, pozwala na ich odbiór przez osoby niewidome. Audiodeskrypcja jest używana do opisów filmów, przedstawień teatralnych, s...

Dodano: 2012-03-30

Kiosk De Facto

Ułatwienia dla niepełnosprawnych,

Niewidomi, zarówno Ci, którzy nie widzą od urodzenia, jak i Ci, którzy stracili wzrok w wyniku różnych chorób i wypadków, zostają pozbawieni wielu rzeczy. Zostaje ograniczona ich wolność, są zdani ...

Dodano: 2012-03-13

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz