Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Aktywizacja mózgu może powstrzymać chorobę Alzheimera

Kategoria: Nauka Dodano: 2012-01-27

Najnowsze badanie naukowe opisane w „Archives of Neurology”, potwierdziły, że aktywizowanie mózgu do pracy poprzez czytanie, pisanie czy rozwiązywanie łamigłówek zmniejsza ryzyko odkładania się w mózgu beta-amyloidu. Substancja ta występuje w dużych ilościach podczas choroby Alzheimera. Złogi beta-amyloidu, tworzą płytki starcze, niszcząc neurony i powodując utratę pamięci.

 

Wcześniejsze badania naukowe sugerowały, iż osoby z wyższym wykształceniem i te aktywne intelektualnie zachowują sprawność umysłową pomimo gromadzenia się w ich mózgach złogów beta-amyloidu, tworzącego ww. płytki.

 

Z publikacji najnowszych badan wynika, że wśród ludzi, którzy przez całe życie byli aktywni intelektualnie, poziom szkodliwego białka jest w rzeczywistości niższy. - Nie mówimy o odpowiedzi mózgu na obecność amyloidu, lecz o jego rzeczywistej akumulacji – mówi dr William Jagust z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

 

W zleconych i wykonanych przez naukowca badaniach wzięło udział 65 zdrowych osób po 60. roku życia, które udzielały odpowiedzi ba serię zadanych pytań dotyczących ich aktywności intelektualnej od szóstego roku życia. Badani poddani zostali również testom pamięciowym i sprawności umysłowej. Analiza wyników neuroobrazowania (metody umożliwiające obrazowanie struktury i funkcji mózgu), uwidoczniła, że poziom beta-amyloidu w mózgach osób najbardziej aktywnych umysłowo był niższy niż w przypadku osób mniej aktywnych. Podobnych korzyści nie zaobserwowano u badanych, którzy zaczęli intensywniej gimnastykować swój umysł dopiero w starszym wieku.

 

Jak zaznaczają naukowcy, beta-amyloid zaczyna odkładać się od 10 do 15 lat przed wystąpieniem objawów choroby, dlatego po pojawieniu się problemów z pamięcią niewiele można już w tej kwestii zrobić.

 

Organizacja Alzheimer's Disease International (ADI) - jest organizacją powstałą w 1984 roku, którego głównym celem jest pomoc chorym w walce z Alzheimerem. Stowarzyszenie prowadzi również pomoc, zrzesza wolontariuszy i pracowników innych Stowarzyszeń Alzheimera, chcąc zminimalizować wciąż rosnącą populację osób cierpiących na demencję.

 

 

 

Literatura: na podstawie PAP

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Styl życia czynnikiem zwiększającym ryzyko Alzheimera

Z zagranicy,

Zdecydowana większość społeczeństwa, w której w rodzinie wystąpiła choroba Alzheimera (degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego), zastanawia się, jak duże jest realne ryzyko, wystąpienia ...

Dodano: 2012-02-05

Plastyczność mózgu

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Mogłoby się wydawać, iż brak części mózgu spowodowany niewykształceniem się go w rozwoju lub operacją ratującą życie, może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu. Jednak osoby pozbawione połowy m...

Dodano: 2012-03-25

Filiżanka kawy dziennie może obniżać ryzyko choroby Alzheimera

Nauka,-

Filiżanka kawy dziennie może obniżać ryzyko choroby Alzheimera, której ryzyko zwiększa się wraz z tłustą dietą – wynika z pracy opublikowanej na łamach pisma "Journal of Neuroinflammation"…….

Dodano: 2012-02-23

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz