Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Rizotomia selektywna - zabieg, który może pomóc chodzić dzieciom z porażeniem mózgowym

Kategoria: Wydarzenia Dodano: 2012-01-30

Do tej pory jedynie w Stanach Zjednoczony wykonywano zabieg, który pomagał chodzić dzieciom, cierpiącym na porażenie mózgowe. Teraz jednak będzie możliwe wykonanie tego zabiegu w Polsce, a dokładnie w Katowicach, w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Stanowi to wielkie ułatwienie dla dzieci i ich rodziców, głównie ze względu na znaczny spadek kosztów zabiegów, związanych z drogimi podróżami do Stanów Zjednoczonych.

 

Zabieg ten to selektywna rizotomia i polega na przecięciu nerwów rdzeniowych na odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Dzięki takiej operacji dziecko z porażeniem mózgowym zaczyna sprawniej ruszać nogami. Dzieję się tak, ponieważ przecięte nerwy nagle przestają paraliżować sztywne do tej pory mięśnie.

 

Z powodu braku doświadczenia, zabieg ten wykonywany będzie ostrożnie a lekarze opierają się głównie na doświadczeniu amerykańskich lekarzy, przekazach internetowych oraz na przykładzie dzieci, które taki zabieg przeszły za oceanem.

 

Wiele wskazuje także na to, że rizotomia selektywna trafi na listę zabiegów refundowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Dotychczas zabiegi rizotomii selektywnej nie były w Polsce wykonywane, z tego powodu, iż polscy lekarze nie byli do końca przekonani co do skuteczności tej metody. Prof. Tomasz Trojanowski, jako Krajowy Konsultant w Dziedzinie Neurochirurgii wydał jednak zgodę na wykonywanie rizotomii. Nakreślił jednocześnie jedno główne zastrzeżenie – zabieg nie ma szans okazać się skuteczny, jeśli po zabiegu mały pacjent nie zostanie poddany profesjonalnej i intensywnej rehabilitacji. Dlatego też, jak zaznacza profesor, samo wykonanie zabiegu nie może być jedyny elementem w terapii dzieci, cierpiących na porażenie mózgowe.

 

Nie należy zapominać, że dla dzieci, które nie mogą swobodnie biegać z innymi dziećmi na placu zabaw, może to być wielka szansa na osiągnięcie lepszego stopnia normalności ruchowej.

 

Na podstawie: tvn24.pl

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Komunikacja osób niepełnosprawnych za pomocą myśli

Nauka,-

Innowacyjny interfejs komunikacyjny umożliwiający osobom niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem oraz obsługę urządzeń elektronicznych.

Dodano: 2012-07-23

Znamy finalistów akcji Zwykły Bohater!

Wydarzenia,

Jury 2. edycji konkursu Zwykły Bohater organizowanego przez Bank BPH, TVN i Onet.pl ogłosiło nazwiska 9 finalistów akcji. Sylwetki bohaterów zostały przedstawione 12 listopada 2012 podczas programu...

Dodano: 2012-11-30

Dziecięce porażenie mózgowe

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Jednostka chorobowa, której dotychczas nie nadano jednej konkretnej definicji, ze względu na wielość oraz różnorodność jej objawów oraz stopnia nasilenia. W związku z tym dziecięce porażenie mózgow...

Dodano: 2012-02-19

21 lat wegetacji przez błędną diagnozę…

Prawo,

Ewa przez 21 lat była leczona zgodnie z błędną diagnozą. Żaden lekarz przez taki okres czasu nie dostrzegł, że nie cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, ponieważ objawy nie pasowały do tej jednost...

Dodano: 2012-02-26

"Integracja" - program o i dla ludzi niepełnosprawnych

Kultura i Sztuka,

„Integracja” to program nadawany w telewizji Polsat News. Jest to program o, i dla ludzi niepełnosprawnych. Przez 12 lat, był on nadawany w TV publicznej, jednak w roku 2009 został zniesiony z ante...

Dodano: 2012-01-13

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz