Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Wpływ nastawienia psychicznego pacjenta na przebieg choroby

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-02-01

Jednym z najważniejszych czynników w procesie leczenia może być nastawienie pacjenta. Opublikowane ostatnio na łamach lutowego numeru "Current Directions in Psychological Science" badania naukowców z Wielkiej Brytanii wykazały, że pozytywne myślenie i dobre nastawienie może być ważniejsze niż ogólny stan zdrowia chorego lub kompetencje lekarza prowadzącego.

Keith Petrie z the University of Auckland w Nowej Zelandii i John Weinman z the Institute of Psychiatry at King’s College w Londynie, dokładnie przeszukali akta pacjentów i dogłębnie przeczytali literaturę na temat postrzegania własnej choroby przez pacjentów. Po dokładnym wglądzie w historię chorób pacjentów naukowcy doszli do wniosku, że to co pacjent sądzi na temat swoich dolegliwości, może mieć znacznie większe znaczenie w prognozowaniu wyzdrowienia niż ogólna kondycja zdrowotna, poziom stresu oraz otrzymywane wsparcie społeczne.

Sposób myślenia o schorzeniu może wpłynąć na ogólny poziom funkcjonowania, użyteczność opieki medycznej, stosowanie się pacjenta do wskazówek specjalistów, a nawet obniżyć ryzyko śmierci.


Zamieszczone na stronie Association for Psychological Science informacje również potwierdzają, iż postrzeganie choroby wynika z osobistych wierzeń na temat danej jednostki chorobowej i jej znaczenia w kontekście dotychczasowo prowadzonego życia. Pacjent może mieć własne poglądy na temat przyczyn choroby, czasu jej trwania i potencjalnego wpływu na niego, osoby z najbliższego otoczenia (rodziny), jak i również sposobu leczenia. W wielu przewlekłych chorobach nastawienie pacjenta jest jednym z kluczowych czynników powodzenia terapii. 

Profesor Psychological Medicine Keith Petrie stwierdził iż: - Sposób myślenia o chorobie może wpłynąć na decyzje podejmowane w kwestii zdrowia. Lekarz może dokonać świetnej diagnozy i zaproponować odpowiednie leczenie, ale jeśli kuracja nie będzie dopasowana do poglądów pacjenta, nie będzie się jej trzymał.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również zrozumienie sposobu myślenia pacjenta (na temat jego choroby) i włączenie tej (jak sie okazuje) niezwykle cennej wiedzy w planowanie leczenia, które może być niezbędne dla efektywności terapii medycznej. Lekarze prowadzący powinni pytać pacjentów, co sądzą na temat choroby, aby w razie potrzeby skorygować ich przekonania i skierować ich myślenie w kierunku bardziej zgodnym z proponowaną metodą leczenia. Takie rozmowy pomogłyby przewidzieć ryzyko niestosowania się do zasad terapii.

Dalsze wgłębianie się w badania, na temat postrzegania choroby może zaowocować stworzeniem efektywnych kuracji, które objęłyby swym działaniem wielu pacjentów, co w konsekwencji oprócz obniżenia kosztów leczenia znacznie poprawiłoby komfort pacjenta.

 

 

 

 

 

 

źródło: na podstawie PAP

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Warszawa - prezentacja pierwszego na świecie systemu badań przesiewowych

Technologia,-

W Warszawie przedstawiono po raz pierwszy na świecie system umożliwiający prowadzenie zintegrowanych badań przesiewowych w skali całego kraju. System o nazwie SZOK, przedstawiono 15. lutego na konf...

Dodano: 2012-02-17

Chipoterapia

Rodzaje terapii,-

Przewlekła choroba często zmusza wiele osób do codziennego przyjmowania dużej ilości lekarstw. Ten stan rzeczy dla wielu osób jest pewnie uciążliwy. Dlatego od dobrych kilku lat trwają badania nad ...

Dodano: 2012-04-01

Depresja u kobiet zwiększa wystąpienie udaru mózgu

Nauka,-

Kobiety cierpiące z powodu depresji, są zdecydowanie bardziej narażone na udar mózgu - wynika z amerykańskich badań. Zgłębiając zależność między dwoma czynnikami, naukowcy opublikowali w piśmie "St...

Dodano: 2012-02-21

Zaburzenia świadomości

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Pojęcie świadomość określane jest jako fizjologiczny stan ośrodkowego układu nerwowego. Warunkuje go odpowiednia czynność kory mózgowej i układu siatkowego.

Dodano: 2012-06-05

Uraz rdzenia kręgowego

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Żeby przejść do wyjaśnienia jakie urazy mogą towarzyszyć uszkodzeniu rdzenia kręgowego warto najpierw uświadomić sobie czym rdzeń kręgowy jest i dlaczego jest tak ważny w organizmie człowieka.

Dodano: 2012-02-16

Naukowcy na tropie laboratoryjnego modelu choroby Parkinsona

Nauka,-

Podczas badań laboratoryjnych naukowcom ze Stanów Zjednoczonych udało się szczegółowo odtworzyć zachowanie komórek mózgu odpowiadające chorobie Parkinsona o podłożu genetycznym - informuje pismo "N...

Dodano: 2012-02-15

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz