Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Rusza piąta edycja akcji "Mam haka na raka"

Kategoria: Edukacja Dodano: 2012-02-01

Rusza piąta edycja akcji "Mam haka na raka", ogólnopolskiego programu skierowanego do młodzieży. Każda edycja ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważne są okresowe badania, które nie tylko wykryją niebezpieczne zmiany ale również są niekiedy gwarantem wyzdrowienia. Uczniowie z 16. województw rozpoczęli właśnie działania promujące profilaktykę raka jelita grubego z okazji 5. edycji programu „Mam Haka na Raka”.Istotą każdej edycji „Mam Haka na Raka” jest włączenie młodych w tworzenie kampanii społecznej, która będzie promowała często zaniedbywaną przez osoby dorosłe profilaktykę nowotworową. Celem i najważniejszym zadaniem postawionym przed młodzieżą szkolną jest propagowanie postaw prozdrowotnych skierowanych do osób z ich najbliższego otoczenia. Dzięki szeroko zakrojonej akcji uczniowie są w stanie w realny sposób wpłynąć na nastawienie Polaków wobec chorób nowotworowych – mogą zobrazować problem, którym jest wciąż zbyt wysoka liczba zgonów spowodowanych rakiem jelita grubego, dzięki czemu dorośli przestaną uciekać od profilaktyki, i zaczną zapobiegać chorobom poprzez odpowiednią profilaktykę.


Co roku na świecie na raka jelita grubego  umiera ok. 655 000 tysięcy ludzi, dlatego ważne by pamiętać o profilaktycznych badaniach. Badanie przesiewowe powinno być jednym z podstawowych w kalendarzu każdej osoby po pięćdziesiątce. Nie warto czekać kiedy pojawiają się niepokojące objawy i dyskomfort w jamie brzusznej. Nie warto ryzykować, żyjąc w niepewności, stawka jest zbyt wysoka. Spóźniona diagnoza bardzo często nie daje już szans na wyleczenie. W efekcie skuteczność jest zbyt niska, a liczba osób, które przeżywają dłużej niż pięć lat po operacji, wynosi tylko 25 procent.

 


Główne przyczyny raka jelita grubego:

 

 • zła dieta (obfitująca w czerwone mięso, pokarmy tłuste, pokarmy mączne, tłuszcz zwierzęcy - wykluczenie z diety pokarmów zapobiegających: pieczywa gruboziarnistego, brązowego ryżu oraz produktów zawierających wapń)
 • zbyt niskie spożycie warzyw i owoców (dieta uboga w błonnik)
 • palenie papierosów (kobiety - 40 procent zwiększone ryzyko, mężczyźni - 30 proc.)
 • mutacje polipów (niewielkie wyrostki błony śluzowej - łagodne gruczolaki, tworzące się na ścianie jelita w postaci niewielkich uwypukleń czy guzków)
 • wiek 50 - 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
 • osoby po 40. roku życia, z obciążeniem genetycznym (co najmniej jeden krewny 1. stopnia, z rozpoznaniem raka jelita grubego)


Wciąż zbyt wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty w zaawansowanym już stadium chorobowym. Lekceważąc wcześniejsze objawy, chorzy sami sobie zamykają drogę do wyzdrowienia. Rak jelita grubego wciąż jest zbyt drażliwym i wstydliwym tematem, którego dorośli nie chcą poruszać, dlatego ważne jest aby zarówno lekarz rodzinny jak i najbliżsi zachęcali osoby po 50-tce do regularnych badań.


Program „Mam Haka na Raka” pozwala na uwolnienie potencjału pokolenia młodego, gdzie głównym celem staje się uświadomienie społeczeństwa. V edycja daje uczestnikom realną szansę na zmierzenie się z tematem i zagadnieniem, jakim jest problem raka jelita grubego. "Mam nadzieję, że młodzież poradzi sobie z przygotowanymi zadaniami, zachęci swoje środowisko i całe społeczeństwo do badań profilaktycznych, które często mogą uratować życie, i – jak zawsze – wykaże się dużą pomysłowością w swoich działaniach – mówi Jerzy Toczyski, prezes zarządu i dyrektor generalny GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA.


Organizatorem programu jest Polska Unia Onkologii, a partnerem strategicznym - firma GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA.  Wsparcia udzielili wszyscy marszałkowie województw, kuratorzy oświaty, jak i również oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia (oddział w: Łodzi, Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku, Kielcach, Zielonej Górze, Wrocławiu, Opolu, Bydgoszczy i Szczecinie).


Do edycji po raz kolejny włączyli się studenci medycyny i zdrowia publicznego, którzy odpowiadają za ocenę programu i mają za zadanie napisania sprawozdań z poszczególnych regionów. W tym roku, tak jak w latach poprzednich (przy wcześniejszych edycjach) w program zaangażowały się organizacje pacjentów i media, a wśród nich m.in.: Europacolon Polska, Global Colon Cancer,Związek Powiatów Polskich, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Świat Kobiecosci, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILK, Oportal Kampaniespoleczne.pl, portal Abczdrowie.pl, Polska Koalicja Organizacji pacjentów Onkologicznych, Rynek Zdrowia i Media&Marketing Polska.
Patronat Honorowy:

 

 •     Ministerstwo Zdrowia,
 •     Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej
 •     Przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha
 •     Przewodniczący  Senackiej Komisji Zdrowia Rafał Muchacki
 •     Rzecznik Prawa Dziecka
   

 

Więcej informacji na stronie organizatora:

http://www.mamhakanaraka.pl/

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Rusza program edukacyjny "Zapytaj Bliskich o zdrowie!"

Edukacja,

Na chłoniaki (złośliwe choroby nowotworowe wywodzące się z układu chłonnego) zapadają najczęściej starsze osoby, zwykle po 60. roku życia.

Dodano: 2012-01-26

Juz jutro (4. lutego) bezpłatne badania w Światowym Dniu Walki z Rakiem

Wydarzenia,

Już 4 lutego po raz dwunasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tak jak w poprzednich latach w tym roku również ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju zorga...

Dodano: 2012-02-03

Wspomnienia z życia wzięte, ku nadziei, jedności i pokrzepieniu ludzkich serc, mimo wszystko...

Z życia wzięte,-

Minęły niemal dwa lata od tamtego wstrząsającego zdarzenia, a ja wciąż nie mogę się pozbierać... Było tyle dobrych rzeczy po drodze, a ja widzę to nieszczęście, które się wtedy stało, nadzwyczaj wy...

Dodano: 2012-03-08

Brad Cohen- jak spełniać swoje marzenia pomimo uciążliwej choroby. Czyli nie taki Tourette straszny jak się wydaje.

Znane osoby,-

Jest to historia człowieka, który swoim życiem udowadnia, że marzenia, nawet te które wydają się najbardziej nierealne mogą się spełnić. Brad Cohen pokazuje jak uporem, cierpliwością, ciężką pracą ...

Dodano: 2012-02-15

Kształcenie specjalistów do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi

Edukacja,

W Polsce jest bardzo wiele ośrodków akademickich, w sumie każdy z nich oferuje kilkaset różnych kierunków, specjalności i specjalizacji. Młoda osoba, która staje przed decyzją o wyborze studiów nie...

Dodano: 2012-02-11

Programy edukacyjne dla osób niepełnosprawnych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Edukacja,

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, rozpoczyna po raz kolejny programy edukacyjne dla osób niepełnosprawnych.

Dodano: 2012-02-09

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz