Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych z siedzibą w Łodzi jest organizacją pozarządową działającą od 1992 roku. Jej celem jest udzielanie pomocy osobom przewlekle chorującym psychicznie – głównie na schizofrenię – w ich jak najpełniejszej integracji społeczno-zawodowej. Bardzo ważnym narzędziem w programie rehabilitacji osób chorujących psychicznie jest aktywizacja zawodowa. TPN wdraża tego typu programy od 18 lat.
Z dniem 1.06.2011 roku TPN rozpoczął realizację projektu: "Wsparcie osób z zaburzeniami psychicznymi na rynku pracy II"
Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, w ramach Priorytetu I – Zatrudnienie i integracja społeczna, Działania 1.3 – Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałania 1.3.6 – PFRON.
Głównym celem projektu jest aktywizacja zawodowa oraz wsparcie przy wchodzeniu na rynek pracy osób z zaburzeniami psychicznymi oraz wsparcie osób z otoczenia wymienionej grupy (spotkania rodzin osób chorujących). Jest to szczególna grupa beneficjentów odznaczająca się dużym poziomem lęku związanym z wykluczeniem społecznym, która dzięki projektowi ma zyskać większe poczucie pewności i własnej wartości.
O uczestnictwo w projekcie mogą starać się osoby:
- posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z tytułu choroby psychicznej (symbol na orzeczeniu O2-P, Ps, P lub zaświadczenie lekarskie stwierdzające zaburzenia psychiczne)
- aktualnie niezatrudnione
- w wieku: 18 - 64 lata
Uczestnikom projektu oferowane są:
- grupowe warsztaty kompetencji i aktywizacji zawodowej
- spotkania indywidualne z psychologiem
- spotkania z doradcą zawodowym
- możliwość uczestniczenia w szkoleniach i kursach zawodowych
- pomoc w organizacji i realizacji stażu zawodowego
- wsparcie przy poszukiwaniu i podejmowaniu zatrudnienia oraz w kontynuacji lub rozpoczęciu nauki
Od czerwca 2011 roku ruszyło już kilka grup szkoleniowych ale ciągle trwa rekrutacja osób do następnych edycji. Ze względu na niższą aktywność zawodową kobiet, do uczestnictwa w projekcie organizatorzy zachęcają szczególnie - kobiety z województwa łódzkiego i świętokrzyskiego.
Osoby, które po przeczytaniu artykułu zainteresowały się projektem proszone są o kontakt (taką informację można przeczytać na stronie TPN w zakładce dotyczącej omówionego powyżej projektu) z Magdaleną Majchrzak, Heleną Kulawczyk lub Katarzyną Jezierską pod numerem telefonu: 42 - 656-37-47, mailowo: kjezierska@tpn.org.pl lub osobiście: ul. Czarnieckiego 4 w Łodzi.
Na podstawie:
• http://www.tpn.org.pl/
(opracowanie własne)