Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Dorosłe ADHD

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-02-07

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie jest zaburzeniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla dzieci. Międzynarodowe badania dowiodły, iż nawet 4,5% dorosłych osób posiada ADHD, wielokrotnie połączone z wieloma innymi zaburzeniami społecznymi i psychicznymi. Objawy ADHD w odniesieniu do osób dorosłych są bardzo podobne do tych występujących u dzieci z tą różnicą, iż w przypadku ludzi starszych musi wystąpić 6 z 10 objawów „dziecięcych”.

 

ADHD utrudnia funkcjonowanie w dziedzinach życia właściwych dla ludzi dorosłych. Problemem staje się znalezienie odpowiedniej pracy lub prowadzenie samochodu. Dlatego też osoby z ADHD chętniej podejmują tzw. wolne zawody, a jazdę samochodem ograniczają do poruszania się po znanej im okolicy, ponieważ zbyt ciężkim staje się połączenie koncentracji wymaganej podczas jazdy samochodem z orientacją w terenie.

 

W pewnym momencie życia u każdego człowieka wykształca się wewnętrzny obraz osobistych umiejętności. Osoby z ADHD mają z tym trudność powodowaną licznymi niepowodzeniami. Bardzo często widzą siebie jako osoby mało wartościowe, niedoskonałe. Aby w jak największym stopniu zminimalizować możliwość niepowodzeń, w pewnym momencie zaczynają podejmować coraz to mniej działań. W celu poradzenia sobie z nadpobudliwością ruchową dorośli z ADHD często decydują się na uprawianie sportu bardzo często w wydaniu ekstremalnym.

 

Huśtawka nastrojów, niecierpliwość oraz brak przewidywalności dorosłych osób z nadpobudliwością psychoruchową i deficytem uwagi bardzo często prowadzi do konfliktów w związkach. Postrzegane są przez partnerów jako osoby na których nie można polegać. Problemy pojawiają się również, gdy dorośli z ADHD zostają rodzicami. W relacjach dziecko – rodzice brakuje stabilności, trzymania się ustalonych reguł. Brak odpowiedniego, stałego sposobu wychowawczego w powiązaniu z wysoką korelacją genetyczną omawianego zaburzenia doprowadza do częstego pojawiania się ADHD u dzieci.

 

Kolejnym problemem dorosłych osób z ADHD jest częste współwystępowanie wraz z omawianym zaburzeniem depresji, uzależnień i fobii. W przypadku kobiet uwydatniają się depresje i fobie, natomiast u mężczyzn zauważalne są dysocjacyjne zaburzenia osobowości i skłonności do uzależnień.

 

Pomoc osobom zmagającym się z ADHD opiera się na terapii farmakologicznej oraz psychoterapii. W przypadku leków zarówno w odniesieniu do dzieci tak i u dorosłych wykorzystuje się metylfenidat (MPH) – substancję czynną znaną jako Ritalin. W licznych badaniach dowiedziono skuteczności leku, jednak nie ma pewności co do skutków długotrwałego przyjmowania specyfiku.

 

W przypadku osób dorosłych aby łagodzić objawy ADHD stosuje się dwie metody psychoterapeutyczne.

 

  1. Terapia kognitywno – behawioralna psychologa Stevena Safrena z Harvard University. Za psychoterapii indywidualnej pomocą pacjent ma nauczyć się nowego postrzegania samego siebie – uwierzenia we własne siły.
  2. „koncepcja freiburska” opracowana przez Freiburski Zespół ADHD pod przewodnictwem Bernarda Hesslingera. W tym przypadku pracuje się z pacjentem za pomocą psychoterapii grupowej, polegającej na trzynastu dwugodzinnych sesjach. Każde spotkanie ma na celu przemyślenie własnych deficytów tak, aby w konsekwencji wypracować umiejętności ich pokonania.

 

 

 

Na podstawie: "Charaktery", nr 3 (158), marzec 2010 rok

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Mały – stary człowiek

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Progeria czyli zespół progerii Hutchinsona-Gilforda jest bardzo rzadko występująca chorobą. Według wyników badań w latach 1886 – 2003 wykryto zaledwie 100 przypadków tego rodzaju zaburzenia.

Dodano: 2012-06-05

Syndrom wilkołaka

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W okresie dojrzewania u człowieka zaczyna pojawiać się dodatkowe owłosienie, tak zwane włosy dojrzałe. Ich wzrost zależny jest od poziomu androgenów.

Dodano: 2012-06-05

Syndromy syreny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Liczba chorób, syndromów i zaburzeń jakie mogą dotknąć każdego poczętego człowieka jest niezmiernie duża. Pośród tego zbioru znajdują się takie, które zadziwiają w szczególny sposób.

Dodano: 2012-06-05

Lęk paniczny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Napady paniki mogą stanowić składową zaburzeń lękowych. W obrazie klinicznym lęku panicznego dominują nawracające napady paniki współwystępujące z silnymi objawami wegetatywnymi, takimi jak: napady...

Dodano: 2012-07-08

Niebieski kwiat i kolce, niebieski kwiat i kolce…

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Aby poznać otaczający świat wykorzystujemy pięć organów zmysłu. Dla człowieka najważniejszy jest wzrok – to dzięki niemu poznajemy i „uczymy się” otaczającego nas świata, zbieramy informacje na jeg...

Dodano: 2012-06-05

FAS czyli płodowy zespół alkoholowy

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W Polsce alkohol jest substancją powszechnie dostępną. Nie ma żadnych limitów sprzedaży, nawet ograniczenia wiekowe udaje się często objeść. Pewnie dla wielu ludzi jest on sposobem na rozwiązanie ...

Dodano: 2012-02-19

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz