Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Podział przyczyn niepełnosprawności intelektualnej

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-02-08

Przyczyny niepełnosprawności intelektualnej można podzielić na pięć grup, które zaprezentuję w poniższym artykule.

Pierwszą, największą grupę przyczyn niepełnosprawności, stanowią wczesne zaburzenia w rozwoju embrionalnym. Zalicza się do nich:

 

  1. Zaburzenia chromosomalne, w przypadku których największe ryzyko stanowi pierwszy trymestr ciąży:
    - czynniki uszkadzające płód w wyniku działania wirusów, infekcji bakteryjnych, pasożyty (np. toksoplazmoza), promieniowanie jonizujące, zatrucia środkami psychoaktywnymi (np. alkohol, tytoń), zatrucia lekami, urazy mechaniczne.

 

Pośród wymienionych czynników są takie, których z całą pewnością można uniknąć. Mam tu na myśli używanie środków psychoaktywnych, a szczególnie alkoholu. Niestety nadal panuje przekonanie, że odrobina alkoholu w ciąży nie zaszkodzi matce ani dziecku. Tymczasem kobieta w ciąży nie musi nałogowo pić alkoholu – wystarczy, że będą to sytuacje sporadyczne,a może dojść do wystąpienia płodowego zespołu alkoholowego – FAS. W przypadku tego zaburzenia mogą wystąpić u dzieci wady serca, anomalie rozwojowe oraz zaburzenia neurologiczne – deficyt uwagi, pamięci, nadpobudliwość.

 

  1. Aberracje chromosomowe – mutacja chromosomowa polegająca na zmianie struktury lub liczby chromosomów, która doprowadza do wystąpienia następujących zaburzeń:
  • zespół Downa – trisomia chromosomu 21 (autosomalnego – ciała) – zespół, który jest prawie zawsze związany z niedorozwojem umysłowym;
  • zespól Klinefeltera – (dotyczy płci męskiej) – charakteryzujący się nadliczbowym chromosomem płciowym X. Cechami charakterystycznymi chłopców z tym zaburzeniem są wysoki wzrost, małe wymiary jąder, bezpłodność, niedorozwój umysłowy w stopniu lekkim oraz eunuchoidalne proporcje ciała;
  • zespół Turnera – (dotyczący płci żeńskiej) – charakteryzuje się brakiem jednego chromosomu X lub mozaicyzmem – niektóre komórki posiadają dwa chromosomy płciowe XX, inne jeden X0.  Cechami charakterystycznymi dziewczynek z tym zaburzeniem są niski wzrost, większa skłonność do nowotworów, bezpłodność oraz może powodować niedorozwój intelektualny.

 

Kolejną grupę przyczyn niepełnosprawności intelektualnej stanowią zaburzenia około porodowe. Do grupy tej zaliczane jest złe odżywienie płodu, działanie wirusów, niedotlenienie płodu, konflikt serologiczny, a w konsekwencji poród przedwczesny. O porodzie przedwczesnym mówi się, kiedy dochodzi do porodu pomiędzy 28 a 37 tygodniem ciąży, a masa urodzeniowa płodu wynosi 1000 – 2500 grama. Granica przeżywalności dziecka to 24 tydzień przy 0,5 kg masy urodzeniowej. Dziecko, które urodziło się przedwcześnie narażone jest na komplikacje rozwojowe – im niższa masa urodzeniowa tym większe ryzyko zaburzeń rozwoju.

 

Następną grupą przyczyn niepełnosprawności intelektualnej jaką należy wymienić to aspekt dziedziczności. Choroby dziedziczone są w sposób dominujący i recesywny. Przykładem zaburzenia w odniesieniu do tej grupy przyczyn jest fenyloketonuria. Jest to defekt metaboliczny związany z enzymem rozkładu fenyloalaniny, która to nierozłożona odkłada się w różnych częściach organizmu w tym w centralnym układzie nerwowym. Fenyloketonuria rozpoznana do drugiego miesiąca życia zapewnia w pełni normalny rozwój. W innym przypadku powoduje niemożliwy do cofnięcia niedorozwój.

 

Również schorzenia w okresie niemowlęctwa oraz wczesnego dzieciństwa mogą doprowadzić do powstania niepełnosprawności intelektualnej. Składają się na to wszystkie przebyte choroby w okresie dwóch pierwszych lat życia dziecka. Wynika to z niedojrzałości układu nerwowego, który jest podatny na uszkodzenia. Czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się niepełnosprawności w omawianej grupie przyczyn są choroby zakaźne (m.in. zapalanie opon mózgowych), zatrucia (metalami ciężkimi), choroby powiązane z wysoką temperaturą ciała, nieprawidłowe odżywianie dziecka oraz urazy mechaniczne – głównie urazy głowy.

 

Ostatnią grupę przyczyn jaką nakreślę są czynniki środowiskowe. Zaliczane są do nich warunki niesprzyjające wychowywaniu dziecka, takie jak brak stymulacji rozwoju, izolacja społeczna oraz choroby psychiczne.

 

 

 

 

Opracowanie własne.

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Seks i niepełnosprawność – doświadczenia seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną

Edukacja,-

Omawiana w niniejszej pracy problematyka dotyczy ważnej sfery ludzkiego życia - seksu. Seks nie oznacza tylko reprodukcji i zaspokojenia popędu biologicznego. Związany jest integralnie z całą osobo...

Dodano: 2011-11-14

Stwardnienie rozsiane

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Stwardnienie rozsiane (SM, łac. sclerosis multiplex) jest chorobą powstającą w skutek degradacji mieliny (istoty białej - podstawowego składnika osłonek włókien nerwowych ośrodkowego i obwodowego u...

Dodano: 2011-12-28

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz