Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 2 z 2

Kategoria: Praca Dodano: 2011-10-18

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej - Jak się przygotować do Rozmowy kwalifikacyjnej i dostać pracę?

 

Właściwe przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej to analiza i poszukiwanie odpowiedzi w 5 najważniejszych obszarach. Tymi obszarami są:

 

 1. Firma w której chcę pracować
 2. Stanowisko pracy na którym chcę pracować.
 3. Osoba rekrutera, który będzie przeprowadzał rozmowę;
 4. Moja historia zawodowa.
 5. Projektowanie Przyszłości.

 

3. Osoba rekrutera, który będzie przeprowadzał rozmowę

Najlepsi sprzedawcy na świecie wiedzą doskonale, że proces sprzedaży polega na zaspokajaniu potrzeb i wartości na wielu poziomach. W końcu ostatecznie decyzje o inwestycji w dany produkt również w człowieka podejmuje konkretna osoba/y, które również mają własne potrzeby i wartości na którym ich zależy. Jeżeli uda się Tobie przekonać ich, że zatrudniając właśnie Ciebie skorzystają na tym i oni – właśnie wygrałeś i z pewnością otrzymasz tą pracę.

 

Aby tak się stało trzecim najważniejszym obszarem, który musisz zbadać, aby właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej jest osoba rekrutera. Oto najważniejsze pytania, na które odpowiedź musisz znaleźć, aby właściwie przygotować się i zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

 1. Jaki jest najważniejszy cel rekrutera i jak Ty możesz pomóc mu osiągnąć ten cel?
 2. Jakie są aktualnie największe wyzwania rekrutera w pracy i jak Ty możesz pomóc mu sprostać tym wyzwaniom?
 3. Jakie są aktualnie największe frustracje lub czego rekruter aktualnie się boi i w jaki sposób możesz pomóc mu przezwyciężyć te trudności?
 4. Jakie są najważniejsze cechy pracownika, których oczekuje rekruter na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je posiadasz?
 5. Jakie są najważniejsze zalety pracownika, których oczekuje rekruter na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je posiadasz?
 6. Jakie są najważniejsze korzyści dla rekrutera z zatrudnienia właśnie Ciebie?
 7. Zaspokojenia jakich wartości oczekuje rekruter od pracownika na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je zaspokoisz?
 8. Zaspokojenia jakich potrzeb oczekuje rekruter od pracownika na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je zaspokoisz?
 9. Jaką osobowością języka (Meta Programami), posługuje się rekruter?
 10. Jaka jest strategia podejmowania skutecznych decyzji rekrutera?

 

4. Moja historia zawodowa.

 

Kiedy znajdziesz odpowiedź na powyższe pytania kolejną rzeczą, którą musisz zrobić jest przeanalizowanie swojej historii osobistej w celu poszukiwania konkretnych przykładów, które uwiarygodnią:

 

 1. Twoją zdolność do realizacji najważniejszych celów firmy, działu, stanowiska;
 2. Twoją zdolność sprostania największym wyzwaniom firmy, działu, stanowiska;
 3. Twoją zdolność przezwyciężania największych frustracji i obaw firmy, działu, stanowiska;
 4. Posiadanie przez Ciebie wymaganych przez firmę, dział, stanowisko, cech i zalet;
 5. Możliwości dostarczenia przez Ciebie oczekiwanych korzyści firmie, działowi i stanowisku pacy;
 6. Możliwość zaspokojenia przez Ciebie oczekiwanych przez firmę, dział, stanowisko pracy - wartości i potrzeb.

 

5. Projektowanie Przyszłości.

 

Wszystko tworzy się dwa razy. Najpierw w umyśle – to pierwszy proces tworzenia, potem fizycznie i to jest drugi proces tworzenia.

 

Zasadę tą potwierdzają nie tylko wyniki badań naukowych jak również modelowanie najlepszych sportowców, biznesmenów, handlowców i ludzi sukcesu.

 

Jak potwierdzają badania naukowe nasz mózg nie rozróżnia realnych działań o tych, które są wytworem naszej wyobraźni, czyli takich, które dzieją się tylko i wyłącznie w naszym umyśle. Zatem ćwiczenia w wyobraźni mają dla nas taką samą moc jak rzeczywiste ćwiczenia.

 

Oto co na ten temat mówi i jakich rad udziela najsłynniejszy trener golfistów doktor Richard Coop: „Zanim wykonasz uderzenie musisz mieć mentalne wyobrażenie reakcji piłeczki na kontakt z kijem. Musisz sobie dokładnie wyobrazić idealny przebieg tego uderzenia. Ten obraz musi przedstawiać trajektorię, kierunek, miejsce w którym powinna się zatrzymać.”

 

Zapamiętaj! W wyborze takiej czy innej wizualizacji jesteś ograniczony jedynie przez własną wyobraźnię. Jack Niklauss słynny golfista stwierdził kiedyś: „Nigdy nie wykonałem uderzenia zanim wyraźnie nie wyobraziłem sobie jak powinni ono wyglądać. Najpierw widzę gdzie piłeczka powinna dotrzeć. Potem obserwują jak tam dociera – trajektorię jej lotu i jak ląduje. Wreszcie oglądam uderzenie, które zmieni moje wcześniejsze wyobrażenia w rzeczywistość.”

 

Podobne mentalne ćwiczenia można stosować praktycznie w każdej dziedzinie życia. R.A Vandl dowiódł, że ćwiczenia mentalne w rzucaniu strzałkami do tarczy podczas których zawodnik siedzi przez jakiś czas naprzeciw niej i wyobraża sobie jak rzuca w nią strzałkami podnosi celność rzutów dokładnie w takim stopniu jak faktyczne rzucanie strzałkami.

 

Korzystając z tych udowodnionych strategii ostatnim elementem jak właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej jest skorzystanie z powyższych porad i mentalne ćwiczenie odpowiedzi na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Twoim zadaniem na tym etapie jest przećwiczenie w swoim umyśle, odpowiedzi na pytania rekrutacyjne na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Pamiętaj o słowach adwokata F. Lee Bailey’a, który zawsze przybywał do sądu z pięćdziesięcioma królikami w kapeluszu. Twoimi królikami w kapeluszu jest Twoja elastyczność przejawiająca się w dopasowaniu Twoich odpowiedzi do konkretnego rekrutera (7 czynników skutecznej autoprezentacji, osobowość języka rekrutera, strategia podejmowania decyzji rekrutera, mowa ciała i psychogeografia). Dlatego powinieneś ćwiczyć różne warianty odpowiedzi na te same pytania, w zależności od stanowiska rekrutera, jego doświadczenia i stopnia specjalizacji na oferowanym stanowisku, jego osobowości języka oraz strategii podejmowania decyzji.

 

Więcej na ten temat dowiesz się z Raportu Specjalnego: Najlepsze odpowiedzi na najtrudniejsze nawet pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.” Ten darmowy raport specjalny dostępny jest na http://www.RekrutacjaiSelekcja.com.pl

 

o Autorze

http://www.RozmowaKwalifikacyjna.com.pl - Pierwsze w Polsce Zaawansowane szkolenie dla osób poszukujących pracy. Poznaj Zwycięskie Strategie na Rozmowie kwalifikacyjnej prosto od Head hunterów, Rekruterów firm z listy 100 oraz Najwybitniejszych handlowców i prezenterów i dostań pracę!

 

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW
 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Aktywna Firma szansą dla niepełnosprawnych

Praca,Szukanie pracy

„Aktywna Firma” jest przykładowym modelem aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. W swym założeniu ma być to zarabiający na siebie podmiot, który z jednej strony b...

Dodano: 2014-04-01

Aktywizacja w praktyce

Praca,Szukanie pracy

Kilkunastu uczestników międzynarodowego projektu „Ponad granicami walczymy z barierami” otrzymało już szansę odbycia praktyk lub staży zawodowych w placówkach publicznych oraz firmach (także w tzw....

Dodano: 2013-11-20

Poznaj przywileje pracujących niepełnosprawnych

Praca,Prawo pracy

Dzięki społecznej kampanii "Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy" o problemie niepełnosprawnych w pracy stało się dosyć głośno. Wielu pracodawców pozbyło się dzięki niej licznych stereotypów, upr...

Dodano: 2011-10-27

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 1 z 2

Praca,Szukanie pracy

Wielu uczestników moich szkoleń pyta mnie często: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak twierdzi najznakomitszy amerykański adwokat F. Lee Bailey: „Swoje sukcesy na sali sądowej zawd...

Dodano: 2011-10-19

Niech mowa ciała przemówi na Twoją korzyść

Praca,Szukanie pracy

Niezależnie od tego, czy siedzimy w sali konferencyjnej czekając na rozmowę kwalifikacyjną, czy w kawiarni na randce, mowa ciała wyraża wiele jeszcze zanim zdążymy coś powiedzieć. Upewnijmy się wię...

Dodano: 2011-10-20

Konferencje podsumowujące projekty prowadzone przez Fundację Aktywności Zawodowej

Praca,Szukanie pracy

Fundacja Aktywności Zawodowej wraz z partnerami Fundacją Sprawni Inaczej oraz Stowarzyszeniem ,,Atrybut" serdecznie zapraszają na konferencje podsumowujące projekty ,,Administracja publiczna a pols...

Dodano: 2012-11-21

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz