Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Dogoterapia

Kategoria: Rodzaje terapii Dodano: 2012-02-11

Dogoterapia jest metodą, która wspomaga proces rehabilitacji i terapii. Biorą w niej udział odpowiednio wyszkolone psy, a ma ona na celu pomóc osobom niepełnosprawnym i nieprzystosowanym społecznie w przezwyciężeniu trudności, a także przywróceniu im pełnej sprawności lub takiej, która pozwoli lepiej funkcjonować w zakresie ich możliwości. Mogą w niej wziąć udział zarówno osoby niepełnosprawne fizycznie, jak i psychicznie, dzieci i dorośli, a także osoby zdrowe.

 

 

  • Dla kogo przeznaczona jest dogoterapia?

 

Szczególne korzyści przynosi ona osobom dotkniętym następującymi zaburzeniami i chorobami: mózgowe porażenie dziecięce, nerwice, autyzm, ADHD, zespół Downa, niedowład kończyn różnego pochodzenia, wady postawy, zaburzenia nastroju, zaburzenia lękowe, różnorodne zaburzenia emocjonalne, rehabilitacja dzieci, trudności w szkole (problemy z rówieśnikami, rodzicami), zaburzenia mowy i wzroku.

 

 

  • Kim jest dogoterapeuta?

 

Dogoterapeuta nazywany jest też przewodnikiem psa terapeuty; jest on osobą, która pracując ze zwierzęciem, jednocześnie je szkoli. Często wymagane jest, by oprócz ukończenia odpowiednich kursów, osoba taka posiadała wykształcenie pedagogiczne, terapeutyczne lub medyczne. Musi on umieć doskonale rozumieć i przewidywać zachowanie swojego psa, a także posiadać podstawową wiedzę nt. jednostek chorobowych, standardów pracy i podstawowych technik oddziaływań. Predyspozycje i umiejętności, jakimi powinien się charakteryzować dogoterapeuta, to: chęć ciągłego podnoszenia kwalifikacji i uzupełniania dotychczasowej wiedzy; śledzenia zmian w dziedzinie medycyny, psychologii i pedagogiki; duży poziom empatii; otwartość w stosunku do innych ludzi etc.

 

Dogoterapeuta i jego pies muszą tworzyć zgrany zespół, który współpracuje ze specjalistami innych dziedzin, co ma na celu przygotowanie zajęć idealnie dobranych do potrzeb osób, dla których są przeznaczone.

 

 

  • Jakie psy mogą być „dogoterapeutami”?

 

Nie ma rasy idealnej, choć niektóre mają większe predyspozycje. Należą do nich między innymi: retrivery, owczarki, niektóre charty, psy ras ozdobnych. Ważniejszy jednak od wyboru konkretnej rasy, jest wybór odpowiedniej hodowli i szczeniaka z miotu. Dużą rolę odgrywa również wygląd psa. Zarówno dzieci, jak i dorośli wolą współpracować z takimi zwierzakami, które sprawiają sympatyczne i łagodne wrażenie.

 

Jeśli zaś chodzi o wybór hodowli, to najlepsza jest taka, w której psy od urodzenia mieszkają w domu i spędzają dużo czasu z ludźmi. A szczeniaka najlepiej wybrać przy udziale behawiorysty, który umie dobrze interpretować zachowania psa.

 

 

  • Ośrodki dogoterapeutyczne w Polsce:

 

W wielu polskich miastach znajdują się fundacje dogoterapeutyczne, w których pracownicy pomagają ludziom z chorobami, zaburzeniami i innymi problemami. Ośrodki te można znaleźć m.in. w takich miastach jak: Łódź, Warszawa, Bydgoszcz, Łochów, Włocławek, Poznań, Wrocław, Częstochowa, Zabrze, Trójmiasto, Katowice, Kraków, Lublin, Białystok.

 

 

 

 

Na podstawie:

www.dogoterapeuta.wortale.net

www.dogoterapia.net

www.zwierzetaludziom.pl

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Choroba Parkinsona

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Choroba znana była już w XIII wieku ubiegłej ery, o czym świadczą zapiski na znalezionym przez badaczy egipskim papirusie. Dzisiaj jednak znajomość objawów i przebiegu choroby jest nieco bardziej d...

Dodano: 2012-02-14

Choroba Alzheimera.

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

U Stefana rozwój choroby przebiegał podręcznikowo. Wszystko zaczęło się od zmian nastroju, które jego przypadku przebiegały dość gwałtownie. Z miłego i do rany przyłóż starszuka zmieniał się w bes...

Dodano: 2012-06-14

Wpływ wzoru zachowania typu A na zdrowie

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Dziś wiemy już na pewno, że psychika i ciało nie są odrębnymi bytami, ale wzajemnie na siebie wpływają. Badania dowiodły, że nasza osobowość i zachowania pozostają w związku z tym, co odczuwamy cie...

Dodano: 2012-05-25

Pielęgniarstwo a asystenci osób niepełnosprawnych

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Osoba, która przygotowuje się do wykonywania w przyszłości pracy asystenta człowieka niepełnosprawnego, powinna zdobyć przynajmniej minimum wiedzy o pielęgnowaniu osób chorych.

Dodano: 2012-04-22

Choroba Heinego-Medina

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

„Polio” przyjemnie brzmiąca nazwa nieco podobna do dość znanej na całym świecie gry „Polo”. Podobieństwo to może budzić wiele pozytywnych skojarzeń związanych z rozrywką, odpoczynkiem czy też aktyw...

Dodano: 2012-04-19

Franklin Roosevelt. Jak iść do przodu, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa

Znane osoby,-

Franklin Delano Roosevelt, czterokrotny prezydent Stanów Zjednoczonych, polityk znany na całym świecie. Nie każdy wie, że przy tym doskonały przykład wytrwałości w działaniach pomimo niespodziewane...

Dodano: 2012-04-10

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz