Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Kształcenie specjalistów do pracy z osobami chorymi i niepełnosprawnymi

Kategoria: Edukacja Dodano: 2012-02-11

Wybór uczelni, czy kierunku studiów, to ważna decyzja, która może mieć znaczny wpływ na całą naszą przyszłość. Dlatego też warto zastanowić się nie tylko nad tym, co jest modne i być może pożądane przez pracodawców (tego ostatniego nigdy nie da się przewidzieć w 100%), lecz przede wszystkim należy pomyśleć o tym, co nas interesuje. Jeśli lubicie pracować z osobami niepełnosprawnymi lub chorymi, warto rozważyć poniższe propozycje.

 

 

 

 1. Uniwersytety, akademie

 

W prawie każdej uczelni państwowej i prywatnej dostępny jest taki kierunek jak pedagogika, a w jej ramach prowadzone są różne typy pedagogiki specjalnej:

 

 

 • Oligofrenopedagogika,

 

czyli pedagogika osób niepełnosprawnych intelektualnie. Studenci uczą się, jak przeprowadzać diagnozę właściwości psychofizycznych, ustalać skuteczne metody i techniki terapeutyczne, programować i realizować oddziaływania edukacyjne. Po zakończeniu studiów absolwenci mogą pracować w różnych typach placówek edukacyjno-rehabilitacyjnych, które wspomagają osoby niepełnosprawne intelektualnie, czyli w przedszkolach i szkołach integracyjnych i specjalnych, pracowniach i warsztatach terapii zajęciowej.

 

 

 • Surdopedagogika,

 

czyli pedagogika osób z zaburzonym słuchem. W ramach studiów poruszane są zagadnienia z pogranicza nauk medycznych, pedagogicznych, psychologicznych, a dokładniej są to przedmioty z zakresu kompensacji, korektury i usprawniania dziecka z uszkodzonym słuchem (audiologia, wczesna stymulacja rozwoju, surdologopedia, manualne środki porozumiewania się osób niesłyszących etc.). Absolwent tej specjalizacji może się starać o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela w przedszkolach i szkołach specjalnych dla dzieci głuchych i słabo słyszących; nauczyciela wspierającego w przedszkolach i szkołach integracyjnych; a także w takich placówkach jak: ośrodki wczesnej interwencji, poradnie rehabilitacyjne, zdrowia psychicznego i psychologiczno-pedagogiczne.

 

 

 • Pedagogika terapeutyczna,

 

czyli pedagogika osób przewlekle chorych i niepełnosprawnych ruchowo. W ramach studiów realizowane są bloki przedmiotów medycznych, kształtujących umiejętności terapeutyczno-rewalidacyjne. Absolwenci są pedagogami pracującymi w placówkach leczniczych; integracyjnych dla dzieci i młodzieży; ośrodkach rehabilitacyjnych i opieki paliatywnej; w stowarzyszeniach, fundacjach i wspólnotach społeczno-terapeutycznych. Mogą też być zatrudnieni jako nauczyciele i wychowawcy w przedszkolach, szkołach i placówkach ponadpodstawowych.

 

 

 • Tyflopedagogika,

 

czyli pedagogika osób niewidomych i niedowidzących. Studenci zdobywają umiejętności dotyczące pracy wychowawczej, dydaktycznej i rehabilitacyjnej z osobami niewidomymi i słabo widzącymi w różnym wieku. Uczą się od strony teoretycznej i praktycznej tyflopedagogiki, tyflopsychologii, podstaw okulistyki, wczesnej okulistyki, technik brajlowskich.

 

 

 1. Uniwersytety i akademie medyczne

 

 • Kierunek lekarski

 

Studia trwają 6 lat, a po nich absolwenci odbywają roczny staż. Po zakończeniu studiów, przed podjęciem stażu, w jego trakcie lub po zakończeniu absolwenci muszą zdać Lekarski Egzamin Państwowy (LEP), co ma na celu uzyskanie prawa do wykonywania zawodu lekarza. Ponadto uzyskanie odpowiedniego wyniku umożliwia dostanie się na wybraną specjalizację.

 

 

 • Fizjoterapia

 

Studenci zdobywają wiedzę o czynnościach ustroju człowieka, mechanizmach nimi rządzących oraz o ich leczeniu. Fizjoterapia należy do zawodów paramedycznych i ma za zadanie przywrócenie sprawności lub usprawnienie osób, które utraciły sprawność lub urodziły się niepełnosprawne.

 

 

Gdy kierunek zostanie już wybrany warto zastanowić się nad wyborem konkretnej uczelni. Nie chodzi wyłącznie o to, czy dana alma mater jest znana i zajmuje wysokie miejsce w rankingu, ale również o następujące czynniki:

 

 

 1. Należy dowiedzieć się, czy dana uczelnia prowadzi konkretną specjalizację lub specjalność (np. jeśli ktoś chce być nauczycielem w szkole dla niewidomych dzieci, nie wystarczy, że będzie studiował pedagogikę specjalną – konieczna jest specjalizacja tyflopedagogiczna i specjalność nauczycielska);
 2. Należy dowiedzieć się, czy liczba przedmiotów przygotowujących do wykonywania określonego zawodu jest równoznaczna z wymaganą. W tym celu można zadzwonić do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub do dowolnego kuratorium.
 3. Należy dowiedzieć się, czy pracodawcy chętnie zatrudniają absolwentów danej uczelni (są uczelnie „nielubiane” przez szefów), a także gdzie pracują absolwenci danego kierunku z tej konkretnie uczelni.
 4. Należy dowiedzieć się, czy podczas studiów możliwe jest odbycie praktyk w różnych typach placówek, a nie tylko w jednym (np. jedynie w szkole podstawowej), to pozwoli wybrać najbardziej interesującą instytucję.
 5. Podczas studiów warto wybrać się również na nieobowiązkowe praktyki lub wolontariat, to pozwoli zdobyć większe doświadczenie.

 

 

 

Na podstawie:

www.aps.edu.pl

www.cem.edu.pl

www.cowtoruniu.pl

www.studia.net

opracowanie własne

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Choroba afektywna dwubiegunowa

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Choroba afektywna dwubiegunowa, w skrócie ChAD, ma dwa oblicza, odpowiedzialne za występowanie owych dwóch biegunów. Na jednym krańcu znajduje się depresja, na drugim zaś usytuowana jest mania, któ...

Dodano: 2012-02-15

Brad Cohen- jak spełniać swoje marzenia pomimo uciążliwej choroby. Czyli nie taki Tourette straszny jak się wydaje.

Znane osoby,-

Jest to historia człowieka, który swoim życiem udowadnia, że marzenia, nawet te które wydają się najbardziej nierealne mogą się spełnić. Brad Cohen pokazuje jak uporem, cierpliwością, ciężką pracą ...

Dodano: 2012-02-15

Programy edukacyjne dla osób niepełnosprawnych w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli

Edukacja,

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, rozpoczyna po raz kolejny programy edukacyjne dla osób niepełnosprawnych.

Dodano: 2012-02-09

Rusza piąta edycja akcji "Mam haka na raka"

Edukacja,

Rusza piąta edycja akcji "Mam haka na raka", ogólnopolskiego programu skierowanego do młodzieży. Każda edycja ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważne są okresowe badania, które nie tylko w...

Dodano: 2012-02-01

Rusza program edukacyjny "Zapytaj Bliskich o zdrowie!"

Edukacja,

Na chłoniaki (złośliwe choroby nowotworowe wywodzące się z układu chłonnego) zapadają najczęściej starsze osoby, zwykle po 60. roku życia.

Dodano: 2012-01-26

III nabór w projekcie „Dzieło ręki – praca bez barier”

Wydarzenia,

Do 15 lutego trwa nabór do III cyklu szkoleniowego. Fundacja Artes zaprasza do udziału w projekcie „Dzieło ręki – praca bez barier”, który skierowany jest do wszystkich osób po długotrwałej lub cię...

Dodano: 2012-01-25

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz