Blogi od kilku lat są powszechną formą komunikacji oraz promowania siebie, swoich myśli i pokazywania różnych problemów społecznych. Jest to również swojego rodzaju „wyjście z podziemia”. Dawniej ludzie pisali pamiętniki i chowali je do szuflady. Dziś nie muszą już tego robić – od razu mogą podzielić się swoimi myślami z innymi, a jednocześnie zachować anonimowość.
- Co to jest blog?
Jest to prywatna strona z wpisami (na tematy interesujące autora) uporządkowanymi od najnowszych do najstarszych. Informacje mogą się pojawiać w formie tekstowej lub graficznej. Wielu autorów blogów, szczególnie tych, którzy poruszają podobne tematy, kontaktuje się ze sobą poprzez wymianę komentarzy pod wpisami (inaczej nazywanymi postami).
- O czym piszą osoby chore i niepełnosprawne?
Cele pisania blogów przez osoby chore i niepełnosprawne są różne. Niektóre z nich chcą poinformować społeczeństwo o swoim schorzeniu, co szczególnie dotyczy ludzi cierpiących na rzadkie lub nietypowe dolegliwości. Jednak zdarza się tak i w innych przypadkach – niektórzy chcą walczyć z negatywnym stereotypem lub wizerunkiem niepełnosprawności, poprzez ukazanie jej pozytywnych stron. Inne osoby z kolei szukają pomocy ze strony społeczeństwa (np. w celu nakłonienia jak największej liczby osób do przekazania 1% podatku lub sfinansowania konkretnego zabiegu). Jeszcze inni chcą nawiązać kontakt z osobami borykającymi się z podobnym problemem zdrowotnym lub po prostu znaleźć ujście dla swoich emocji.
- Z humorem lub na poważnie
W blogowej społeczności osób niepełnosprawnych znaleźć można wiele pamiętników internetowych pisanych w dwóch konwencjach – z humorem lub na poważnie. „Mój s.m. to nie mój sado-maso ;-) To dziennik szalonej Ethel chorej na s.m. (stwardnienie rozsiane)”, pisze autorka. Dalej można przeczytać: „Nie będzie S.M. pluł mi w twarz (…). Bardzo proszę nie traktować tego, co tu piszę całkiem serio.” Z kolei Wojtek pisze o swojej chorobie z dystansem, opisuje swoje codzienne życie oraz sprawy, które są dla niego ważne. W podobnym tonie utrzymywane są posty na blogu Magdalenki. Karolinka zaś opisuje swoje obawy dotyczące stwardnienia bocznego zanikowego. Dla niektórych osób temat choroby jest tylko dodatkiem, opisywanym „w tle”, a główna ich problematyka obraca się wokół innych zagadnień życia codziennego.
- Powody, dla których warto pisać:
- Pisanie bloga pozwala zebrać myśli, gdyż wymaga to od ich autora zastanowienia się nad różnymi sprawami i przekazania ich czytelnikowi w zrozumiały sposób;
- Pozwala przemyśleć wszystko na spokojnie;
- Pozwana również poinformować społeczeństwo o chorobie, problemach z nią związanych. Może nawet uda się sprawić, że więcej osób będzie zwracało uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych, znajdujących się w ich otoczeniu?
- Pozwala także poznać inne osoby dotknięte tą samą lub inną chorobą, wymienić z nimi przydatne informacje, a nawet stworzyć wirtualną grupę wsparcia;
- Można znaleźć wiele innych, osobistych i indywidualnych, powodów i korzyści, jakie przyniesie prowadzenie wirtualnego dziennika.
Na podstawie:
różne blogi
opracowanie własne