Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Poczucie humoru osób niepełnosprawnych

Kategoria: Niepełnosprawność Dodano: 2012-02-12

 

Jednym ze standardowych stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych jest przekonanie że muszą oni być  non-stop wkurzeni z powodu  sytuacji , którą przyniosło im życie. W wielu filmach, książkach itp. osoby niepełnosprawne przedstawiane są jako postacie  postrzegające świat i życie jeśli nie w nieustającej wściekłości to w poczuciu osamotnienia oraz odizolowania. Boimy się wypowiadać żarty w obecności  osób niepełnosprawnych, żeby ich nie urazić lub nie powiedzieć czegoś niestosownego.

 

Tymczasem wiele z żartów, które słyszymy na temat osób niepełnosprawnych jest wytwarzane przez nich samych. Przeglądając fora internetowe czy strony fundacji zajmujące się problemami osób niepełnosprawnych można natknąć się na wiele przejawów poczucia humoru oraz inicjatyw, które to poczucie humoru rozbudzają i w ten sposób służą  jako pewien sposób wsparcia  oraz integracji. 

 

Jedna z bydgoskich Fundacji o nazwie Arka w 2006 roku zainicjowała konkurs z hasłem przewodnim „Uśmiech jest dobry na wszystko”. Celem tego konkursu było przybliżenie społeczeństwu środowiska życia osób niepełnosprawnych oraz ich wszechstronnych umiejętności, zainteresowań i możliwości . Konkurs cieszył się ogromną popularnością oraz doprowadził do wydania zeszytu utworów ukazujących satyryczną twórczość osób niepełnosprawnych.  Jednym z najpopularniejszych fragmentów wyróżnionych wierszy, który można spotkać na dużej ilości portali internetowych jest utwór Idziego Przybyła :

 

Urwało mi nogę, urwało!

 

Nie pójdę już nigdy na całość

 

I nie chcą mnie żadne kobiety

 

- do tańca, różańca, niestety.

 

Cóż… Wypić już także nie mogę.

 

Na drugą –minioną już nogę.

 

Konkurs ten pokazał, że wielu ludzi niepełnosprawnych potrafi, pomimo  trudności z jakimi borykają się w życiu, postrzegać świat z poczuciem humoru, przymrużeniem oka oraz wyśmiewać jego niedoskonałości. Jako dowód tego można przytoczyć słowa innej uczestniczki konkursu : „mojej niepełnosprawności do życia i do wnętrza nie dopuszczam, choć w parze ze mną chodzi ale życiem mym nie rządzi(…)brzydzę się jej, nienawidzę i ze śmiechem też z niej szydzę”

 

Kolejnym przykładem umiejętności śmiechu pomimo wszystko  oraz przełamywania barier dotyczących osób niepełnosprawnych  był stworzony  przez mieszkańców chorzowskiego Domu Pomocy Społecznej „Republika” Kabaret Absurdalny. Twórca oraz opiekun literacki kabaretu ks. Marek Wójcicki pomysł zaczerpnął z codziennego życia oraz rozmów czterech niepełnosprawnych intelektualnie kolegów : Jacka, Marka, Józefa oraz Romana. Pierwszy występ Kabaretu odbył się w kościele św Antoniego w Chorzowie i zebrał ponad 200 osób na widowni.  Przedstawienie programu, w którym osoby niepełnosprawne same wyśmiewały swoją chorobę, wzbudziło niesamowite zainteresowanie ludzi. Po tym występie przez następne  Kabaret Absurdalny był zapraszany do przedstawiania swojej twórczości niemal do każdego miejsca w Polsce, a główni bohaterowie pod czujnym okiem swego opiekuna dawali czasami po 3 występy tego samego dnia. Za swoją twórczość na rzecz przełamywania barier pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a podejściem społecznym, żyjącym w przeświadczeniu, że śmiać się z niepełnosprawności nie wypada Absurdalni zostali wyróżnieni I nagrodą na XV przeglądzie Kabaretów Paka w 1999 roku. Kabaret po 12 latach istnienia co prawda zakończył swą działalność ale jego idea pozostaje niezapomnianą lekcją równości społecznej w każdej dziedzinie życia.

 

Podane przeze mnie przykłady są tylko jednymi z wielu świadczącymi o tym że niepełnosprawność nie powinna być przedmiotem izolacji z wspólnoty śmiechu.  Wydaje mi się, że im bardziej oburzamy się z powodu żartów z osób niepełnosprawnych tym większe powodujemy naznaczanie  ludzi niepełnosprawnością dotkniętych.  Tymczasem dla wielu z nich poczucie humoru jest tak samo ważne a wyśmiewanie od czasu do czasu swoich braków pozwala na radosne przeżywanie każdego dnia pomimo wszystko.  Warto jest więc tworzyć społeczeństwo, które nie będzie się dzieliło na jednostki sprawne i niepełnosprawne w żadnej dziedzinie życia, bo przecież wszyscy jesteśmy równi.

 

Na podstawie:

 

Opracowanie własne

 

http://fundacja-arka.org/dzialalnosc-fundacji/nasze-publikacje/usmiech-dobry-na-wszystko-1

 

http://drzewoagada.eu/stowarzyszenie/

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Osoba w pełni funkcjonująca – zdrowa osobowość wg Carla Rogersa

Psychologia,-

Carl Rogers, twórca psychologii humanistycznej, znany jest do dziś nie tylko jako teoretyk, ale przede wszystkim jako psychoterapeuta, który zapoczątkował nowatorskie podejście w swoim zawodzie. ...

Dodano: 2012-07-06

Fundacja Doktora Klauna czyli śmiechoterapia w Polsce

Rodzaje terapii,-

Czy śmiech jako terapia jest możliwy na gruncie polskiej rzeczywistości? Czy Fundacja Dr Klauna zdołała przekonać do siebie młodych pacjentów i spełnić swoją podstawową rolę niesienia radości inny...

Dodano: 2012-02-12

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz