Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Pojawienie się niesłyszącego dziecka w rodzinie

Kategoria: Rodzina Dodano: 2012-02-12

Gdy w „pełnosprawnej” rodzinie pojawia się dziecko z głębokim zaburzeniem słuchu staje się to dla wszystkim ogromnym problem. Nowa, trudna sytuacja wzbudza lęk przed niewiadomym, pojawią się rozważania dlaczego to spotkało naszą rodzinę, kto jest temu winny, jakie są możliwości poradzenia sobie w tej sytuacji. W takich momentach bardzo ważna jest pomoc wykwalifikowanych osób, pedagogów, specjalistów, którzy wesprą rodzinę, przedstawią wszystkie aspekty tej niepełnosprawności oraz pokażą drogę, jak należy żyć i funkcjonować z niesłyszącym dzieckiem. Nawet przy pomoc najlepszych specjalistów, grup wsparcia, jeden z rodziców musi stać się, chcąc lub nie chcą, „surdopedagogiem”, tak aby proces rehabilitacji dziecka miał jak najpełniejszy wymiar.

 

Gdy rodzina zdecyduje się, że chce aby ich dziecko posiadło umiejętność komunikacji ze światem zewnętrznym – ludzi słyszących, pojawiają się kolejne dylematy niejednokrotnie trudne do rozstrzygnięcia.

Tak jak już zostało wspomniane, jeden z rodziców musi stać się pedagogiem. W związku z tym pojawia się kwestia pracy zawodowej. Aby niesłyszące dziecko nauczyć mówić, trzeba włożyć w to bardzo dużo pracy i wysiłku. Pogodzenie pracy zawodowej z nauczeniem dziecka staje się niezwykle trudne, gdyż podstawą udanej rehabilitacji jest cierpliwość i siła zarówno fizyczna jak i psychiczna.

Kolejnym elementem wprowadzania dziecka niesłyszącego w świat ludzi słyszących, jest odpowiednie zorganizowanie funkcjonowania domu. Każdy element znajdujący się w nim zostaje opisany tak, aby dziecko miało nieustanny kontakt ze słowem. Taka domowa rehabilitacja jest żmudna, a aby uzyskać jej owoce potrzeba dużo pracy. W związku z tym w rodzinie dochodzi do wielu konfliktów, atmosfera staje się napięta. Aby głuche dziecko nie dostrzegło, że dzieje się coś złego w jego najbliższym otoczeniu, opiekunowie stają się niejako aktorami.

 

W pewnym momencie zaczynają się pojawiać problemy w kontaktach z otoczeniem. Dotychczasowi znajomi nie chcą lub nie potrafią zaakceptować niesłyszącego dziecka, w związku z tym relacje koleżeńskie ulegają rozluźnieniu. Również rodzeństwo ma problem z zaakceptowaniem niesłyszącego brata lub siostry – nie potrafi się z nim porozumieć, bawić się w związku z tym woli spędzać czas poza domem, ze swoimi słyszącymi rówieśnikami. Niejednokrotnie jest jednak tak, że posiadanie niesłyszącego rodzeństwa wpływa na wybór ścieżki naukowej i zawodowej słyszącej siostry lub brata – zostaje podjęta decyzja o pracy z osobami niesłyszącymi.

 

Przychodzi czas, że dziecko musi iść do szkoły. Bardzo często jest tak, że rodzice nie mają innego wyjścia, jak posłać dziecko do szkoły z internatem. Tam niesłysząca pociecha spędza czas w towarzystwie osób z którymi bez problemu może się porozumiewać za pomocą migania. Efektem tego jest częściowa utrata umiejętności wypracowanych przez rodziców na rzecz dziecka w kwestii mowy. Dochodzi do sytuacji, że niesłyszący członek rodziny niechętnie wraca na weekendy do domu, bo miejsce to kojarzy mu z ciężką pracą i brakiem pełnego porozumienia.

Aby uniknąć takich sytuacji rodzina, jeżeli oczywiście ma możliwości finansowe, decyduje się na przeprowadzkę do miasta, w który dziecko będzie mogło pobierać naukę w odpowiedniej szkole i nie będzie to zaburzało pracy w domu oraz uczęszczania na wszelkie dodatkowe zajęcia.

 

Niepełnosprawne dziecko z pewnością ma wpływ na funkcjonowanie każdej rodziny. W jednym przypadku większe, w innym mniejsze, w zależności od miejsca zamieszkania, środków finansowych oraz podejścia do zaistniałej sytuacji. Rodzice stają przed wyzwaniem określania nowej hierarchii wartości – co jest w tej sytuacji najważniejsze – marzenia i plany czy jak najpełniejszy, „normalny” rozwój małego, niesłyszącego człowieka.

 

 

 

 

 

 

Na podstawie: J. Rehmus - Różycka, Wpływ dziecka niepełnosprawnego na ukształtowanie rodziny i wzajemnie. Uwagi matki. ,[w:] red. M. Kościeliska, B. Aouil, Człowiek niepełnosprawny, rodzina i praca, Bydgoszcz 2004, s. 85 - 89

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Rodzina wobec choroby jednego z jej członków

Rodzina,-

W artykule opisane zostały pozytywne i negatywne zmiany, jakie wywołuje choroba w życiu poszczególnych członków rodziny. Przedstawione zostały również funkcje, jakie domownicy realizują względem os...

Dodano: 2012-02-09

Wspomnienia z życia wzięte, ku nadziei, jedności i pokrzepieniu ludzkich serc, mimo wszystko...

Z życia wzięte,-

Minęły niemal dwa lata od tamtego wstrząsającego zdarzenia, a ja wciąż nie mogę się pozbierać... Było tyle dobrych rzeczy po drodze, a ja widzę to nieszczęście, które się wtedy stało, nadzwyczaj wy...

Dodano: 2012-03-08

Konferencje dotyczące niepełnosprawności i chorób (maj 2012)

Wydarzenia,

Poniżej znajduje się prezentacja konferencji, które odbędą się w maju w różnych miejscach Polski. Podczas majówek warto skorzystać z wybranych propozycji. W wolnej chwili warto również wybrać się n...

Dodano: 2012-02-07

Usamodzielnianie się osób niepełnosprawnych

Pomoc i wsparcie,

Usamodzielnienie się dorosłych osób niepełnosprawnych jest procesem długotrwałym, złożonym i trudnym dla całej rodziny – zarówno dla osoby usamodzielniającej się, jak i dla jej rodziców. Warto przy...

Dodano: 2012-02-11

Jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie rodzica

Rodzina,-

W sytuacji choroby ludzie myślą, że unikanie rozmów o problemie zapewni spokój rodzinie i uchroni najmłodszych jej członków przed nadmiernym stresem, jednak dzieci wiedzą o wiele więcej niż rodzico...

Dodano: 2012-02-08

Potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin w różnych etapach rozwoju

Pomoc i wsparcie,

Siedem okresów rozwojowych dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin, w których bardzo ważne jest uwzględnienie pomocy społeczeństwa i władz lokalnych.

Dodano: 2012-02-19

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz