Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Choroba afektywna dwubiegunowa

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-02-15

 

 

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) według psychiatrów ma dwa oblicza, odpowiedzialne za występowanie owych dwóch biegunów. Na jednym krańcu znajduje się depresja, która odpowiedzialna jest za wywoływanie smutku, apatii i pustki, na drugim zaś usytuowana jest mania, którą charakteryzuje wesołość, euforia i niespożyta energia.

 

 

 1. Od depresji do manii

 

Depresji towarzyszą jej takie stany jak:

 1. Złość,
 2. Gniew,
 3. Drażliwość,
 4. Poczucie zniecierpliwienia.

 

Emocjom tym towarzyszy: bezsenności i brak apetytu.

 

Z kolei przy manii pojawiają się takie stany jak:

 1. Porównywalny do narkotycznego haj,
 2. Umysł chorego pracuje na pełnych obrotach, więc w głowie rodzi mu się wiele nowych pomysłów i planów,
 3. Ma swoją wizję i plan.

 

Stany te występują naprzemiennie, w związku z czym osoba chora w krótkim czasie jest w stanie przejść od ogromnej euforii do wielkiego smutku, od wielu planów i pomysłów do całkowitej bezczynności etc. Gdy pacjent znajduje się w fazie manii, przestawia bliskim swoje nierealne plany. W momencie gdy ci z kolei starają się sprowadzić go na ziemię i dodać tym planom nieco realizmu, narażają się na poniżanie ze strony chorego. Objawia się ono obrażaniem, szykanami, obelgami i niekontrolowanymi wybuchami gniewu. Następnie, w fazie depresji, chory czuje się winny i stara się przeprosić bliskich za swoje poprzednie zachowanie. Wówczas zdaje sobie również sprawę z tego, jak nierealne były jego poprzednie plany, co jedynie wzmaga poczucie bezsilności i zaniżonej wartości.

 

Dla chorego o wiele trudniejszym stanem jest depresja, dla jego bliskich zaś – euforia.

 

 1. Kolejne fazy

 

 1. Okres remisji – tutaj chory odzyskuje kontrolę nad swoim zachowaniem, staje się kochający i łagodny wobec bliskich. Z kolei oni w tym momencie zmęczeni są już jego poprzednimi zmianami nastrojów, a także zdezorientowani, ponieważ nie są w stanie ocenić, który z jego stanów jest bliższy prawdzie, nie wiedzą też jak długo utrzyma się stan aktualny. Nie oznacza to jednak, że związek z osobą cierpiącą na ChAD jest niemożliwy, lecz jedynie wymaga większej nad nim pracy.

Trudnym okresem dla rodziny chorego jest czas, gdy leki zaczynają na niego działać, a on powoli wychodzi z cienia smutku i rozpaczy. Wówczas istnieje ogromne ryzyko, że pojawi się następna faza:

 1. Subdepresja – to właśnie chorzy znajdujący się w tej fazie najczęściej popełniają samobójstwa. Wymaga to ogromnej kontroli nad każdą spędzaną przez nich chwilą ze strony pozostałych członków rodziny. Kontrola ta wywołuje jednak ogromny sprzeciw i złość ze strony pacjenta. Rytm życia osób, które związane są z człowiekiem cierpiącym na chorobę afektywną dwubiegunową całkowicie uzależniony jest od rytmu wyznaczanego przez schorzenie.
 2. Hipomania – pojawia się po fazie remisji, gdy polepszenie nastroju utrzymuje się u chorego przez dłuższy czas, a nawet stopniowo rośnie. Jest to stan euforyczny, zazwyczaj przyjemny, który ponadto pozytywnie wpływa na relacje pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Chory staje się bardzo towarzyski, zaczyna o siebie dbać (np. zmienia styl ubierania się lub idzie do fryzjera).
 3. Mania – gdy chory znajduje się w fazie hipomanii, bliscy nie chcą przerywać mu tych ulotnych chwil szczęścia, wobec czego nie namawiają go, by odwiedził lekarza. To jednak skutkować może powrotem do manii.

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Dogoterapia

Rodzaje terapii,-

Dogoterapia okazuje się być przydatną metodą, która działa wspomagająco przy korzystaniu z tradycyjnych metod terapeutycznych i farmakologicznych. Może wspomagać proces terapeutyczny stosowany przy...

Dodano: 2012-02-11

Pielęgniarstwo a asystenci osób niepełnosprawnych

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Osoba, która przygotowuje się do wykonywania w przyszłości pracy asystenta człowieka niepełnosprawnego, powinna zdobyć przynajmniej minimum wiedzy o pielęgnowaniu osób chorych.

Dodano: 2012-04-22

Choroba Heinego-Medina

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

„Polio” przyjemnie brzmiąca nazwa nieco podobna do dość znanej na całym świecie gry „Polo”. Podobieństwo to może budzić wiele pozytywnych skojarzeń związanych z rozrywką, odpoczynkiem czy też aktyw...

Dodano: 2012-04-19

Franklin Roosevelt. Jak iść do przodu, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa

Znane osoby,-

Franklin Delano Roosevelt, czterokrotny prezydent Stanów Zjednoczonych, polityk znany na całym świecie. Nie każdy wie, że przy tym doskonały przykład wytrwałości w działaniach pomimo niespodziewane...

Dodano: 2012-04-10

Zespół Kawasaki

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Choroba ta zostało odkryta i po raz pierwszy opisana przez japońskiego pediatrę Tomisaku Kawasaki. Dzięki badaniom na 50 młodych pacjentach w 1965 roku, lekarz ten dokonał, kolejnego w historii prz...

Dodano: 2012-03-25

Zespół Downa to nie choroba

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W jeleniogórskiej Galerii „Muflon” wystawą fotografii autorstwa Alicji Plewni – mamy Jagody, dziecka z zespołem Downa - zainaugurowano VI Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dodano: 2012-03-08

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz