Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Rehabilitacja - powrót do sprawności / bezpłatne ćwiczenia dla osób z chorobą Parkinsona (Bydgoszcz)

Kategoria: Pomoc i wsparcie Dodano: 2012-02-16

Choroba Parkinsona spowodowana jest zablokowaniem prawidłowego przewodzenia impulsów w mózgu spowodowanego brakiem neuroprzekaźnika (dopaminy). Kiedy ok. 80 proc. komórek z istoty czarnej obumiera zaczynają pojawiać się pierwsze objawy kliniczne.

Choroba ma charakter samoistny, początkowo osoby dotknięte tym schorzeniem zauważają u siebie niezgrabność w codziennym poruszaniu, spowolnienie i trudności w wykonywaniu najprostszych ruchów.

Oprócz odpowiedniego leczenia farmakologicznego równie ważna jest rehabilitacja. Terminem tym nazywa się wszystkie kompleksowe działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Pomoc polega na fizycznym i psychicznym wsparciu chorego. Każdy pacjent poddający się rehabilitacji ma do dyspozycji szereg specjalistów z dziedziny fizjoterapii i medycyny. Ćwiczenia wykonywane podczas rehabilitacji mają za zadanie przywrócić osobę, do pełnej lub maksymalnej sprawności fizycznej oraz psychicznej. Rehabilitacja ma na celu powrót chorego do czynnego udziału w społeczeństwie jak i również powrót do pracy.


Polska szkoła rehabilitacji zaproponowała tzw. model rehabilitacji (jego twórcami są m.in. Marian Weiss i Aleksander Hulek), na który składa się:

 

  • powszechność – każdy pacjent ma prawo do rehabilitacji, niezależnie od rozpoznania, specjalizacji medycznej, wieku i rokowania. Rehabilitacja jest rodzajem aktywności bezpłatnej, aby mogli z niej skorzystać również osoby najbiedniejsze.  
  • wczesność (zapoczątkowania) – powinna być rozpoczęta jak najwcześniej, aby skrócić proces leczenia i tym samym przyspieszyć powrót pacjenta do zadowalającej sprawności. Sprawna i dobrze dobrana rehabilitacja jest gwarantem szybkiego odzyskania prawidłowych funkcji organizmu
  • kompleksowość (zespołowość) – działanie ukierunkowane na dość ciężkie i skomplikowane procesy leczenia, prowadzone przez zespół specjalistów(m.in. lekarzy, pielęgniarek, sanitariuszy, rehabilitantów, terapeutów, psychologów, psychiatrów, pracowników socjalnych) kierowane na wszystkie sfery pacjenta (fizyczne, psychiczne, duchowe, zachowania społeczne itd.)
  • ciągłość – rehabilitacja jest procesem ciągłym, połączonym z innymi dziedzinami np. usprawnianiem i rehabilitacją socjalną, zawodową i rodzinną. Rozpoczęty proces rehabilitacji jest nieprzerwanie kontynuowany, aż do zakończenia.


 

 

 
Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych "AKSON" z siedzibą w Bydgoszczy zaprasza wszystkich chorych i opiekunów na ćwiczenia w grupie.

W siedzibie w Starym Fordonie organizacja urządziła salkę rehabilitacyjną z 10 stanowiskami do ćwiczeń: 3 materace + drabinki, 2 rotory, 2 rowery, lampa Sollux, bloczki,  UGUL.

Przychodząc pierwszy raz organizator prosi o dostarczenie ksero orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, ksero diagnozy choroby Parkinsona swoje lub podopiecznego. Stowarzyszenie oferuje bezpłatny dostęp do rehabilitacji. Na zajęcia można przyjść po uprzednim kontakcie telefonicznym.

 

Stowarzyszenie
Osób Niepełnosprawnych
AKSON

Rynek 6,
85-790 Bydgoszcz (Stary Fordon)
tel.: (52) 343-91-97 od pn. do pt. 9.00-19.00

 


strona organizatora:

http://www.parkinson.bydgoszcz.pl/
 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Środowiskowe Domy Samopomocy (woj. łódzkie)

Pomoc i wsparcie,

Środowiskowe Domy Samopomocy są jednostkami organizacyjnymi resortu pomocy społecznej. Głównym zadaniem tego typu placówek jest podtrzymywanie w dobrej kondycji psycho-fizycznej osób przewlekle psy...

Dodano: 2012-02-22

Trochę o rehabilitacji

Pomoc i wsparcie,-

Rehabilitacja to profesjonalna pomoc jaką otrzymują osoby niepełnosprawne, a rodzaj rehabilitacji jest zróżnicowany w zależności od rodzaju niepełnosprawności pacjenta.

Dodano: 2011-12-05

Rehabilitacja w praktyce: Modelowanie mózgu – Terapia Wymuszona Koniecznością

Pomoc i wsparcie,-

W chwili obecnej najczęściej stosowanymi metodami fizjoterapeutycznymi stosowanymi w przypadku udaru mózgu są NeuroDevelopmental Treatment (NDT) – Bobath, oraz Proprioceptive Neuromuscular Facilita...

Dodano: 2011-12-02

POPON - organizacja wspierająca osoby niepełnosprawne na rynku pracy

Pomoc i wsparcie,

Mimo wciąż panującej, krzywdzącej opinii, że osoby niepełnosprawne są mniej efektywne i "wydajne" niż, pracownicy zdrowi, osoby z diagnozowaną niepełnosprawnością są dobrymi pracownikami.

Dodano: 2012-01-17

Wsparcie dla chorych na SM w katowickiej klinkice Neuro-Care

Pomoc i wsparcie,

Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, pogłębiającą się chorobą, prowadząca w ostateczności do trwałego kalectwa. Ponieważ każdy przypadek jest inny, choremu trzeba zapewnić indywidualną, skierowan...

Dodano: 2012-01-17

Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Mielżynie

Pomoc i wsparcie,

Mielżyn niewielka wieś w województwie wielkopolskim w powiecie gnieźnieńskim. Niewielka bo licząca zaledwie 650 mieszkańców a jednocześnie wielka duchem bo to właśnie w niej znajduje się Dom Pomocy...

Dodano: 2012-05-04

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz