Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Wrocław na rzecz niepełnosprawnych - przewodnik dla niewidomych po Wrocławskiej Starówce

Kategoria: Ułatwienia dla niepełnosprawnych Dodano: 2012-02-17

"Dotknij Wrocławia" - przewodnik turystyczny po Starówce we Wrocławiu dla osób niewidomych i niedowidzących" zaprezentowali po 10. lutym b.r. w urzędzie miasta Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji "Szansa dla niewidomych", która wydała książkę na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia oraz Bartłomiej Skrzyński, miejski rzecznik ds. osób niepełnosprawnych. To pierwsza tego typu książka o Wrocławiu napisana alfabetem Braille’a.

W Polsce żyje ok. 100 000 osób niewidomych, a ponad pół miliona z poważną dysfunkcją narządu wzroku: niedowidzących i słabowidzących. To właśnie dla nich, dla osób mających problemy ze wzrokiem powstał przewodnik po wrocławskiej Starówce.

Koszt projektu szacuje sie na 78 tys. zł., z czego zdecydowana większość pieniędzy,  aż 70 tys. zł, pochodzi ze środków PFRON, którymi dysponuje miasto. Pozostałą kwotę dołożyła warszawska Fundacja "Szansa dla niewidomych". Była to jedyna organizacja pozarządowa, która wystartowała w konkursie na wykonanie takiego przewodnika.

Publikacja "Dotknij Wrocławia" została dopasowana do potrzeb niewidomych i niedowidzących, umożliwiając niepełnosprawnym zapoznanie się z zabytkami i architekturą wrocławskiej Starówki. Dostosowanie przewodnika ma formę brajlowską, druku powiększonego i wersji audio.   

300 bezpłatnych, dwutomowych ksiąg (z których każda ma średnio ok 70 stron) dostarczono już organizacjom i instytucjom zajmującym się i wspierającym osoby niewidome oraz do punktów informacji turystycznej (do placówek i członków Polskiego Związku Niewidomych, organizacji aktywizującej wrocławskich studentów - Twoje Nowe Możliwości i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących).

Przewodnik turystyczny jest kolejnym działaniem miasta na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Wrocław jest miejscem otwartym na osoby niepełnosprawne. Miasto po raz kolejny postanowił podjąć działania, które będą miały na celu pokazanie Wrocławia osobom cierpiącym z powodu dysfunkcji narządu wzroku.

 


Działania miasta na rzecz osób niewidomych:

 

  • W czerwcu 2008 roku została odsłonięta pierwsza w Polsce miniaturka wrocławskiego ratusza w skali 1:100, z opisem w alfabecie Braille’a (obecnie we Wrocławiu dostępne są: miniaturka Katedry, Kościoła Garnizonowego i nowoczesnego budynku Thespian, przy rondzie Powstańców Śląskich).

 

  • W lipcu 2011 roku na wrocławskim Rynku pojawił się także Tyflobus, camper pokazujący urządzenia usprawniające dla osób niewidomych i słabowidzących. Ponadto Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości w 2011 roku dokonało aż czternastu kompletnych tłumaczeń dla osób niewidomych. Zdobycie bowiem książek akademickich np. z zakresu programowania czy matematyki było dotychczas prawie niemożliwe.

 

  • Dzięki działaniom Stowarzyszenia TNM i władzom uczelni Politechniki (obie instytucje są laureatami prestiżowego certyfikatu "Wrocław bez barier") osoby niewidome w murach tej uczelni mają wyrównane szanse.

 

  • Uhonorowanie Śląska Wrocław w 2011 roku, certyfikatem programu "Wrocław bez barier”, który otrzymał w kategorii "odpowiedzialność biznesu za wspieranie aktywności sportowej osób niepełnosprawnych”. Klub doceniono za wspieranie aktywności sportowej osób niepełnosprawnych.
 


Informacje pochodzą ze strony:

 

http://www.wroclaw.pl/


Na stronie Miasta Wrocław znajduje się przewodnik  dla osób niewidomych w 10 częściach:
http://www.wroclaw.pl/przewodnik_dla_osob_niewidomych_po_wroclawskiej_starowce.dhtml

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Niewidomi łatwiej otworzą drzwi w tramwaju

Ułatwienia dla niepełnosprawnych,

Na krakowskie ulice wyjechał tramwaj, w którym został zamontowany specjalny, emitujący dźwięk przycisk do otwierania drzwi. Jest on usytuowany przy drzwiachprzeznaczonych do wsiadania dla osób niep...

Dodano: 2012-02-21

Mecze EURO 2012 - dostępne również dla niewidomych

Ułatwienia dla niepełnosprawnych,

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki słownym opisom sytuacji wizualnych, pozwala na ich odbiór przez osoby niewidome. Audiodeskrypcja jest używana do opisów filmów, przedstawień teatralnych, s...

Dodano: 2012-03-30

Kiosk De Facto

Ułatwienia dla niepełnosprawnych,

Niewidomi, zarówno Ci, którzy nie widzą od urodzenia, jak i Ci, którzy stracili wzrok w wyniku różnych chorób i wypadków, zostają pozbawieni wielu rzeczy. Zostaje ograniczona ich wolność, są zdani ...

Dodano: 2012-03-13

Śląsk Wrocław laureatem certyfikatu za wspieranie niepełnosprawnych

Wydarzenia,

Śląsk Wrocław może pochwalić się certyfikatem programu "Wrocław bez barier”, który otrzymał w kategorii "odpowiedzialność biznesu za wspieranie aktywności sportowej osób niepełnosprawnych”. Klub do...

Dodano: 2012-02-07

Konferencje dotyczące niepełnosprawności i chorób (luty 2012)

Wydarzenia,

Zapraszamy do udziału w konferencjach, które odbędą się w lutym 2012r.

Dodano: 2012-02-07

Muzeum Śląskie przyjaznym miejscem dla niewidomych

Kultura i Sztuka,

Twórcy strony internetowej Muzeum Śląskiego w Katowicach, postanowili dopasować ją do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Strona internetowa muzeum otrzymała certyfikat "Strona przyjazna Nie...

Dodano: 2012-01-25

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz