Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Dziecięce porażenie mózgowe

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-02-19

Jednostka chorobowa, której dotychczas nie nadano jednej konkretnej definicji, ze względu na wielość oraz różnorodność jej objawów oraz stopnia nasilenia. W związku z tym dziecięce porażenie mózgowe jest określane jako zespół różnorodnych pod względem klinicznym oraz etiologicznym  zaburzeń ruchu i postawy, wynikających z trwałego, niepostępującego uszkodzenia mózgu we wczesnym stadium rozwoju. Do uszkodzeń mózgu najczęściej dochodzi między 26. a 34. tygodniem ciąży. Statystycznie mózgowe porażenie dziecięce występuje u 2/1000 żywo urodzonych dzieci. Ta częstość wzrasta wielokrotnie w grupie wcześniaków. Występowanie mózgowego porażenia dziecięcego u wcześniaków może być związane z przyczyną przedwczesnego porodu, jak i może być następstwem przedwczesnego porodu samego w sobie.

 

Objawy:

 

Większość objawów wynika z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, które mogą powodować m.in.

 

 •  Zaburzenia ruchowe( niedowłady, porażenia, ruchy mimowolne inko ordynacja)
 • Mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju umysłowym
 • Zaburzenia mowy
 • Zaburzenia zachowania
 • Epilepsja

 

Rodzaje dziecięcego porażenia mózgowego

 

Literatura pokazuje kilka różnych podziałów tej jednostki chorobowej, jednak jednym z najczęściej pojawiających się jest klasyfikacja wyróżniająca następujące rodzaje zaburzenia” 

 

 • Porażenie połowicze (hemiplegia). Zaburzenie postawy, ruchów i napięcia mięśniowego dotyczy jednej strony ciała: prawej lub lewej. Jedna strona jest słabsza. Charakteryzuje się specyficznym spastycznym (zgięciowym) ustawieniem ręki i nogi. Czasami po stronie zaburzonej występują trudności z czuciem, dotykiem, ciężarem; mogą być także ograniczenia w polu widzenia.
 • Porażenie obustronne (diplegia). Obejmuje najczęściej kończyny dolne. Ręce są dość sprawne, choć precyzyjne ruchy: pisanie, szycie, majsterkowanie mogą sprawiać trudności. Chodzenie jest bardzo utrudnione; dzieci poruszają się charakterystycznie, na palcach, z przywiedzionymi kolanami; czasami chorzy muszą sobie pomagać balkonikiem albo kulami.
 • Porażenie czterokończynowe (quadriplegia). Zaburzenia postawy i ruchów dotyczą całego ciała: głowy, tułowia i kończyn. Dzieci mają zazwyczaj duże trudności z utrzymaniem głowy oraz z kontrolą mięśni okoruchowych (nie mogą dowolnie fiksować wzroku); mogą też występować trudności w gryzieniu, połykaniu i wykonywaniu ruchów artykulacyjnych, z powodu porażenia mięśni języka, gardła, warg. Dzieci nie utrzymują postawy pionowej, w zależności od zaburzenia mogą tylko leżeć, pełzać albo siedzieć.
 • Do rzadziej spotykanych należy postać pozapiramidowa dziecięcego porażenia mózgowego . Najbardziej charakterystyczną cechą są ruchy mimowolne, zwłaszcza obejmujące mięśnie twarzy, artykulacyjne i całej głowy.
 • W innej postaci zwanej móżdżkową, cechą wyróżniającą jest tzw. drżenie zamiarowe: przy próbie wykonywania ruchu (np. sięgania) występuje drżenie kończyny. W niektórych postaciach długo utrzymującym się objawem jest wiotkość mięśniowa. 

 

Występują również postaci mieszane. Ważnym jednak jest aby wzięcie pod uwagę faktu, że objawy w dziecięcym porażeniu mózgowym mają zazwyczaj charakter indywidualny i zależą od konkretnego przypadku. Przebieg choroby u każdego dziecka może być więc zupełnie inny i nie wpisujący się z żadne ze schematycznych rodzajów schorzenia. 

 

Czynniki mogące wywołać  dziecięce porażenie mózgowe: 

 

Mózgowe porażenie dziecięce może być wywołane wieloma różnorodnymi przyczynami uszkadzającymi układ nerwowy w różnych etapach jego rozwoju - przed urodzeniem (prenatalnie), w okresie okołoporodowym (perinatalnie) a także po urodzeniu (postnatalnie). Im wcześniej nastąpi niekorzystne działanie tym zaburzenia mogą być poważniejsze. Najgroźniejsze są wszystkie czynniki szkodliwe, które działają w okresie życia płodowego należą do nich:  

 

 •  zły stan zdrowia matki, wszystkie, szczególnie przewlekłe choroby: serca, krwi, układu oddechowego, moczowego, nerwowego, pokarmowego oraz zagrożenia takie, jak niezgodności grup krwi, czynnika Rh i inne.

 

 •  zakażenia wirusowe, bakteryjne i pasożytnicze, które są najniebezpieczniejsze w pierwszych miesiącach trwania ciąży, przy czym zakażenie przewlekłe są o wiele groźniejsze niż ostre. 

 

 •  energia promienista wpływająca ujemnie na rozwój różnych narządów. Działanie jej może się nawet ujawnić w następnych pokoleniach, leki i substancje o działaniu toksycznym. Wiele z nich pozornie nieszkodliwych może wpływać na wystąpienie nieprawidłowości w rozwoju a przewlekłe działanie jest bardziej niebezpieczne. Jako zasadę należy przyjąć, że wszystkie leki mają niekorzystne działanie i przyjmowanie ich przez kobietę spodziewającą się dziecka może mieć miejsce tylko w razie bezwzględnych wskazań i z przepisu lekarza. Ze względu na rozpowszechnienie należy podkreślić szkodliwy wpływ alkoholu, nikotyny i narkotyków.

 

 • wzrastające zatrucie naturalnego środowiska człowieka (powietrze, woda, gleba, żywność).

 

 • urazy psychiczne i mechaniczne, mogące wywołać stany niedotlenienia wewnątrzmacicznego.

 

Leczenie i rehabilitacja 

 

Terapia opiera się na postępowaniu usprawniającym, obecnie wykorzystuje się w tym celu głównie metody neurorozwojowe. Polegają one na dostarczaniu dziecku prawidłowych doświadczeń ruchowych, poprzez które terapeuta stara się wytłumić patologiczne wzorce postawy. Fizjoterapia w zakresie mózgowego porażenia dziecięcego dąży do: 

 

 • normalizacji napięcia mięśniowego;
 • przeciwdziałania przykurczom mięśni;
 • przeciwdziałania deformacjom stawów;
 • przygotowania dziecka do samodzielnego wykonywania czynności codziennych;
 • przygotowanie do funkcjonowania w społeczeństwie. 

 

Metody neurorozwojowe stosowane najczęściej w terapii dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym to : NDT-Bobath, Vojty, Peto, Domana-Delacato. 

 

Poza rehabilitacją ruchową w dziecięcym porażeniu mózgowym stosuje się:

 • środki farmakologiczne dla złagodzenia spastyczności (pompa baklofenowa, toksyna botulinowa);
 • leczenie operacyjne korygujące przykurcze mięśniowe kończyn, głównie deformacje stóp.
 • inną często spotykaną metodą jest dogoterapia,  forma terapii kontaktowej z udziałem odpowiednio przystosowanych psów, wspomagająca inne rodzaje terapii (ruchu, mowy, psychoterapię). Może być stosowana u osób z różnymi schorzeniami, przynosząc doskonałe efekty. Jest adresowana zarówno do dzieci, osób dorosłych, jak i starszych. Obecność psa na zajęciach terapeutycznych stanowi doskonałą motywację do podejmowania działań, wprowadza do terapii spontaniczność, radość i daje poczucie bezpieczeństwa. Zadaniem dogoterapii jest pomoc w przywróceniu ludziom zdrowia, uśmiechu i wiary we własne siły. Poprzez terapię można m.in. rozwijać mowę, wzbogacać słownik, przełamywać lęk, rozwijać funkcje poznawcze, stymulować zmysły, ćwiczyć koncentrację, koordynację ruchów, orientację przestrzenną, rozwijać myślenie przyczynowo-skutkowe, stymulować pracę mięśni poprzez wykonywanie ćwiczeń ruchowych, budować poczucie własnej wartości, pewności siebie, bezpieczeństwa. 

 

Trzeba pamiętać o tym, że terapia jest dziecku potrzebna przez całe życie. Chociaż czasami wydaje się że nie przynosi ona pożądanych rezultatów, czasem nawet następuje regres i młody człowiek musi usiąść na wózku inwalidzkim, nie można tracić nadziei ale trzeba pracować i walczyć o lepsze życie dziecka mimo wszystko. 

 

Na podstawie:

„Integracja” nr 6/ 2003

http://www.zdroweporady.pl/2007/mozgowe-porazenie-dzieciece/

K. Bożkowa (red.), „Pediatria praktyczna”, Warszawa 1999.

martas8

Bardzo brakuje mi informacji o rehabilitowaniu osób dorosłych z Porażeniem Mózgowym. Chcę powiedzieć wszystkim, iż mimo rozpoczęcia leczenia jako osoba dorosła, wstałam z wózka na kule. Oczywiście, wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia, ale próbować zawsze trzeba.

2012-12-01 23:15:35
Wyszukiwarka
Podobne artykuły
21 lat wegetacji przez błędną diagnozę…

Prawo,

Ewa przez 21 lat była leczona zgodnie z błędną diagnozą. Żaden lekarz przez taki okres czasu nie dostrzegł, że nie cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, ponieważ objawy nie pasowały do tej jednost...

Dodano: 2012-02-26

Zespół Kawasaki

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Choroba ta zostało odkryta i po raz pierwszy opisana przez japońskiego pediatrę Tomisaku Kawasaki. Dzięki badaniom na 50 młodych pacjentach w 1965 roku, lekarz ten dokonał, kolejnego w historii prz...

Dodano: 2012-03-25

Komunikacja osób niepełnosprawnych za pomocą myśli

Nauka,-

Innowacyjny interfejs komunikacyjny umożliwiający osobom niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem oraz obsługę urządzeń elektronicznych.

Dodano: 2012-07-23

Znamy finalistów akcji Zwykły Bohater!

Wydarzenia,

Jury 2. edycji konkursu Zwykły Bohater organizowanego przez Bank BPH, TVN i Onet.pl ogłosiło nazwiska 9 finalistów akcji. Sylwetki bohaterów zostały przedstawione 12 listopada 2012 podczas programu...

Dodano: 2012-11-30

Zespół Turnera

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Zosia pogodna dwunastolatka, wzorowa uczennica ze szczególnym upodobaniem do matematyki, grzeczna nie sprawiająca kłopotów wychowawczych. Pomimo tego ostatnio jakoś coraz ciężej jej jest chodzić do...

Dodano: 2012-02-17

Porfiria

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W artykule opisane zostały objawy porfirii, a także problemy z zauważeniem tych objawów. Często wydają się one być zwykłą „przypadłością”, która niedługo minie, nie zaś poważną chorobą, którą należ...

Dodano: 2012-02-12

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz