Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Niewidomi łatwiej otworzą drzwi w tramwaju

Kategoria: Ułatwienia dla niepełnosprawnych Dodano: 2012-02-21

Na krakowskie ulice wyjechał tramwaj, w którym został zamontowany specjalny, emitujący dźwięk przycisk do otwierania drzwi. Jest on usytuowany przy drzwiach przeznaczonych do wsiadania dla osób niepełnosprawnych. Umożliwia on łatwą lokalizację miejsca umieszczenia przycisku, a tym samym drzwi wagonu, co w konsekwencji bardzo ułatwia wejście do tramwajów osobom niewidomym i słabowidzącym.  

 

Zastosowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA rozwiązanie docenili już podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie. Jak sami przyznają dla nich jest to znakomite ułatwienie w podróżowaniu komunikacją miejską w Krakowie.

 

Specjalny przycisk został zamontowany w jednym tramwaju, który najczęściej kursuje na liniach nr 1, 14 i 22. Jest to prototyp, który jest obecnie testowany. MPK SA planuje, po akceptacji rozwiązania przez środowiska osób niepełnosprawnych, montaż tego rodzaju przycisków we wszystkich pojazdach, przy drzwiach przeznaczonych do wsiadania dla osób niepełnosprawnych.

 

Nie jest to jedyne udogodnienie dla pasażerów, jakie przygotowało MPK SA. Już wkrótce na drzwiach pojazdów, które posiadają niskopodłogowe wejścia zostaną naklejone piktogramy o dużej powierzchni przedstawiające wózek inwalidzki oraz wózek dziecięcy. Wszystko po to, aby osoby niepełnosprawne, a także podróżujące z dziećmi w wózkach mogły sprawnie zlokalizować wejście, którym najłatwiej mogą  dostać się do tramwaju i autobusu. Ten sposób oznakowania będzie szczególnie pomocny w tych pojazdach, gdzie istnieje tylko jedno wejście zlokalizowane w obrębie niskiej podłogi pojazdu, a więc np. w wagonach EU8N, kursujących np. na linii nr 11, 20.

 

Warto podkreślić, że liczne działania podejmowane przez MPK SA w celu ułatwienia podróży osobom niepełnosprawnym są zgodne z wytycznymi zawartymi w uchwale Rady Miasta Krakowa, dotyczącej dostosowania krakowskiej komunikacji miejskiej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Przypomnijmy, że w Krakowie wszystkie kursujące autobusy posiadają niską podłogę. Posiada ją także prawie połowa krakowskich pociągów tramwajowych. Większość tramwajów oraz spora grupa autobusów kierowanych do ruchu przez MPK SA jest  wyposażona w system głosowego zapowiadania przystanków.

 

Źródło informacji: http://mpk.krakow.pl

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Don Kichotka ogłasza konkurs

Nauka,-

Don Kichotka ogłasza międzynarodowy konkurs literacki pt. "Niepełnosprawni w oczach świata".

Dodano: 2012-01-04

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 2 z 2

Praca,Szukanie pracy

Właściwe przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej to analiza i poszukiwanie odpowiedzi w 5 najważniejszych obszarach.

Dodano: 2011-10-18

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 1 z 2

Praca,Szukanie pracy

Wielu uczestników moich szkoleń pyta mnie często: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak twierdzi najznakomitszy amerykański adwokat F. Lee Bailey: „Swoje sukcesy na sali sądowej zawd...

Dodano: 2011-10-19

Niech mowa ciała przemówi na Twoją korzyść

Praca,Szukanie pracy

Niezależnie od tego, czy siedzimy w sali konferencyjnej czekając na rozmowę kwalifikacyjną, czy w kawiarni na randce, mowa ciała wyraża wiele jeszcze zanim zdążymy coś powiedzieć. Upewnijmy się wię...

Dodano: 2011-10-20

Bartosz Ostałowski gościem Wielkiej Gali Integracji 2012

Wydarzenia,

Bartosz Ostałowski zawodnik 50. Rajdu Barbórki w Warszawie będzie gościem Wielkiej Gali Integracji 2012, której tematem przewodnim w tym roku jest mobilność bez barier. Gala pod patronatem Prezyden...

Dodano: 2012-11-29

Wielka Gala Integracji 2012

Wydarzenia,

Katarzyna Pakosińska, Dorota Gardias i Tomasz Kammel poprowadzą Wielką Galę Integracji wspólnie z Piotrem Pawłowskim, Prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Gala, której tym razem tematem p...

Dodano: 2012-11-29

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz