Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Domowa biblioterapia dla dzieci. Pomóż dziecku zrozumieć siebie i świat poprzez książki.

Kategoria: Rodzaje terapii Dodano: 2012-02-23

Książki uczą, bawią, są również wspaniałym terapeutom. Biblioterapia coraz bardziej się rozwija i daje coraz lepsze efekty. Jest niezwykle skuteczna, zwłaszcza stosowana wśród dzieci. Można się pokusić również o biblioterapię domową. Wspólnie z dziećmi czytać książki, rozmawiać na ich temat, wyrażać własne zdanie.

 

Warto wiedzieć, które książki są najbardziej odpowiednie i poruszają tematy, z którymi dziecko ma problemy. Poniżej przedstawiam kilka propozycji.

 

ZESPOŁ DOWNA

Monika Krajewska - "Mój młodszy brat"

 

Książka przeznaczona w szczególności dla dzieci, które posiadają rodzeństwo chorujące na zespół Downa. Rodzice powinni zwracać uwagę nie tylko na zdrowie dziecka chorującego, ale kontrolować to, jak radzi sobie z tym rodzeństwo. Dzieci często mają problem ze zrozumieniem niepełnosprawności swojego brata czy siostry. Nie potrafią sobie poradzić z różnicami, reakcją kolegów, koleżanek, z innością swojego rodzeństwa. Warto uświadamiać swoje dzieci od najmłodszych lat. Książka ta pomaga się otworzyć na problem, daje powód do rozmowy o odczuciach i emocjach jakie towarzyszą rodzeństwu niepełnosprawnego dziecka.

 

"Mój młodszy brat" to historia Zuzanny. Żyje ona w kochającej się rodzinie, ma szczęśliwe dzieciństwo, dopóki nie usłyszy od swojego kolegi z klasy, że jej brat Antoś to debil… Franek powtarza słowa własnego ojca i oświadcza, że nie chce bawić się z Antosiem, bo może się zarazić. Zuzanna wiedziała, że jej braciszek jest troszkę inny, nieraz zapomina schować język, troszkę inaczej wygląda i trzeba mówić do niego ciut wolniej, żeby zrozumiał. Nigdy jednak nie pomyślała, że można się od niego zarazić i że jest postrzegany jako ktoś gorszy…

 

Autorka w prosty sposób ukazuje panujące w społeczeństwie stereotypy. Jest to powieść o tolerancji, której powino się nauczyć od najmłodszych lat.

 

AUTYZM

Roksana Jędrzejewska-Wróbel - "Kosmita"

 

Książka jest opowieścią o chłopcu autystycznym oraz jego rodzinie. Przeznaczona jest szczególnie dla rodziców i rodzeństwa dzieci autystycznych, które muszą oswoić się z innością jednego z członków rodziny.

 

Ola jest bardzo szczęśliwa, gdy w jej domu pojawia się braciszek. Jednak okazuje się, że nie jest On taki, jak to sobie dziewczynka wymarzyła. Brat zachowuje się dziwnie, nie lubi łaskotek, nie reaguje na innych, czasem wybucha płaczem, kiedy tylko ktoś się chce do niego zbliżyć. Gdy podrośnie nie rozstaje się z łyżką, i biega w kominiarce… Ola nie rozumie takiego zachowania, nie chce takiego brata, przez którego śmieją się z niej koleżanki i koledzy, a rodzice kłócą.

 

Książka ukazuje problemy rodzin z autystycznym dzieckiem. Pokazuje również rozterki, jakie wzbudzają się w rodzeństwie chorych dzieci. Jest to piękna książka, która pokazuje jak zaakceptować inność oraz nauczyć się z nią żyć.

 

Jeżeli sami jesteśmy w sytuacji bohaterów książki lub wiemy do kogo książka powinna trafić, można napisać prośbę o bezpłatne egzemplarze na adres kosmita@ingbank.pl.

 

Inne książki dotyczące autyzmu to m.in. Jennifer Moore-Mallinos "Mój brat ma autyzm"; Charles A. Amenta III -  „Krzyś jest wyjątkowy”

 

NIEDOBÓR WZROSTU

Melania Żakówna -  „Jak Maciek przestał być Małym”

 

Maciek jest niski, najniższy w klasie. Jego koledzy rosną szybko, ciągle wyrastają z ubrań. Maciek stoi w miejscu…

 

Książka przeznaczona dla dzieci o niskim wzroście, którym trudno zaakceptować siebie. Jest to książka o tolerancji, akceptacji i zrozumieniu.

 

ASTMA I ALERGIA

Agnieszka Tyszka – „Bajka na astmę”

 

Książka przeznaczona dla dzieci zamagajacych się z alergią i astmą oraz ich rodzin. Poprzez historię motylka Julka, który choruje na astmę i alergię oraz jego przyjaciółki gąsienicy Meli, uczulonej na czekoladę, czytelnicy poznają objawy tej choroby oraz mogą zrozumieć korzyści, jakie daje leczenie. Ksiażka pozwala na oswojenie się z chorobą, zarówno choremu dziecku, jak i jego rodzicom.

 

CHOROBY I NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ

Roksana Jędrzejewska-Wróbel "Lucjan - lew jakiego nie było"

 

Ksiażka, wcześniej juz wspomnianej autorki, to opowieść o Hani, dziewczynce, która jest troszkę samotna, z powodu braku przyjaciół. Pewnego dnia Hania traci mleczny ząb. Jak każde dziecko oczekuje nagrody od Zębowej Wróżki i dostaje od niej pluszowego lwa. Niestety nie jest to prezent jakiego dziewczynka oczekiwała, jest zawiedziona i odrzuca zabawkę. Następnego dnia po obudzeniu okazuje się, że znalazła się w niezwykłej krainie Zębowej Wróżki, a jej przewodnikiem jest właśnie otrzymany lew. Dziewczynka przeżywa w tej niezwykłej krainie wiele przygód.

 

Książka jest przeznaczona szczególnie dla dzieci chorych, przebywających w szpitalach. Poprzez łagodną, zabawną i nieskomplikowaną formę przekazuje dzieciom emocje i uczucia, które przeżywa Hania. Dziewczynka musi radzić sobie z problemami, które dotykają również chore dzieci, z rozłąką z rodzicami, niemożnością natychmiastowego powrotu do domu, własną innością, zmianami w wyglądzie. W książce nie ma konkretnego odniesienia do choroby, czy szpitala, co pozwala dzieciom chorym oderwać się od tych niemiłych codzienności. Jednakże emocje, które przeżywa Hania, to jak radzi sobie z nową sytuacją, uczy dzieci nadziei oraz pozwala odnaleźć tam własne uczucia i troski.

 

Jovanka Tomaszewska i Wojciech Kolyszko "Opowieści z planety Holo" oraz Paola Viezzer - "Jesteśmy wyjątkowi"

 

Są to książki, które zawierają opowiadania poruszające tematy niepełnosprawności, ciężkich, przewlekłych chorób. Opowiadania uczą jak radzić sobie z chorobą, pobytem w szpitalach, z innością, jak oswoić się z objawami chorób i zaakceptować taki stan rzeczy. Są ogromnym wsparciem dla rodzin osób chorych, jak również dla samych chorujących. Książki przeznaczone głównie dla dzieci, które znajdują w nich wyjaśnienie dlaczego oni, ich rodzeństwo lub koledzy wyglądają i zachowują się inaczej niż wszyscy.

 

Książkę "Opowieści z planety Holo" można otrzymać bezpłatnie po wcześniejszym uzgodnieniu poprzez maila na adres fundacja@drabina.org, lub dzwoniąc pod numer telefonu: (22) 646 48 38  (22) 646 48 38 do Fundacji Drabina Rozwoju.

 

ZESPÓŁ FAS

Andrzej Korczyński - "Fascynujący Rysio"

 

Jest to książka o dziecku z zespołem FAS czyli Płodowym Zespołem Alkoholowym. Rysio dziwnie się zachowuje. Ma zniekształcone rysy twarzy, szybko się złości, niszczy zabawki. Jego zachowania wynikają z choroby, dlatego nigdy z nich nie wyrośnie. Rysio uzyskuje mimo wszystko pomoc, miłość. Chłopiec dowiaduje się, że są inne dzieci, które czują podobnie jak on i również zasługują na akceptację.

 

Książka przeznaczona dla dzieci zmagających się z zespołem FAS, jak również dla ich rodzin, rodzeństwa oraz otoczenia. Pomaga ona zaakceptować ta chorobę oraz się z nią oswoić. Uczy również małych czytelników tolerancji i akceptacji.

 

Wyżej wymienione pozycje są doskonałymi lekturami dla dzieci chorych, dla ich rodzeństwa i rodzin. Pozwalają oswoić się z chorobą, otworzyć na rozmowę o niej. Poprzez utożsamianie się z bohaterami, dzieci zaczynają wyrażać własne emocje. Są to książki terapeutyczne, pozwalajace od najmłodszych lat uczyc sie zrozumienia dla innych, chorych ludzi, akceptacji i tolerancji, a chorym pomagają uporać się z jarzemem choroby.

 

 

Bibliografia:

  1. http://www.abcbaby.pl/?page=Structure&id=308
  2. http://miastodzieci.pl/dla_rodzicow/92:/1377:kosmita-roksana-jedrzejewska-wrobel
  3. http://www.ksiegarnia.tacyjakja.pl/books/view/6

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Książki dotykowe dla dzieci niedowidzących i niewidomych

Pomoc i wsparcie,

Zmysł wzroku jest jednym z najważniejszych łączników człowieka z otaczającym go światem. Dzięki niemu możemy dostrzegać piękno otaczającej nas przyrody, barwy przedmiotów, jasność dnia oraz ciemnoś...

Dodano: 2012-07-01

"Skansen na dłoni" - projekt dla niewidomych dzieci w Świętokrzyskim

Nauka,-

Nowy projekt "Skansen na dłoni" powstały w województwie świętokrzyskim w Parku Etnograficznym w Tokarni (Muzeum Wsi Kieleckiej), został stworzony na potrzeby niepełnosprawnych dzieci.

Dodano: 2012-01-20

Roboty jako usprawnianie funkcjonowania dzieci z autyzmem

Technologia,-

Ostatnie badania pokazują, że pomocą w uzupełnianiu deficytu zdolności do nawiązywania relacji na skutek braku neuronów lustrzanych w mózgu u dzieci chorych na autyzm mogą być roboty i wirtualny św...

Dodano: 2012-06-24

Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Mielżynie

Pomoc i wsparcie,

Mielżyn niewielka wieś w województwie wielkopolskim w powiecie gnieźnieńskim. Niewielka bo licząca zaledwie 650 mieszkańców a jednocześnie wielka duchem bo to właśnie w niej znajduje się Dom Pomocy...

Dodano: 2012-05-04

Schizofrenia o wczesnym początku

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Wczesny początek schizofrenii stwierdza się w przypadku, gdy objawy tej choroby wystąpią przed 17 - 18 r. ż. Schizofrenia taka, nazywana schizofrenią dzieci i młodzieży lub schizofrenią przedpokwit...

Dodano: 2012-04-14

Operacje prenatalne szansą dla dzieci z przepukliną oponowo rdzeniową

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Polscy lekarze jako jedyni w Europie przeprowadzają skomplikowane operacje dzieci z rozszczepem kręgosłupa jeszcze w łonie matki. Jak potwierdzają opublikowane w Stanach Zjednoczonych badania, oper...

Dodano: 2012-03-08

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz