Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Depresja - informacje ogólne

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-02-25

 

Depresja jest to taki stan psychiczny, kiedy człowiek ma poczucie bezsensu życia i ogarniającej pustki, postrzega świat w szarych barwach. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie. Do niedawna choroba ta była lekceważona i chorzy pozostawieni byli sami, ze swoimi lękami. Często prowadziło to do prób samobójczych. Obecnie w społeczeństwie panuje większa świadomość występowania tej choroby. Warto zaznaczyć, że depresja jest chorobą społeczną, ponieważ cierpi na nią duży odsetek społeczeństwa. Około 20% osób przeżywa w trakcie swojego życia jakieś epizody depresyjne, które zawsze w jakiś sposób wpływają na ich życie. 10 % ogółu ludności cierpi na depresje! Dlatego tak ważna jest świadomość tej choroby, jej objawów, aby na czas stawić się u lekarza i podjąć kroki ku leczeniu. 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki Z Depresją. Dlatego szczególnie w ten czas warto się pochylić nad tą chorobą, jej objawami i skutkami.

 

Objawy depresji są zróżnicowane. Można wymienić jednak kilka podstawowych:

 

 • poczucie bezsensu życia
 • uczucie pustki i smutku
 • poczucie własnej bezwartości
 • wrażenie zmęczenie
 • izolowanie się od otoczenia
 • drażliwość, wpadanie w gniew, złość, frustracja
 • zaburzenia snu
 • bóle głowy, wzrost lub spadek apetytu, spadek libido
 • spowolnienie ruchowe
 • spowolnienie myślenia
 • problemy z koncentracją
 • autoagresja
 • myśli samobójcze
 • pesymizm

 

Depresja przyjmuje różne formy, mogą być to tylko epizody, może też być to choroba, która trwa latami. Jeżeli nawet kilka z tych objawów, utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego, a najlepiej do lekarza psychiatry. Nie można się wstydzić, depresja to choroba, jak grypa, przeziębienie, tylko znacznie poważniejsza. Nie można lekceważyć objawów, ale zacząć się leczyć.

Chorzy często narzekają na objawy somatyczne i próbują je leczyć, jest to tzw. depresja maskowana. Objawami są różne dolegliwości bólowe, pod którymi ukrywa się zły nastrój. Leczenie nie przynosi żadnych rezultatów. Dopiero włączenie leków przeciwdepresyjnych powoduje ustąpienie dolegliwości somatycznych.

 

Jakie są przyczyny depresji?

 

Przyczyny depresji trudno określić jednoznacznie. Można je podzielić na przyczyny biologiczne i przyczyny psychologiczne.

Przyczyny biologiczne to przede wszystkim zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.

Przyczynami psychologicznymi są m.in.:

 • utrata poczucia własnej wartości
 • negatywne myślenie, pesymizm, myślenie ze raczej nic dobrego mnie nie spotka
 • negatywne doświadczenia z dzieciństwa, w tym molestowanie seksualne
 • wspominanie negatywnych doświadczeń z życia, a nie tych szczęśliwych
 • błędy wychowawcze
 • zła sytuacja w domu, konflikty, kłótnie
 • stawianie wygórowanych wymagań w dzieciństwie
 • faworyzowanie jednego z dzieci
 • odkładanie problemów, nie rozwiązywanie ich
 • kompleksy
 • złe wyniki w nauce
 • zła sytuacja w pracy
 • strata kogoś lub czegoś ważnego ( zdrada partnera, śmierć, utrata pracy itd.)
 • czynniki społeczne m.in. brak wsparcia ze strony innych, wyśmiewanie, izolacja

 

Rodzaje depresji

 

 • Depresja endogenna – jest spowodowana zwłaszcza poprzez zaburzenia w funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego i hormonalnego. Taka depresja charakteryzuje się różnorodnością, u samego chorego, który często ma różne okresy wolne od zaburzeń i okresy nawrotów choroby. Depresja ta jest też różnorodna jeśli spojrzymy na poszczególnych chorych, każdy z nich przeżywa ją inaczej. Depresja endogenna objawia się często zaburzeniami somatycznymi.
 • Depresja dwubiegunowa – charakteryzuje się następującymi po sobie stanami mani, depresji oraz pozornego zdrowia psychicznego. Jest to depresja szczególnie wyniszczająca i trudna dla chorego, często chorobie towarzyszy alkoholizm oraz próby samobójcze. Fazy maniakalne cechują się bezsennością, urojeniami, gonitwą myśli, zawyżoną samooceną, przekonaniem chorego, że jest zdrowy i nie ma żadnych zaburzeń, agresją wobec osób, które twierdzą inaczej.
 • Cyklotymia – jest to zaburzenie, które objawia się stanami złego nastroju, smutku przygnębienia, a zaraz potem stanami nadmiernej wesołości, energii. Pomiędzy tymi stanami istnieją etapy równowagii. Jest to schorzenie podobne do depresji dwubiegunowej, jednak częściej jest to jednak po prostu cecha osobowości zdrowego człowieka.
 • Dystmia – jest to depresja cechująca się obniżeniem nastroju, ale łagodniejszym niż w przypadku depresji endogennej. Stan złego nastroju nasila się w godzinach popołudniowych. Zachorowania notuje się zwykle miedzy 20, a 30 rokiem życia.
 • Depresja poporodowa – depresja pojawiająca się u kobiet, które w niedawnym czasie urodziły dziecko. Może się zdarzyć, że początki macierzyństwa były dobrze zniesione i po pewnym czasie zaczynają się pojawiać objawy depresji, m.in. nieuzasadniony niepokój o dziecko lub całkiem odwrotna obojętność na dziecko i na jego potrzeby, brak pewności siebie, izolowanie się od innych ludzi. Należy jak najszybciej udać się do lekarza i zacząć leczyć depresję.
 • Depresja sezonowa – charakteryzuje się tym, iż występuje sezonowo. Pojawia się najczęściej jesienią lub zimą, a ustępuje wiosną lub latem.
 • Depresja o podłożu farmakologicznym – depresja, która jest skutkiem ubocznym pobieranych leków. Niektóre leki nasercowe, antybiotyki, leki przeciwgrzybiczne, mogą powodować depresję.
 • Depresja o podłożu uzależnieniowym – ludzie często na własną rękę starają się sobie pomóc w depresji, poprzez zażywnie leków i picie alkoholu. Takie praktyki pogłębiają depresję, a czasem są przyczyną wystąpienia depresji klinicznej.

 

Leczenie depresji

 

Depresja jest chorobą, którą leczy się zarówno farmakologicznie, poprzez podawania odpowiednio dobranych leków przeciwdepresyjnych, jak i poprzez psychoterapię. Leki pomagają na czynniki biologiczne wywołujące depresję. Należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami lekarza, nie przerywać terapii i nie łączyć leków z alkoholem. Leki, nie działają od razu, ale dopiero po pewnym czasie stosowania kuracji.

Podczas leczena depresji bardzo ważna jest psychoterapia. Istnieje jej kilka rodzajów, powinna być dobierana indywidualnie do każdego chorego. Ma ona na celu nauczenie chorego panowania i regulacji własnych uczuć, komunikacji z otoczeniem, zmianę negatywnego myślenia i zwiększenie poczucia własnej wartości.

W leczeniu depresji ważną rolę odgrywa rodzina chorego, która powinna pomóc Mu zrozumieć chorobę oraz wspomóc w leczeniu.

Depresja jest chorobą, należy to sobie uświadomić. Jak każdą chorobę depresję trzeba leczyć. Unikanie lekarza i ukrywanie choroby prowadzi często do tragicznych skutków, dlatego tak ważne jest pokonanie wstydu i lęku i udanie się do lekarza.

 

 

Bibliografia:

 1. http://www.depresja.za.pl/rodzaje_depresji.html
 2. http://www.depresja.net.pl/diagnozadepresji.php
 3. http://www.depresja.pl.pl/#Przyczyny
 4. http://kobieta.dziennik.pl/twoje-emocje/artykuly/380529,zwykly-dol-czy-juz-choroba-objawy-skutki-leczenie-depresji-miedzynarodowy-dzien-walki-z-depresja.html
 5. http://www.poradnikmedyczny.pl/mod/archiwum/7455_depresja_chorob%C4%85_spo%C5%82eczn%C4%85.html
 6. http://www.prozdrowie.pl/Artykuly/Zdrowie-A-Z/Depresja/Depresja-w-liczbach

 

 

 

 

 

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Juz jutro (4. lutego) bezpłatne badania w Światowym Dniu Walki z Rakiem

Wydarzenia,

Już 4 lutego po raz dwunasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tak jak w poprzednich latach w tym roku również ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju zorga...

Dodano: 2012-02-03

Zarządzaj czasem – ciesz się z każdej upływającej minuty.

Pomoc i wsparcie,

Efektywne wykorzystanie czasu pozwala na realizację wszystkich zaplanowanych przedsięwzięć. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest świadoma organizacja planu dnia. Jak tego dokonać? Więcej na kone...

Dodano: 2012-03-10

Zespół Klinfeltera

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Rok 1942 amerykański reumatolog oraz endokrynolog Harry Klinfelter opisuje wraz ze swoimi współpracownikami dziewięć przypadków dorosłych mężczyzn u których wykrył niepokojące, dotąd niespotykane ...

Dodano: 2012-03-22

Zespół Patau

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Zespół Patau jest jedną z najrzadziej występujących oraz najcięższych postaci trisomoii chromosomalnej występującej u żywo narodzonych noworodków. Jego głównym objawem jest obecność dodatkowego trz...

Dodano: 2012-03-07

Stwardnienie rozsiane - objawy

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Stwardnienie rozsiane będące jedną z chorób o podłożu autoimmunologicznym, charakteryzuje się dość sporym wachlarzem różnorakich objawów.

Dodano: 2011-12-28

Porfiria

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W artykule opisane zostały objawy porfirii, a także problemy z zauważeniem tych objawów. Często wydają się one być zwykłą „przypadłością”, która niedługo minie, nie zaś poważną chorobą, którą należ...

Dodano: 2012-02-12

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz