Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 1 z 2

Kategoria: Praca Dodano: 2011-10-19

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej - Dawno poszukiwany przewodnik i porady. cz. 1 z 2

 

Wielu uczestników moich szkoleń pyta mnie często: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Jak twierdzi najznakomitszy amerykański adwokat F. Lee Bailey: „Swoje sukcesy na sali sądowej zawdzięczam dobremu przygotowaniu.” Porównuje siebie do magika, przybywającego do sądu z pięćdziesięcioma królikami w kapeluszu. Nie wie, który z nich będzie mu potrzebny, ale gotowy jest zawsze na wyciągnięcie każdego. Bailey odnosi sukcesy, ponieważ jest zawsze perfekcyjnie przygotowany na każdy wariant. Poświęca swój czas na przeanalizowanie każdej sytuacji i każdej możliwej opcji. Nigdy nie lekceważy drugiej strony. Jest zawsze perfekcyjnie przygotowany. Na ogół zwycięża.

 

Inny słynny adwokat Louis Nizer wybronił przeszło 50 znanych klientów oskarżonych o malwersacje finansowe. Kiedy okrzyknięto go największym artystą sądowym powiedział: „Wolałbym, żebyście nazywali mnie najlepiej przygotowanym.”

 

Zagadnienie jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej nie polega jednak na magii, ale na tym, czego możemy nauczyć się od ludzi, którzy potrafią przekonywać innych bez względu na czasy, miejsce i sytuacje.

 

Obecnie, kiedy ciągle jeszcze wisi nad nami groźba drugiego kryzysu, w dobie dzikiej i bezwzględnej konkurencji na rynku pracy, gdzie o jedno stanowisko pracy bije się często 100 lub więcej kandydatów nie wygrasz ufając tylko swoim mocnym stronom.

 

Musisz zrobić coś więcej. Zrozumieć, że dzisiaj zwycięstwo przypada tym, którzy przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej traktują jak F. Lee Bailey czy Louis Nizer traktowali przygotowania do rozprawy sądowej.

 

5 fundamentalnych obszarów jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Właściwe przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej to analiza i poszukiwanie odpowiedzi w 5 najważniejszych obszarach. Tymi obszarami są:

 

 1. Firma w której chcę pracować.
 2. Stanowisko pracy na którym chcę pracować.
 3. Osoba rekrutera, który będzie przeprowadzał rozmowę;
 4. Moja historia zawodowa.
 5. Projektowanie Przyszłości.

 

1. Firma w której chcę pracować.

 

Firma, w której chcesz pracować to pierwszy obszar, który musisz zbadać na długo przed rozmową kwalifikacyjną, aby się do niej właściwie przygotować. Analiza w tym obszarze dostarcza najważniejszych informacji na temat aktualnych i przyszłych celów, potrzeb i wyzwań stojących przed firmą.

Oto najważniejsze pytania, na które odpowiedź musisz znaleźć, aby właściwie przygotować się i zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

 1. Jaki jest najważniejszy cel firmy i jak Ty możesz pomóc firmie osiągnąć ten cel?
 2. Jakie są aktualnie największe wyzwania firmy i jak Ty możesz pomóc firmie sprostać tym wyzwaniom?
 3. Jakie są aktualnie największe frustracje lub czego firma aktualnie się boi i w jaki sposób możesz pomóc firmie przezwyciężyć te trudności?
 4. Kto jest największą konkurencją dla firmy i jak Ty możesz pomóc firmie sprostać walce w konkurencją?
 5. Jakie są aktualne potrzeby firmy i w jaki sposób Ty możesz te potrzeby zaspokoić?
 6. Realizacji jakich wartości oczekuje firma i w jaki sposób Ty do nich pasujesz?
 7. Jakie są najważniejsze korzyści dla firmy z zatrudnienia właśnie Ciebie?
 8. Jakie są trzy najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić i wnieść do firmy, które zwiększą jej wartość na rynku (zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów) o których firma dzisiaj nie wie?

 

2.Stanowisko pracy na którym chcę pracować.

 

Stanowisko pracy na którym chcę pracować to drugi obszar, który musisz zbadać aby właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Analiza w tym obszarze dostarcza najważniejszych informacji na temat aktualnych i przyszłych celów, potrzeb, wyzwań i oczekiwań działu i stanowiska pracy na którym chcesz pracować.

 

Oto najważniejsze pytania, na które odpowiedź musisz znaleźć, aby właściwie przygotować się i zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

 1. Jaki jest najważniejszy cel działu i stanowiska pracy i jak Ty możesz pomóc osiągnąć ten cel?
 2. Jakie są aktualnie największe wyzwania działu i stanowiska pracy i jak Ty możesz pomóc sprostać tym wyzwaniom?
 3. Jakie są aktualnie największe frustracje lub czego dział aktualnie się boi i w jaki sposób możesz pomóc działowi przezwyciężyć te trudności?
 4. Jakie są najważniejsze cechy pracownika, których oczekuje się w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je posiadasz?
 5. Jakie są najważniejsze zalety pracownika, których oczekuje się w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je posiadasz?
 6. Jakie są najważniejsze korzyści dla działu z zatrudnienia właśnie Ciebie?
 7. Zaspokojenia jakich wartości oczekuje się od pracownika w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je zaspokoisz?
 8. Zaspokojenia jakich potrzeb oczekuje się od pracownika w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je zaspokoisz?
 9. Jakie są trzy najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić i wnieść do działu i na stanowisko pracy, które zwiększą wartość działu w firmie oraz zwiększą wartość firmy na rynku (zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów) o których firma dzisiaj nie wie?

 

o Autorze

http://www.RozmowaKwalifikacyjna.com.pl - Pierwsze w Polsce Zaawansowane szkolenie dla osób poszukujących pracy. Poznaj Zwycięskie Strategie na Rozmowie kwalifikacyjnej prosto od Head hunterów, Rekruterów firm z listy 100 oraz Najwybitniejszych handlowców i prezenterów i dostań pracę!

 

Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Aktywna Firma szansą dla niepełnosprawnych

Praca,Szukanie pracy

„Aktywna Firma” jest przykładowym modelem aktywizacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością intelektualną. W swym założeniu ma być to zarabiający na siebie podmiot, który z jednej strony b...

Dodano: 2014-04-01

Aktywizacja w praktyce

Praca,Szukanie pracy

Kilkunastu uczestników międzynarodowego projektu „Ponad granicami walczymy z barierami” otrzymało już szansę odbycia praktyk lub staży zawodowych w placówkach publicznych oraz firmach (także w tzw....

Dodano: 2013-11-20

Poznaj przywileje pracujących niepełnosprawnych

Praca,Prawo pracy

Dzięki społecznej kampanii "Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy" o problemie niepełnosprawnych w pracy stało się dosyć głośno. Wielu pracodawców pozbyło się dzięki niej licznych stereotypów, upr...

Dodano: 2011-10-27

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 2 z 2

Praca,Szukanie pracy

Właściwe przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej to analiza i poszukiwanie odpowiedzi w 5 najważniejszych obszarach.

Dodano: 2011-10-18

Niech mowa ciała przemówi na Twoją korzyść

Praca,Szukanie pracy

Niezależnie od tego, czy siedzimy w sali konferencyjnej czekając na rozmowę kwalifikacyjną, czy w kawiarni na randce, mowa ciała wyraża wiele jeszcze zanim zdążymy coś powiedzieć. Upewnijmy się wię...

Dodano: 2011-10-20

Konferencje podsumowujące projekty prowadzone przez Fundację Aktywności Zawodowej

Praca,Szukanie pracy

Fundacja Aktywności Zawodowej wraz z partnerami Fundacją Sprawni Inaczej oraz Stowarzyszeniem ,,Atrybut" serdecznie zapraszają na konferencje podsumowujące projekty ,,Administracja publiczna a pols...

Dodano: 2012-11-21

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz