Światowy Dzień FAS (World FAS Day), Dzień Świadomości FASD (ang. FASD Awareness Day) jest świętem obchodzonym na świecie corocznie 9 września. Jego głównym celem jest uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.
FAS jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. Dotyka ok. 1 na 100 osób w Ameryce Północnej. Dzieci z tą chorobą dotykają zmiany w układzie nerwowym, zachowaniu, mają też trudności z uczeniem się, które wychodzą na jaw często dopiero w okresie szkolnym.
Senat Stanów Zjednoczonych, rezolucją z 23 czerwca 2004, ustanowił dzień 9 września Narodowym Dniem FASD. Również tego samego roku po raz pierwszy obchodzono ten dzień w Polsce.
Wg badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) co trzecia Polka pije alkohol będąc w ciąży. Płodowy Zespół Alkoholowy jest więc poważnym problemem społecznym, zważywszy, że w naszym kraju corocznie rodzi się więcej dzieci z FAS niż np. z Zespołem Downa. Warto zaznaczyć, że FAS może pojawić się nawet u kobiet, które piją niewielkie ilości alkoholu w ciąży. Dlatego zaleca się, by w tym czasie nie piły go w ogóle.
Mitem jest rozpowszechnione stwierdzenie, że w ciąży pomaga czerwone wino. Eksperci PARPA przypominają, że również ono zawiera alkohol etylowy, podobnie jak piwo i wódka. A ten działa toksycznie na płód.