Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Alkohol w ciąży szkodzi

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-03-08

 

Światowy Dzień FAS (World FAS Day), Dzień Świadomości FASD (ang. FASD Awareness Day) jest  świętem obchodzonym na świecie corocznie 9 września. Jego głównym celem jest uświadomienie przyszłym matkom skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływ na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka. Dzień ten ma również na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na występowanie problemu w skali światowej.

 

FAS jest obecnie najczęstszą przyczyną upośledzenia umysłowego w zachodniej cywilizacji, której można całkowicie zapobiec. Dotyka ok. 1 na 100 osób w Ameryce Północnej. Dzieci z tą chorobą dotykają zmiany w układzie nerwowym, zachowaniu, mają też trudności z uczeniem się, które wychodzą na jaw często dopiero w okresie szkolnym.

 

Senat Stanów Zjednoczonych, rezolucją z 23 czerwca 2004, ustanowił dzień 9 września Narodowym Dniem FASD. Również tego samego roku po raz pierwszy obchodzono ten dzień w Polsce.

 

Wg badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) co trzecia Polka pije alkohol będąc w ciąży. Płodowy Zespół Alkoholowy jest więc poważnym problemem społecznym, zważywszy, że w naszym kraju corocznie rodzi się więcej dzieci z FAS niż np. z Zespołem Downa. Warto zaznaczyć, że FAS może pojawić się nawet u kobiet, które piją niewielkie ilości alkoholu w ciąży. Dlatego zaleca się, by w tym czasie nie piły go w ogóle.

 

Mitem jest rozpowszechnione stwierdzenie, że w ciąży pomaga czerwone wino. Eksperci PARPA przypominają, że również ono zawiera alkohol etylowy, podobnie jak piwo i wódka. A ten działa toksycznie na płód.

 

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
FAS czyli płodowy zespół alkoholowy

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W Polsce alkohol jest substancją powszechnie dostępną. Nie ma żadnych limitów sprzedaży, nawet ograniczenia wiekowe udaje się często objeść. Pewnie dla wielu ludzi jest on sposobem na rozwiązanie ...

Dodano: 2012-02-19

Jak pomóc dziecku w pokonaniu jego lęku

Rodzina,-

Gdy dziecko czegoś się boi (na przykład ciemności) rodzice bardzo się martwią i poszukują przyczyny. A powód strachu może wcale nie istnieć, gdyż jest on naturalnym uczuciem wynikającym z prawidłow...

Dodano: 2012-02-27

4 kroki do miłości

Niepełnosprawność,-

Rodzice osób z niepełnosprawością, zwłaszcza intelektualną, muszą mierzyć się z wieloma problemami natury nie tylko materialnej, ale i oceną sąsiadów oraz osób im kompletnie nieznanych. Najważniejs...

Dodano: 2013-09-16

Pojawienie się niesłyszącego dziecka w rodzinie

Rodzina,-

Gdy w "pełnosprawnej" rodzinie pojawia się dziecko z głębokim zaburzeniem słuchu staje się to dla wszystkich ogromnym problemem.

Dodano: 2012-02-12

Jak rozmawiać z dzieckiem o jego chorobie lub niepełnosprawności

Rodzina,-

Choroba jest trudnym tematem dla całej rodziny, a w sytuacji, w której chorym członkiem rodziny jest dziecko – staje się jeszcze trudniejsza. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak poinformować dziecko o j...

Dodano: 2012-02-11

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz