Oblicza miłości

Kategoria: Z życia wzięte Dodano: 2012-03-08

 

Na temat miłości osób niepełnosprawnych napisano i powiedziano już wiele. Ponieważ jednak "słowa uczą a przykłady pociągają" nigdy za wiele historii ludzi, którzy potrafią kochać mimo niepełnosprawności.

 

Poniżej prezentuję wywiad z dr Izabelą Fornalik, autorką poradników dla rodziców pt. "Dojrzewanie, miłość, seks" i "Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną?", która w sposób taktowny oswaja temat intymności, bliskości ale także odpowiedzialności osób niepełnosprawnych. Zwraca również uwagę, że osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby i pragnienia jak osoby pełnosprawne:

 

 

Również reżyser Rafał Skalski, autor dokument pt. "Kochankowie", zrealizowanego dla HBO Central Europe porusza ten temat.

 

Tytułowi kochankowie śmiało przedstawiają widzom świat swoich relacji damsko-męskich. Pragną szczęścia i miłości. Od swoich partnerów oczekują zrozumienia, ciepła i szczerości.

 

  • Bohaterowie "Kochanków" to zwyczajni ludzie, którzy po prostu znaleźli się w niezwyczajnych okolicznościach. Myślę, że właśnie dzięki ich "niepełnosprawnej sytuacji" spojrzenie na miłość w filmie i etapy jej rozwoju jeszcze bardziej się uniwersalizują - mówi reżyser.

 

W filmie występują m.in.: poruszający się na wózku Krzyś i jego pełnosprawna dziewczyna Ola, niewidomy Grzegorz i niepełnosprawna ruchowo Ania oraz pełnosprawny Rafał, jego niepełnosprawna ruchowo żona Ela i ich córka Wiktoria.

 

Także hiszpański reżyser w filmie pt. "Ja też" Alvaro Pastor opowiada historię 34-letniego Daniela ze zespołem Downa. Jego choroba nie utrudnia mu kontaktów z innymi ludźmi. Pewnego dnia główny bohater (w tej roli Pablo Pineda) poznaje Laurę (Lola Dueñas), atrakcyjną, zbuntowaną i chadzającą własnymi ścieżkami dziewczynę. Spędzają razem wiele czasu, dobrze czując się w swoim towarzystwie. Ich znajomość staje się coraz bardziej zażyła. Film ten jest opowieścią o niezwykłej więzi pomiędzy dwoma złożonymi i oryginalnymi osobowościami.

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły