Polscy lekarze jako jedyni w Europie przeprowadzają skomplikowane operacje dzieci z rozszczepem kręgosłupa jeszcze w łonie matki. Jak potwierdzają opublikowane w Stanach Zjednoczonych badania, operacje te znacznie poprawiają jakość ich życia już po porodzie i dają lepsze rezultaty niż zabiegi wykonane już po przyjściu dziecka na świat.
Przekonali się o tym rodzice Zuzi, u której norwescy lekarze w 18 tygodniu życia płodowego wykryli przepuklinę oponowo rdzeniową i wodogłowie oraz orzekli, że nie będzie ona zdolna do samodzielnego funkcjonowania i w związku z tym zasugerowali aborcję.
Szansą dla Zuzi okazała się operacja w klinice w Bytomiu. Podobne zabiegi przeprowadza się tylko w Stanach Zjednoczonych. Mimo dużego ryzyka dla matki i fizycznego bólu, dziewczynka urodziła się i szybko się rozwijała a jej rodzice postanowili działać na rzecz innych dzieci z rozszczepem kręgosłupa, zakładając Fundację "Spina". Operacje wewnątrzmaciczne są alternatywą dla aborcji, a dzięki rodzicom Zuzi stały się popularne także w innych europejskich krajach i będą tam praktykowane.