Analiza S.W.O.T. i jej przeznaczenie.

Kategoria: Pomoc i wsparcie Dodano: 2012-03-09

Celowości ciąg dalszy. Dziś jednak zaprezentuję pewną metodę, której można użyć na większą skalę. Brzmi intrygująco? Zapraszam do zapoznania się z artykułem a wszystko stanie się jasne.

 

Czym jest cel i jakie powinien posiadać właściwości pisałam już wielokrotnie. Dla przypomnienia: cel powinien być krótki i treściwy a przede wszystkim określony w czasie. Ważne jest by był realny i perspektywicznie osiągalny. Istotna jest także informacja zwrotna, czyli konkretny namacalny efekt końcowy.

 

Masz swój cel? Fantastycznie. Wyzwanie, którego chcesz się podjąć? Rewelacja. A może od dawna borykasz się z problemem, który spędza Ci sen z powiek? Już za chwilę poznasz kolejne narzędzie pomocne w uzyskaniu pożądanego rozwiązania.

 

Przedsięwzięcia, aby miały szansę na pomyślą realizację warto dogłębnie przeanalizować. Zabieg ten jest szczególnie istotny w planowaniu zadań na większą skalę. Wtedy, kiedy pojawiają się wątpliwości, pytania bez odpowiedzi, obawa przed klęsk, nieubłagane widmo porażki. Jest metoda aby temu zaradzić. Analiza S.W.O.T. Nazwa jak z amerykańskiego filmu akcji z udziałem jednostek specjalnych? Tak? Przekonajmy się.

 

Czym jest metoda S.W.O.T. i jakie jest jej przeznaczenie? Otóż źródła donoszą, iż „analiza SWOT to jedna z najpopularniejszych heurystycznych (od sławnego „heureka” Archimedesa – odnaleźć) technik analitycznych, służąca do porządkowania informacji”.[1] Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w zarządzaniu strategicznym, analizie projektowej i innych biznesowych sferach. Osobiście uważam jednak, że analiza S.W.O.T. jest skuteczna również w sferze życia osobistego i nie jest zarezerwowana tylko dla firm czy instytucji. Na poparcie swojej teorii znalazłam kilka komentarzy zamieszczonych na stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu, które potwierdziły moje założenia.

 

Ale przejdźmy do konkretów. Jakie jest rozwiniecie skrótu S.W.O.T.?

 

S (Strengths) – mocne strony

 

W (Weaknesses) – słabe strony

 

O (Opportunities) – szanse

 

T (Threats) – zagrożenia

 

W tabeli wygląda to następująco:

 

 

POZYTYWNE

NEGATYWNE

WEWNĘTRZNE

 

MOCNE STRONY

(ATUTY, ZALETY, PRZEWAGA)

S

 

SŁABE STRONY

(WADY, SŁABOŚCI, BARIERY)

W

 

ZEWNĘTRZNE

 

SZANSE

(SZANSA OCZEKIWANEJ KORZYSTNEJ ZMIANY)

O

 

 

ZAGROŻENIA

(NIEBEZPIECZEŃSTWO ZMIANY NIEKORZYSTNEJ)

T

 

Tabela nr 1

 

Warunkiem poprawnej analizy S.W.O.T. jest rzetelność. Tylko wtedy, gdy uczciwie i obiektywnie zbierzemy potrzebne nam informacje możemy liczyć na pozytywny efekt końcowy. Uzupełnienie tabelki jest pierwszą fazą całego procesu. Następnie należy przyjrzeć się naszym mocnym stronom i zastanowić się jak mają się one do możliwości realizowania szans oraz do przeciwdziałania zagrożeniom. W ten sam sposób należy przeanalizować słabe strony.  Jednym z końcowych etapów jest nakreślenie możliwych scenariuszy od maksymalnie optymistycznego przez średniego kalibru aż po absolutnie negatywny. Eksperci radzą, aby trzymać się tej pośredniej wizji. Zawsze jest lepiej się miło zaskoczyć niż rozczarować.

 

Źródło:                                

http://www.topmenedzer.pl/2008/11/analiza-swot/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT

(opracowanie własne)

 

Cytaty:

[1] http://www.topmenedzer.pl/2008/11/analiza-swot/

Tabela nr 1 na podstawie http://pl.wikipedia.org/wiki/Analiza_SWOT

Wyszukiwarka
Podobne artykuły