Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Plastyczność mózgu

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-03-25

Mogłoby się wydawać, iż brak części mózgu spowodowany niewykształceniem się go w rozwoju lub operacją ratującą życie, może doprowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu na przykład w odniesieniu do mowy, wzroku lub funkcji motorycznych. Jednak osoby pozbawione połowy mózgu nie tracą tych umiejętności i są prawie tak samo inteligentne, jak osoby posiadające cały mózg.

 

Kilkadziesiąt lat temu lekarze i naukowcy nie byliby w stanie uwierzyć w możliwość pełnego funkcjonowania człowieka posiadającego tylko część mózgu. Także obecnie jest to zjawisko niezwykle interesujące dla całego świata naukowego. I nie jest to cud czy jednostkowy przypadek – jest to zasługa wyjątkowej umiejętności ludzkiego mózgu, a mianowicie jego plastyczności.

 

Mózg jest organem niezwykle delikatnym i wrażliwym. W związku z tym chroniony jest przez najtwardsze kości jakie posiada człowiek, oraz przez tak zwana barierę krew – mózg, której zadaniem jest dopuszczanie do mózgu tylko wybranych substancji (określone leki, aminokwasy, glukoza). Wszelkie niedokrwienia lub krwotoki prowadzą do niszczenia tkanki mózgowej, a tym samym do zaburzenia różnych funkcji w zależności od obszaru oraz głębokości uszkodzenia.

 

Umiejętności człowieka, takie jak mowa, wzrok, słuch itd. zlokalizowane są w konkretnych obszarach mózgu. W momencie, gdy dochodzi do uszkodzenia obszaru odpowiedzialnego za daną funkcję nie ma możliwości, aby obumarłe neurony odzyskały swoją funkcjonalność. Mimo to człowiek nie traci umiejętności za które odpowiedzialny był zniszczony fragment mózgu. W jaki sposób to się dzieje? Jest to właśnie niezwykła umiejętność plastyczności naszego najważniejszego organu. Polega ona na tym, iż konkretną funkcję mogą przejąć ośrodki sąsiadujące lub spełniające podobną funkcję do zniszczonego ośrodka mózgowego. Jest to umiejętność komórek do wytwarzania nowych połączeń, ciągła gotowość do „nauki” nowych zadań oraz przebudowy funkcjonowania.

 

Półkule mózgowe odpowiedzialne są za konkretne, różne zadania, ale pozostają w nieustającym kontakcie i współpracy między sobą. W związku z tym plastyczność mózgu charakteryzuje się również tym , iż w momencie uszkodzenia danego ośrodka po jednej stronie jego zadania przejmuje ośrodek analogiczny po drugiej stronie, ponieważ półkule mózgowe różnią się tylko wielkością wybranych obszarów (obie półkule są prawie identyczne).

 

A czy możliwe jest funkcjonowanie mózgu bez jego najważniejszej struktury – spoidła wielkiego? Tak. Połączenie to zwane inaczej ciałem modzelowatym odpowiedzialne jest za wymianę informacji pomiędzy półkulami. Osoby, które cierpią na agenezję spoidła wielkiego pozbawione są głównej drogi komunikacji. Mimo to normalnie funkcjonują, a to dzięki powiększeniu wszelkich innych spoideł komunikacji między półkulami – spoidła przedniego, hipokampa oraz tylniego. Można to zobrazować jako zdolność mózgu polegająca na zastąpienia głównej drogi komunikacji za pomocą sieci innych, mniejszych dróg.

 

Plastyczność ludzkiego mózgu jest jego niezwykłą i nieocenioną zdolnością. Daje nadzieję, a wręcz pewność na normalne funkcjonowanie dla osób, które straciły jego część w wyniku wypadku lub operacji ratującej życie. Nie można jednak zapominać o tym, iż niezmiernie ważna jest długotrwała rehabilitacja, terapia lekami wsparta bardzo dużymi pokładami wiary, nadziei i wytrwałości.

 

 

 

 

 

 

Na podstawie:

„Charaktery”, nr 3 (158), marzec 2010, s. 68 - 71

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Styl życia czynnikiem zwiększającym ryzyko Alzheimera

Z zagranicy,

Zdecydowana większość społeczeństwa, w której w rodzinie wystąpiła choroba Alzheimera (degeneracyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego), zastanawia się, jak duże jest realne ryzyko, wystąpienia ...

Dodano: 2012-02-05

Aktywizacja mózgu może powstrzymać chorobę Alzheimera

Nauka,-

Najnowsze badanie naukowe opisane w „Archives of Neurology”, potwierdziły, że aktywizowanie mózgu do pracy poprzez czytanie, pisanie czy rozwiązywanie łamigłówek zmniejsza ryzyko odkładania się w m...

Dodano: 2012-01-27

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz