Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Czy jestem kreatywny/a?

Kategoria: Kreatywność i twórczość Dodano: 2012-04-06

Zgodnie z obietnicą - w nawiązaniu do poprzedniego artykułu (Twórczym być) - chcę zaprezentować kilka łatwych i przyjemnych ćwiczeń, które pozwolą na określenie poziomu kreatywności. Zanim jednak przejdę do sedna sprawy chciałabym opisać króciutko poziomy kreatywności zaprezentowane przez Margaret Boden oraz dwa podejścia teoretyczno -  badawcze w kontekście twórczości.

 

Margaret Boden wyróżnia:

 

- twórczość psychologiczną tzw. P - creativity. Odnosi się ona do subiektywnych doświadczeń jednostki. W procesie tworzenia dochodzi się do zaskakujących nowatorskich rozwiązań rozpatrywanych z subiektywnego punktu widzenia. Nie bierze się pod uwagę faktu, iż już kiedyś takie rozwiązanie powstało. Ważny jest odkrywczy charakter dla samego autora i jest to kwestia kluczowa.

 

- twórczość historyczna tzw. H – creativty jest szczególnym przypadkiem twórczości psychologicznej. Występuje wówczas, gdy jednostka wpadła na oryginalny pomysł z zastrzeżeniem jednak, że jest pionierem w tej dziedzinie i nikt inny tego nie wymyślił.

 

Jeśli natomiast chodzi o podejście teoretyczno – badawcze wyróżnia się twórczość elitarną oraz egalitarną. Ta pierwsza związana jest z twórczością wybitną, niecodzienną. Jest domeną osób nadzwyczaj uzdolnionych, którzy poprzez swoje działania dostarczają dzieł nowych i wartościowych. Są zdolni do wytwarzania rozwiązań oryginalnych, zaskakujących. „Chodzi zatem o twórców, których dzieła wnoszą coś istotnego do rozwoju kultury, nauki, sztuki lub wynalazczości i są powszechnie uznane, podziwiane lub wykorzystywane”. [1]  W kontekście twórczości elitarnej przewija się pojęcie geniuszu.

 

Na miano twórczości egalitarnej zasługuje przekonanie, iż każdy człowiek jest twórczy, jednak w różnym stopniu. Twórczość stanowi dla człowieka warunek samorealizacji. Jest też kluczowa w celu utrzymania właściwego zdrowia psychicznego.

 

Dlaczego o tym piszę? Bo chciałam w tym momencie obalić stereotyp, mit mówiący, iż aby tworzyć potrzebna jest tzw. iskra boża. Nic bardziej mylnego a właśnie takie przekonanie skutecznie blokuje przepływ twórczości. Czasami czuje się natchnienie, przychodzi inspiracja. Czasami jednak robi się rzeczy codzienne w twórczy sposób nie zdając sobie z tego sprawy.

 

Jak sprawdzić swój poziom twórczości? Oto kilka przykładowych ćwiczeń.

  1. Co można zrobić z doniczki i ołówka?
  2. Wymyśl inne niż oczywiste zastosowania dla przedłużacza (minimum 15 zastosowań).
  3. Dokończ przysłowie: Czego Jaś się nie nauczy… (ale nie może byćtego Jan nie będzie umiał).
  4. Odpowiedz na pytanie: Co by było, gdyby wody zabrakło?
  5. Wypisz jak najwięcej skojarzeń do słowa „spodnie”.
  6. Wymyśl nową, oryginalną definicję „szafy”.
  7. Dokończ obrazek:

 

Proste? Oczywiście, że tak. Rozwiązanie testu nic Ci jednak nie mówi? Chcesz otrzymać informację zwrotną? Wyślij swoje odpowiedzi na adres mailowy: kreacja.realizacja@gmail.com a całkowicie za darmo i bez żadnych zobowiązań otrzymasz opinię na temat poziomu swojej twórczości.

W kolejnych artykułach ciąg dalszy przygód z kreatywnością. Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię drogi Czytelniku do tworzenia. Z niecierpliwością czekam na efekty Twojej pracy! 

 

Źródło:

Nęcka E., Psychologia twórczości, Gdańsk 2005

Szmidt K., Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych, Wyd. Helion

http://www.informatics.sussex.ac.uk/courses/creative-systems/papers/maggie/nutshell.pdf

(opracowanie własne)



[1] E. Nęcka, Psychologia twórczości, s. 19., Gdańsk 2005

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Wpływ wzoru zachowania typu A na zdrowie

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Dziś wiemy już na pewno, że psychika i ciało nie są odrębnymi bytami, ale wzajemnie na siebie wpływają. Badania dowiodły, że nasza osobowość i zachowania pozostają w związku z tym, co odczuwamy cie...

Dodano: 2012-05-25

Od pasji do samorealizacji

Pomoc i wsparcie,

Pasje dla osób niepełnosprawnych są lekarstwem w walce z przeciwnościami losu. Zaangażowanie w pewne czynności sprzyja nie tylko na relaksacji ale powiązane jest także z samorealizacją Jakie desygn...

Dodano: 2012-02-28

Jestem kobietą, wykonuję cytologię LBC

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Do tej pory podstawowym badaniem w kierunku wykrycia raka szyjki macicy była tradycyjna cytologia. Jednak od dłuższego czasu lekarze zalecają wykonywanie cytologii nową metodą, którą nazwano cienko...

Dodano: 2014-04-23

Jak zdiagnozować zespół metaboliczny?

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Posiłki jedzone w biegu, a między nimi fast foody i słodkie przekąski, do tego spędzanie wielu godzin przed komputerem czy za kierownicą, a na odstresowanie alkohol i papierosy. Tzw. zespół metabol...

Dodano: 2014-04-17

Altruizm sposobem na szczęśliwe życie

Psychologia,-

Szczęście jest receptą na rozwiązanie wielu problemów, ponieważ człowiek szczęśliwy czuje się lepiej, ma większe szanse na odniesienie sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym, a ponadto jest bardziej...

Dodano: 2012-06-29

Samorealizacja jako wyznacznik jakości życia

Pomoc i wsparcie,

Jakość życia, szczególnie dla osoby niepełnosprawnej, zależy od jakości przeżywanych przez nią doświadczeń. Składowymi jakości życia są między innymi przyjemność i satysfakcja.

Dodano: 2012-02-28

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz