Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Franklin Roosevelt. Jak iść do przodu, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa

Kategoria: Znane osoby Dodano: 2012-04-10

 

Franklin Delano Roosevelt, czterokrotny prezydent Stanów Zjednoczonych, polityk znany na całym świecie. Nie każdy wie, że przy tym doskonały przykład wytrwałości w działaniach pomimo niespodziewanej utraty władzy nad własnym ciałem.

 

W 1921 roku Roosevelt żeglował po wodach Zatoki Fundy w Kanadzie podczas rodzinnych wakacji. Któregoś razu przypadkowo wpadł do wody. Po tym zdarzeniu pomagał gasić pożar na jednej z pobliskich wysepek, po czym, chcąc się ochłodzić kąpielą w zatoce, doznał szoku termicznego. Pojawiła się wysoka temperatura, silne bóle i paraliż nóg. Zdiagnozowano u niego tzw. polio – chorobę Heinego – Medina (inaczej wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego), które w tym czasie często spotykane było w USA, szczególnie w okresie letnim. Choroba ta zwykle dotykała dzieci, zaś Roosevelt miał w tym czasie 39 lat, jednak eksperci po długich konsultacjach uznali to za rzadki przypadek tego schorzenia i pozostali przy takiej diagnozie. Polityk, będąc sparaliżowany od klatki piersiowej w dół, stracił władzę w nogach, przez co musiał poruszać się na wózku inwalidzkim. Groziła mu też utrata wzroku, czemu zdołano jednak zapobiec. Wyczerpujące ćwiczenia i samozaparcie pozwoliły Rooseveltowi posługiwać się rękoma i siedzieć. Nie było to łatwe, gdyż chorobie i rehabilitacji towarzyszył dotkliwy ból, a nogi chorego umieszczone zostały w metalowych protezach. Choć oczywiście utrudniało mu to działania zmierzające do dalszego rozwoju kariery, to jednak działań tych, jak się okazało, nie uniemożliwiło. Franklin nie zamierzał poddać się w obliczu choroby. Jego matka starała się zatrzymać go w posiadłości Rooseveltów, jednak było to sprzeczne z zamierzeniami samego Roosevelta, który pragnął, pomimo przeciwności losu, wrócić do kariery politycznej. Będąc wspieranym przez żonę, podjął się rehabilitacji, dzięki której był w stanie utrzymywać się na nogach choćby przez kilka chwil, z czego korzystał często podczas przemówień. Wraz z żoną powołał też do życia organizację prowadzącą badania dotyczące choroby polio. Po upływie siedmiu lat od wypadku Roosevelt postanowił wrócić do kariery politycznej, po czym wkrótce wybrany został gubernatorem stanu New York. Kilka lat później, w 1932 roku, pokonując swojego rywala Alfreda Smitha, został prezydentem Stanów Zjednoczonych. I zapewne, nawet pomimo zarzucanych mu błędów, nieźle radził sobie na tym stanowisku, skoro jego kadencja przedłużana była jeszcze trzykrotnie! Roosevelt okazał się najdłużej urzędującym prezydentem USA w historii. Poza tym był jedynym prezydentem USA, któremu w magazynie „Time” przyznano tytuł człowieka roku, i to aż trzykrotnie – w 1932, 1934 i 1941 roku. Został też uznany za honorowego obywatela Rzymu.

 

Pomimo choroby sprawiającej ból i utrudniającej realizację życiowych zamierzeń, Rooseveltowi udało się pokonać kryzys i iść dalej. Nie stracił też poczucia humoru – żartował, że choć jego nogi nie są w najlepszym stanie, to jednak ma wspaniałe ramiona, których mógłby mu pozazdrościć Jack Dempsey, zawodowy mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej. Choroba dała też politykowi nowe spojrzenie na świat i dystans wobec życiowych problemów – jak sam mawiał, osoba, która spędziła w łóżku dwa lata, starając się poruszyć dużymi palcami od stóp, zaczyna postrzegać wszystkie inne sprawy jako łatwe.

W 1924 roku Roosevelt odkrył wspaniałe działanie zdrowotne ciepłych wód w Warm Springs w Georgii, gdzie później wybudował ośrodek i utworzył fundację, pomagającą chorym na polio.

 

Jak mawiał Franklin Roosevelt: „Ludzie nie są więźniami losu, a jedynie więźniami swoich własnych umysłów”, zaś „jedyną rzeczą, której należy się lękać, jest sam lęk”.

 

 

 

Na podstawie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Franklin_D._Roosevelt's_paralytic_illness

http://forum.gazeta.pl/forum/w,488,33307969,33308509,Franklin_Delano_Roosevelt_1882_1945_.html?v=2

http://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_Heinego-Medina

http://pl.wikipedia.org/wiki/Franklin_Delano_Roosevelt

http://www.sww.w.szu.pl/postacie/post_alianci/roosevelt.html

YeLLoW8

Szanowny Pan Roosevelt mądrym człowiekiem był. Zgadzam się z tym że często budujemy sobie sami swoje własne więzienia poprzez nasze lęki :)

2012-04-11 20:53:20
Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Choroba Heinego-Medina

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

„Polio” przyjemnie brzmiąca nazwa nieco podobna do dość znanej na całym świecie gry „Polo”. Podobieństwo to może budzić wiele pozytywnych skojarzeń związanych z rozrywką, odpoczynkiem czy też aktyw...

Dodano: 2012-04-19

Otępienie czołowo-skroniowe

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Otępienie czołowo-skroniowe inaczej (zwyrodnienie czołowo-skroniowe) należy do chorób neurodegeneracyjnych. W kolejnych latach nazywane było: afazją pierwotną postępującą, otępieniem naczyniowym, a...

Dodano: 2012-02-14

Usamodzielnianie się osób niepełnosprawnych

Pomoc i wsparcie,

Usamodzielnienie się dorosłych osób niepełnosprawnych jest procesem długotrwałym, złożonym i trudnym dla całej rodziny – zarówno dla osoby usamodzielniającej się, jak i dla jej rodziców. Warto przy...

Dodano: 2012-02-11

Pielęgniarstwo a asystenci osób niepełnosprawnych

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Osoba, która przygotowuje się do wykonywania w przyszłości pracy asystenta człowieka niepełnosprawnego, powinna zdobyć przynajmniej minimum wiedzy o pielęgnowaniu osób chorych.

Dodano: 2012-04-22

Zespół Kawasaki

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Choroba ta zostało odkryta i po raz pierwszy opisana przez japońskiego pediatrę Tomisaku Kawasaki. Dzięki badaniom na 50 młodych pacjentach w 1965 roku, lekarz ten dokonał, kolejnego w historii prz...

Dodano: 2012-03-25

Zespół Downa to nie choroba

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W jeleniogórskiej Galerii „Muflon” wystawą fotografii autorstwa Alicji Plewni – mamy Jagody, dziecka z zespołem Downa - zainaugurowano VI Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dodano: 2012-03-08

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz