Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Jak dostać orzeczenie o niepełnosprawności

Kategoria: Pomoc i wsparcie Dodano: 2012-04-15

Osoby niepełnosprawne często muszą  borykać się z wieloma problemami, wynikającymi z braku przystosowania środowiska ich życia, do zapewnienia im warunków swobodnego funkcjonowania pomimo  ograniczeń spowodowanych stanem chorobowym. Brakuje podjazdów dla wózków w wielu instytucjach, brakuje nauczycieli, którzy potrafią i chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi, rehabilitantów, wykwalifikowanych pracowników w urzędach itp. Poprzez takie niedociągnięcia wiele osób niepełnosprawnych nie ma także świadomości w jaki sposób uzyskać prawo do świadczeń, które mogą uczynić ich życie odrobinę łatwiejszym.

 

Żeby mieć możliwość do korzystania z zasiłku pielęgnacyjnego, ulg, dofinansowań na rehabilitację itp. osoba niepełnosprawna musi uzyskać Orzeczenie o Niepełnosprawności, która takie prawo jej przyznaje. W jaki sposób je uzyskać?

 

Od 1 stycznia 1998 roku podstawą do uznania osoby za niepełnosprawną jest wyłącznie orzeczenie wydane przez dwa organy:

 

  1. Powiatowy lub wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności
  2. Przez orzecznika lub lekarza ZUS-u

 

Decyzje innych organów wydane po 1 stycznia 1998 roku takiego prawa nie dają. Wydanie takiej decyzji przez jeden lub drugi organ zależy od tego czy osoba ubiega się o rentę czy też orzeczenie takie potrzebne jest jej do  tzw. celów pozarentowych.

 

Jeśli jednostka ubiega się o rentę, należy wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Lekarz orzecznik może wydać trzy rodzaje pozytywnych decyzji:

 

  • Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji – traktuje się je  na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
  • Orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy – które jest równoznaczne z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
  • Orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania- odpowiada orzeczeniu o lekkim stopniu niepełnosprawności.

 

Jeśli natomiast osoba pragnie uzyskać takie orzeczenie ponieważ np. pobiera emeryturę, orzeczenie wydaje Powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. O jego adres należy pytać w urzędzie powiatowym. Wniosek można także złożyć za pośrednictwem centrum pomocy rodzinie lub ośrodka pomocy społecznej. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie lekarskie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia. (wystawione nie wcześniej niż 30 dni przed złożeniem wniosku). Należy także złożyć kopię dokumentacji medycznej umożliwiającej ocenę stopnia niepełnosprawności.

 

Druk wniosku oraz zaświadczenie lekarskiego można otrzymać w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Można go również pobrać ze strony internetowej www.scon.waw.pl zakładka „Druki do pobrania/Orzecznictwo”. Dla części osób przedstawione informacje mogą być oczywiste i sprawdzone od lat, mam jednak nadzieję, że dla niektórych osób, które w wyniku choroby lub też wypadku są niezdolne do tak intensywnej pracy jak wcześniej, informacje te będą pomocne i dzięki nim łatwiej będzie uzyskać należną im prawa do świadczeń.

 

Na podstawie:

Świat i ludzie- Nr 9/marzec 2012 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Instytucje wspierające - Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Pomoc i wsparcie,

Pomimo, iż osoby niepełnosprawne są beneficjentami wszystkich praw osób niepełnosprawnych, wciąż można spotkać się z dyskryminacją tej pierwszej grupy. I mimo tego że osoby niepełnosprawne są równi...

Dodano: 2012-02-04

Jaka niepełnoSPRAWNOŚĆ ? - Wyprawa

Pomoc i wsparcie,

po udanej akcji wyprawy RÓWNOŚĆ I GODNOŚĆ podjęte zostały dalsze wyzwania tym razem w Anglii . Uczestnicy wyprawy w Polsce szczęśliwie dojechali do mety w Gorzowie Wlkp w pełni zdrowia i kondycji d...

Dodano: 2013-09-27

Komunikacja osób niepełnosprawnych za pomocą myśli

Nauka,-

Innowacyjny interfejs komunikacyjny umożliwiający osobom niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem oraz obsługę urządzeń elektronicznych.

Dodano: 2012-07-23

Ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych w Mielżynie

Pomoc i wsparcie,

Mielżyn niewielka wieś w województwie wielkopolskim w powiecie gnieźnieńskim. Niewielka bo licząca zaledwie 650 mieszkańców a jednocześnie wielka duchem bo to właśnie w niej znajduje się Dom Pomocy...

Dodano: 2012-05-04

Przekaż 1% podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

Prawo,

Mamy wybór z szeregu organizacji pożytku publicznego. Wiele z nich udziela również pomocy osobom niepełnosprawnym oraz im rodzinom. Jeśli nie chcemy przekazywać środków dla Fundacji ogólnokrajowej,...

Dodano: 2012-03-14

Wsi spokojna, wsi wesoła - czyli życie osoby niepełnosprawnej na wsi

Z życia wzięte,-

Nazywam się Marta Świć, mieszkam na wsi w województwie lubelskim. Jedni pomyślą, że mi dobrze, bo mam spokój i ciszę, inni, że źle, bo omija mnie wiele ważnych rzeczy. I wszyscy, cokolwiek sądzą, ...

Dodano: 2012-03-12

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz