Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Choroba Heinego-Medina

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-04-19

„Polio” przyjemnie brzmiąca nazwa nieco podobna do dość znanej na całym świecie gry „Polo”. Podobieństwo to może budzić wiele pozytywnych skojarzeń związanych z rozrywką, odpoczynkiem czy też aktywnością fizyczną.  Przyjemnym byłoby więc w tym miejscu opisać nową dyscyplinę sportową być może kuzynkę znanego Polo. W rzeczywistości obie nazwy nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.

 

Polio czy też inaczej choroba Heinego- Medina jest to jest to ostra choroba zakaźna charakteryzująca się stanem zapalnym górnych dróg oddechowych i przewodu pokarmowego o przebiegu bezobjawowym lub skąpo objawowym, a w cięższych przypadkach w postaci niedowładów i porażeń wiotkich. Nazwa tej choroby wywodzi się od nazwisk dwóch naukowców, którzy ją odkryli: Jakoba Heinego(1840 nazwanej wtedy  porażeniem dziecięcym) oraz Karla Oskara Medina( odkryta w 1890 i nazwana ostrą chorobą zakaźną).Do XIX wieku występowała rzadko, od początku XX wieku nastąpiła pandemia obejmująca swoim zasięgiem głównie półkulę północną. W latach 1900 -2001 wg, raportów Światowej Organizacji Zdrowia, co chwila odkrywano nowe ogniska chorobowe: w Bułgarii(1991),Holandii(1992),Rosji(1995),Turcji(1998),itd. Poza dużą liczebnością zakażonych, choroba pochłonęła również wiele ludzkich istnień. Dzięki zastosowaniu odpowiednich szczepionek udało się na szczęście opanować wirusa, a dostarczenie tychże szczepionek do wszystkich krajów Europy pozwoliłona jego całkowite wyeliminowanie z naszego kontynentu. W 2002 roku ogłoszono Europę  wolną od Polio. Obecnie występuje ona w niektórych krajach Azji i Afryki, gdzie trwają działania profilaktyczne w postaci szczepień. Programy szczepień profilaktycznych obowiązują także we wszystkich europejskim krajach, a o każdym przypadku zakażeniem tego wirusa należy niezwłocznie informować WHO.

 

W jaki sposób można się zarazić?

 

Zarazić można się poprzez bliską styczność z zakażonym, poprzez różnego rodzaju przedmioty i pokarm zanieczyszczone wydzielinami takiej osoby. Szerzeniu się choroby sprzyjają również muchy, przenoszące wirusa na żywność oraz zanieczyszczona woda.

 

Polio atakuje przez usta oraz nos. Przedostaje się następnie do jelit, gdzie namnaża się i skąd trafia do krwi, która roznosi wirusa do innych części ciała. Dostanie się polio do ośrodkowego układu nerwowego, grozi możliwością wystąpienia niedowładu lub porażenia mięśni. Okres wylęgania choroby wynosi średnio od 7 do 14 dni. Chorzy wydalają wirusy z kałem nawet przez okres do 6 tygodni. Największa zakaźność występuje od kilku dni przed pojawieniem się pierwszych objawów  do 3-4 tygodni po ich wystąpieniu.

 

Przebieg choroby

 

Wirus Polio może przebiegać w różnych formach:

  • postać poronna - niecharakterystyczne objawy w postaci gorączki, bólów głowy oraz objawów żołądkowo-jelitowych bez zmian w ośrodkowym układzie nerwowym
  • aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - gorączka, bóle głowy, wymioty
  • postać porażenna - po okresie nieżytowym (gorączka, nudności, wymioty) pojawiają się objawy oponowe oraz osłabienie odruchów i bolesne skurcze mięśnie. Następnie w zależności od umiejscowienia przeważających zmian chorobowych w układzie nerwowych rozwija się postać rdzeniowa -  wirus niszczy neurony ruchowe rdzenia kręgowego wywołując porażenia wiotkie poszczególnych grup mięśni kończyn lub tułowia. Porażenia te są przeważnie asymetryczne z osłabieniem siły i napięcia mięśniowego, a pacjent ma zachowane czucie w obrębie porażonych kończyn; postać mózgowa charakteryzuje się typowymi objawami zapalenia mózgu z zaburzeniami świadomości oraz postać opuszkowa  w której dochodzi do zajęcia położonych w opuszce ośrodków krążenia i oddechowego oraz jąder nerwów czaszkowych porażenia.

 

Profilaktyka

 

Najlepszą metodą uchronienia naszego organizmu, przed niespodziewanym atakiem ze strony Polio są obowiązkowe szczepienia. Pionierem szczepionki był Hilary Koprowski. Jednak ostateczną zasługę w wynalezieniu oraz rozpowszechnieniu przypisuje się Jonasowi Salkowi - stąd potoczna nazwa „Szczepionka Salki”. W późniejszym czasie została ona wsparta doustną szczepionką Sabina, której twórcą był Alert Sabin. W Polsce stosuje się oba rodzaje szczepionek najpierw 2 razy  szczepionkę Salki a następnie dawki szczepionki Sabina.

 

Według obowiązującego w Polsce Programu Szczepień Ochronnych – POS szczepienie przeciw należy do szczepień obowiązkowych i powinno być podane dziecku w następujących terminach:

  • I dawka - 3 / 4 miesiąc życia
  • II dawka - 5 miesiąc życia
  • III dawka – 6 / 7 miesiąc życia
  • IV dawka – 16-18 miesiąc życia
  • 6 rok życia – pierwsza dawka przypominająca
  • 11 rok życia – druga dawka przypominająca

 

Odstępy między poszczególnymi dawkami szczepionki powinny wynosić 6 tyg.

 

Leczenie

 

W trakcie trwania choroby zaleca się podawanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i uspokajających. Bardzo ważne jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, dzięki czemu zmniejszymy rozległość ewentualnych porażeń. W bardzo ciężkich przypadkach konieczna może okazać się hospitalizacja na oddziałach intensywnej terapii.

 

Na podstawie:

Światowa Organizacja Zdrowia

http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,9200862,Choroba_Heinego_Medina.html

http://www.wydzialszczepien.pl/30-w-poliomyelitis.html

 

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Franklin Roosevelt. Jak iść do przodu, gdy nogi odmawiają posłuszeństwa

Znane osoby,-

Franklin Delano Roosevelt, czterokrotny prezydent Stanów Zjednoczonych, polityk znany na całym świecie. Nie każdy wie, że przy tym doskonały przykład wytrwałości w działaniach pomimo niespodziewane...

Dodano: 2012-04-10

Choroba Parkinsona

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Choroba znana była już w XIII wieku ubiegłej ery, o czym świadczą zapiski na znalezionym przez badaczy egipskim papirusie. Dzisiaj jednak znajomość objawów i przebiegu choroby jest nieco bardziej d...

Dodano: 2012-02-14

Juz jutro (4. lutego) bezpłatne badania w Światowym Dniu Walki z Rakiem

Wydarzenia,

Już 4 lutego po raz dwunasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Tak jak w poprzednich latach w tym roku również ośrodki onkologiczne i hematoonkologiczne na terenie całego kraju zorga...

Dodano: 2012-02-03

Choroba Alzheimera.

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

U Stefana rozwój choroby przebiegał podręcznikowo. Wszystko zaczęło się od zmian nastroju, które jego przypadku przebiegały dość gwałtownie. Z miłego i do rany przyłóż starszuka zmieniał się w bes...

Dodano: 2012-06-14

Wpływ wzoru zachowania typu A na zdrowie

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Dziś wiemy już na pewno, że psychika i ciało nie są odrębnymi bytami, ale wzajemnie na siebie wpływają. Badania dowiodły, że nasza osobowość i zachowania pozostają w związku z tym, co odczuwamy cie...

Dodano: 2012-05-25

Pielęgniarstwo a asystenci osób niepełnosprawnych

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Osoba, która przygotowuje się do wykonywania w przyszłości pracy asystenta człowieka niepełnosprawnego, powinna zdobyć przynajmniej minimum wiedzy o pielęgnowaniu osób chorych.

Dodano: 2012-04-22

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz