Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Preparaty zaliczane do niekonwencjonalnej medycyny a leczenie SM

Kategoria: Rodzaje terapii Dodano: 2012-05-29

Preparaty zaliczane do niekonwencjonalnej medycyny a leczenie SM

 

 

Istnieje niewiele danych na temat alternatywnych metod leczenia, dlatego też należy je stosować z wyjątkową ostrożnością. Warto również pamięć, że korzystanie z niektórych jako wsparcia dla medycyny tradycyjnej może pomóc w stworzeniu indywidualnego programu terapii.

 

Przez chorych na stwardnienie rozsiane najczęściej stosowane są poniższe środki:

 

 1. Akupunktura i tradycyjna medycyna chińska

 

Akupunktura stanowi jeden z elementów zaliczanych do medycyny chińskiej, do pozostałych zaś należą takie jak: chińskie zioła, odpowiednie sposoby odżywiania się, ćwiczenia fizyczne, kontrolowanie napięcia emocjonalnego, a także masaże. Zgodnie z poglądami prezentowanymi przez przedstawicieli chińskiej medycyny choroba powstaje w konsekwencji zaburzenia równowagi energetycznej wewnątrz organizmu. Jednym ze sposobów akupunktury jest wkłuwanie igły w odpowiednie części ciała chorego, co zmienia przepływ energii wewnątrz organizmu, a ostatecznie prowadzi do wyzdrowienia. Zachodnia medycyna podchodzi jednak do tego ze sceptycyzmem, gdyż „mechanizm działania leczniczego akupunktury nie jest jasny”. Dane na temat stosowania akupunktury wobec osób chorych na stwardnienie rozsiane są dość ograniczone. Wiadomo natomiast, że może ona usprawnić czynności pęcherza, złagodzić ból i nudności. Według Komitetu Medycznego zabiegi związane ze stosowaniem akupunktury wiążą się z niewielkim ryzykiem i nie są kosztowne. Niebezpieczne może być jednak stosowanie niektórych ziół promowanych przez chińską medycynę.

 

 1. Leczenie jadem pszczelim

 

Metoda ta zaliczana jest do apiterapii, co oznacza „zastosowanie pszczół bądź wydzielanych przez nie substancji w celach leczniczych”. Była ona stosowana przez starożytnych Egipcjan i Greków. Współcześnie używana jest do leczenia stwardnienia rozsianego i zapalenia stawów. Podczas zabiegów w różnych partiach ciała za pomocą pęsety umieszczane są pszczoły. Są one wykonywane trzy razy w tygodniu, a jednorazowo na ciele pacjenta umieszcza się od 20 do 40 pszczół. Opinia Komitetu Medycznego głosi, że zabieg ten nie został sprawdzony na wystarczającej grupie chorych na SM, wobec czego nie można jednoznacznie stwierdzić, iż jest on skuteczny. Niemniej jednak nie jest on kosztowny i nie powoduje poważnych skutków ubocznych.

 

 1. Konopie indyjskie (marihuana)

 

Przez dłuższy czas istniał pogląd, iż marihuana jest skuteczna w leczeniu stwardnienia rozsianego oraz że szczególnie korzystnie wpływa na spastyczność. Konopie w większości krajów są jednak substancją nielegalną. W ich skład wchodzą kanabinoidy, które z kolei złożone są z tetrahydrokanabinolu (THC), co wywołuje reakcje biochemiczne w organizmie danej osoby. Są one przyjmowane drogą wziewną (dym), doustną lub w formie leków. W Stanach Zjednoczonych występuje postać THC – dronabinol, zaś w Europie, Kanadzie i Australii – THC – nabinol. Komitet Medyczny uważa, że nadal należy prowadzić badania nad skutecznością i bezpieczeństwem stosowania marihuany, jednak po przeprowadzeniu badań eksperymentalnych uznano, iż wyciąg z ziaren konopii wpływa łagodząco na niektóre objawy, a ponadto zmniejsza nasilenie choroby. Nie istnieją jednak niepodważalne dowody uzasadniające jej stosowanie.

 

 1. Chiropraktyka (kręgarstwo)

 

W Polsce bardziej znanym określeniem jest kręgarstwo oraz terapia manualna. Chiropraktyka została opracowana w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam cieszy się największą popularnością. U jej podstawowych założeń leży przekonanie, że układ nerwowy jest najważniejszy w utrzymaniu zdrowia człowieka, a także przeświadczenie o tym, iż większość problemów zdrowotnych wynika właśnie z nieprawidłowego funkcjonowania owego układu, a dokładniej „z nieprawidłowego ucisku kości na włókna nerwowe kręgosłupa”. Wśród chiropraktyków wyróżnia się dwie grupy: „straights”, czyli konserwatystów, którzy wyłącznie zajmują się manipulacjami przy kręgosłupie oraz „mixers”, czyli grupę zwolenników, popierających łączenie metod, co polega na stosowaniu również i diety, ziołolecznictwa, suplementacji witaminowej, ultradźwięków, a także masaży. Zdaniem Komitetu Medycznego również i tutaj brakuje odpowiedniej liczby danych do jednoznacznego stwierdzenia wpływu tej metody na leczenie osób z SM. Manipulacje mogą jednak wpływać łagodząco na ból w dolnych częściach kręgosłupa, jednak koszty stosowania tej terapii są duże. W niektórych przypadkach mogą one spowodować groźne skutki uboczne.

 

 1. Leczenie zimnem (krioterapia)

 

Od wielu lat badania potwierdzają, iż temperatura otoczenia w znacznym stopniu wpływa na samopoczucie chorego – niewielkie jej podwyższenie może nasilać objawy, a niewielkie obniżenie może je łagodzić. W związku z tym opracowano wiele różnych sposobów chłodzenia organizmu, takich jak: podawanie zimnych napojów, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, jak i również projektowanie kombinezonów chłodzących. Opinia wydana przez Komitet Medyczny głosi, iż metoda ta nie wywołuje wielu skutków ubocznych, nie jest szczególnie kosztowna, lecz przede wszystkim jej skuteczność została potwierdzona naukowo.

 

 1. Usuwanie wypełnień amalgamatowych z zębów

 

Amalgamat składa się z rtęci, miedzi, srebra, aluminium i cynku, a także służy do wypełniania ubytków w zębach. Według Komitetu Medycznego jest to zabieg dość drogi, lecz przeważnie dobrze znoszony przez chorych. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, by rtęć przyczyniała się do rozwoju choroby, a jej usuwanie łagodziło przebieg stwardnienia rozsianego.

 

 1. Suplementy diety

 

Do tej metody zalicza się stosowanie bardzo wielu różnych substancji, jednak najczęściej wymieniane są tu witaminy i minerały, a niektórych krajach również i zioła. Do suplementów najczęściej stosowanych lub mających największe znaczenie w leczeniu stwardnienia rozsianego zalicza się:

 

 • Przeciwutleniacze

 

Zaliczane są do nich wolne rodniki, czyli substancje chemiczne, która niszczą komórki podczas procesu oksydacyjnego. Najczęściej stosowanymi przeciwutleniaczami są witaminy A, C i E, kwas alfa-liponowy, inozyna, kwas moczowy, koenzym Q10, ekstrakt z pestek winogron, piknogenol, a także oligomeryczne proktoantocyanidy. Komitet Medyczny potwierdza istnienie dowodów eksperymentalnych i teoretycznych, które potwierdzają skuteczność stosowania wyżej wymienionych suplementów, jednak prowadzone są kolejne badania.

 

 • Żurawina i inne suplementy, które są stosowane przy zakażeniach dróg moczowych

 

Wyciąg z owoców żurawiny może przeciwdziałać zakażeniom dróg moczowych, na które narażone są osoby chore na stwardnienie rozsiane. Komitet Medyczny twierdzi jednak, iż są one skuteczne u kobiet z prawidłową czynnością pęcherza, lecz u osób z zaburzeniami czynności pęcherza już nie. Są to jednak informacje, które wymagają przeprowadzania większej liczby badań.

 

 • Wyciąg z jeżówki wąskolistnej, suplementy pobudzające układ odpornościowy

 

Zdaniem Komitetu Medycznego nie ma żadnych danych, które potwierdziłyby korzystne działanie jeżówki i innych elementów stymulujących układ immunologiczny, a ponadto mogą one narażać pacjentów na powikłania.

 

 • Miłorząb japoński

 

Roślina ta najczęściej jest badania, prawdopodobnie dlatego, iż cieszy się największą popularnością. Nie jest to drogi suplement, przeważnie również działa skutecznie, jednak istnieją skutki uboczne stosowania go. Zalicza się do nich krwotoki i napady drgawkowe.

 

 • Pieprz metystynowy

 

Otrzymywany jest z korzeni rośliny kava, w celach leczniczych i rozrywkowych stosowany przez mieszkańców wysp południowego Pacyfiku już od kilkuset lat. W Europie używany był już w XIX wieku, jednak wtedy do leczenia chorób wenerycznych. Aktualnie stosuje się go do leczenia zaburzeń lękowych, które mogą towarzyszyć chorym na stwardnienie rozsiane. Według Komitetu Medycznego powoduje on szereg działań niepożądanych, choć jest niedrogi i skuteczny przy leczeniu łagodnych zaburzeń lękowych.

 

 • Padma 28

 

Jest to mieszanka ziół, która pod koniec XIX wieku została stworzona przez dwóch rosyjskich lekarzy. Składa się z ponad 20 różnych ziół, lecz w literaturze nie można znaleźć wielu informacji na jej temat. Zdaniem Komitetu Medycznego koszty stosowania owej mieszanki nie są wysokie, jednak jej skutki uboczne nie zostały określone.

 

 • Psyllium

 

Otrzymywane jest z nasion babki płesznik i babki jajowatej. Stosuje się je przy leczeniu zaparć, towarzyszących chorym na stwardnienie rozsiane. Komitet Medyczny uważa, iż środek ten jest dobrze tolerowany przez osoby chore na SM, koszty takiej terapii nie są wysokie, a działanie skuteczne.

 

 • Dziurawiec kielichowaty (ziele Świętego Jana)

 

Od ponad 2000 lat wykorzystywany jest do walki z depresją. Nazwa pochodzi od okresu, w którym najczęściej kwitnie, czyli nocy świętojańskiej (24 czerwca). Według Komitetu Medycznego jest to tani i skuteczny preparat, szczególnie w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji. Chorzy na SM nie powinni go stosować, jeśli depresja nie została u nich zdiagnozowana, gdyż dziurawiec może wchodzić w reakcje z innymi lekami.

 

 • Kozłek lekarski

 

Od ponad 1000 lat stosowany jest w leczeniu bezsenności, która towarzyszy osobom chorym na SM. Zdaniem Komitetu Medycznego jest on skuteczny i dobrze tolerowany przez pacjentów.

 

 • Witamina B12 (kobalamina, cyjanokobalamina)

 

Uzupełnianie tej witaminy uznawane bywa za skuteczne w łagodzeniu SM. Według Komitetu Medycznego jest to niedrogi i bezpieczny zabieg, jednak w przypadku osób chorych na SM nie zostało udowodnione, by witamina B12 przynosiła jakiekolwiek korzyści.

 

 • Witamina D i wapń

 

Pozwalają one na utrzymanie gęstości kości, a w przypadku osób chorych na SM przynoszą następujące korzyści: zmniejszenie ryzyka wystąpienia osteoporozy i osteopatii oraz poprawiają działanie układu odpornościowego. Według Komitetu Medycznego stosowanie witaminy D i wapnia jest tanie i bezpieczne, ale powinny zostać przeprowadzone dodatkowe badania, które potwierdziłyby ich jednoznaczne działanie.

 

 • Cynk

 

Jest to minerał, odgrywający ważną rolę w różnych procesach biologicznych, jak na przykład powstawanie i rozpad najważniejszych cząsteczek w organizmie. W latach 80. XIX wieku fosforan cynku podawany był osobom chorym na SM. Według Komitetu Medycznego leczenie to jest tanie, lecz jego działanie nie jest znane, a wręcz może być groźne. Zdarza się, że wywołuje objawy neurologiczne, towarzyszące chorym na stwardnienie rozsiane.

 

 1. Diety

 

Proponowano wiele różnych diet, lecz w przypadku niektórych nie ma przesłanek ani dowodów klinicznych, które wyjaśniałyby ich skuteczne działanie w SM. Diety, których stosowanie nie ma żadnego uzasadnienia to: diety pozbawione alergenów, bezglutenowe, z ograniczeniem spożycia pektyn, fruktozy, z ograniczeniem cukru, ze zmniejszoną ilością składników przetworzonych. Udowodniono jednak, iż diety ubogie w tłuszcze nasycone i bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, omega-6) są skuteczne.

 

 1. Metoda Feldenkraisa

 

Jest to pewien rodzaj ćwiczeń fizycznych, które wpływają na wygodę i efektywność sposobów poruszania się, a nawet zmniejszają nasilenie wielu objawów. W metodzie tej wyróżnia się dwie techniki: „świadomość przez ruch” (koncentrowanie się na poruszaniu się, podczas wykonywania prostych czynności, jak np. pochylanie się lub chodzenie) i integrację czynnościową (konieczna jest obecność instruktora, który wprawia mięśnie i stawy w ruch). Według Komitetu Medycznego  wiąże się ona z niezbyt wysokimi kosztami, wpływają na zmniejszenie stresu, jednak konieczne są dalsze badania nad zasadnością jej stosowania.

 

 1. Wizualizacja, relaksacja

 

Wizualizacja zaliczana jest do metod relaksacyjnych, wpływa korzystnie na zmniejszanie niepokoju, depresji oraz bólu. Komitet Medyczny wydał opinię, iż metoda ta jest dobrze tolerowana, lecz konieczne jest prowadzenie kolejnych badań.

 

 1. Pole magnetyczne (terapia elektromagnetyczna)

 

Wyróżnia się dwa ich rodzaje: statyczne i niezmienne magnesy oraz zmienne pola elektromagnetyczne. Przy stosowaniu pierwszej metody używane są namagnesowane przedmioty, przy drugiej zaś – urządzeń, które wytwarzają pulsacyjne pole elektromagnetyczne. Według Komitetu Medycznego zmienne korzystanie ze zmiennego pola elektromagnetycznego nie jest drogie i zazwyczaj dobrze tolerowane, a ponadto jego skuteczność kilka razy była już testowana.

.

 1. Masaż

 

Zaliczany jest do jednej z najstarszych metod niekonwencjonalnego leczenia. Podczas zabiegu tkanki miękkie poddawane są uciskowi i rozciąganiu. Metoda ta popularna jest szczególnie w zachodnich krajach, a wynaleziona została w XIX wieku przez szwedzkiego lekarza. Według Komitetu Medycznego masaż nie jest drogim zabiegiem, za to zazwyczaj jest bezpieczny. Niemniej jednak potwierdzenie jego skuteczności wymaga jeszcze kolejnych badań klinicznych.

 

 1. Tai-chi

 

To tradycyjna chińska sztuka walki, która w tamtym kraju stosowana jest od wielu wieków. Ostatnio metoda ta stała się popularna w krajach zachodnich, a polega ona na przybieraniu określonych pozycji ciała. Przejścia pomiędzy nimi wykonywane są poprzez powolne poruszanie się. Ćwiczenia te mogą być wykonywane przez osoby niepełnosprawne. Według opinii Komitetu Medycznego metoda ta nie jest droga, zazwyczaj jest dobrze tolerowana przez uczestników, a badanie potwierdziło, iż działa ono skutecznie na poprawę samopoczucia u osób chorych na stwardnienie rozsiane, jednak wymaga to dalszego potwierdzenia.

 

 1. Joga

 

Jest systemem, który opracowany został tysiące lat temu w Indiach. Słowo „joga” pochodzi z sanskrytu i oznacza „jedność umysłu, ciała i ducha”. Do głównych ćwiczeń zaliczane są następujące: oddychanie, medytacja i postawa ciała. Ćwiczenia te, podobnie jak poprzednie, bez problemu można dostosować do potrzeb i możliwości osób niepełnosprawnych. Komitet Medyczny uważa, iż uprawianie jogi nie jest kosztowne, jest dobrze tolerowane przez osoby chore na stwardnienie rozsiane, a ponadto może wpływać na zmniejszanie uczucia zmęczenia.

 

 

 

Na podstawie:

Polman Ch. H., Thompson A. J., Murray T. J., Bowling A. C., Noseworthy J. H., “Stwardnienie rozsiane. Przewodnik po lekach i leczeniu”, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Warszawa 2007

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Medycyna niekonwencjonalna w leczeniu stwardnienia rozsianego

Rodzaje terapii,-

Medycyna niekonwencjonalna nazywana bywa również medycyną alternatywną, uzupełniającymi sposobami leczenia, a także medycyną integratywną. Różne nazewnictwo sprawia, iż trudno jest ją jednoznacznie...

Dodano: 2012-05-29

Modyfikowanie SM

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Do tej pory nie zostało wynalezione lekarstwo całkowicie zwalczające objawy (lub też przyczyny) stwardnienia rozsianego, wobec czego wszystkie stosowane kuracje mają na celu zapobieżenie nawrotom o...

Dodano: 2012-05-24

Codzienna porcja ruchu przy stwardnieniu rozsianym

Sport i aktywność ruchowa,

Aktywność fizyczna wraz ze zbilansowaną dietą są dwoma najważniejszymi czynnikami poprawiającymi samopoczucie i zwiększającymi sprawność osób z MS.

Dodano: 2011-12-30

Aktywność w stwardnieniu rozsianym

Sport i aktywność ruchowa,

Aktywność fizyczna wraz ze zbilansowaną dietą są dwoma najważniejszymi czynnikami poprawiającymi samopoczucie i zwiększającymi sprawność osób z MS.

Dodano: 2011-12-30

Stwardnienie rozsiane

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Stwardnienie rozsiane (SM, łac. sclerosis multiplex) jest chorobą powstającą w skutek degradacji mieliny (istoty białej - podstawowego składnika osłonek włókien nerwowych ośrodkowego i obwodowego u...

Dodano: 2011-12-28

Leczenie rzutów u chorych na SM

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

U większości osób chorych na stwardnienie rozsiane występują okresy nasilenia objawów, inaczej zwane zaostrzeniem, rzutem, atakiem oraz nawrotem. Podczas owych okresów nasilenia objawów pacjentom t...

Dodano: 2012-05-22

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz