Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Niebieski kwiat i kolce, niebieski kwiat i kolce…

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-06-05

Aby poznać otaczający świat wykorzystujemy pięć organów zmysłu. Najwięcej informacji dostarcza nam wzrok – 90% doznań zmysłowych. Drugi w kolejności jest słuch (5%), dotyk (2%), smak (2%), natomiast na ostatnim miejscu jest węch (1%). Dlatego logicznym jest, iż dla człowieka najważniejszy jest wzrok – to dzięki niemu poznajemy i „uczymy się” otaczającego nas świata, zbieramy informacje na jego temat, zapamiętujemy rzeczy i wydarzenia. Kłopoty z najbardziej znaczącym organem zmysłu utrudniają życie, niekiedy przyczyniając się również do zmniejszenia bezpieczeństwa otoczenia.

 

Mowa tutaj o daltonizmie. Jest to wada wzroku polegająca na nieumiejętności rozpoznawania koloru zielonego, czerwonego, żółtego i pomarańczowego. Również kolor morski i fioletowy widziany jest jako jeden, a przyczyną tego stanu jest brak rozróżniania w percepcji wzrokowej składowych koloru czerwonego i zielonego. Jeżeli chodzi o ostrość widzenia to nie jest ona w żaden sposób zaburzona.

 

Słowo ‘daltonizm’ pochodzi od nazwiska angielskiego chemika Johna Daltona. Na podstawie własnego przypadku w 1794 roku opisał wadę wzroku polegającą na nierozpoznawaniu kolorów.

 

Daltonizm jest w głównej mierze dziedziczony. Ponieważ wrodzone zaburzenie widzenia kolorów wiążą się z chromosomem X, w związku z tym to mężczyźni o wiele częściej są daltonistami ( od 1,5% do 8%). W przypadku kobiet odsetek ten wynosi 0,4% i są one przeważnie tylko nosicielkami tego zaburzenia. Daltonizm może być również nabyty w wyniku uszkodzenia wzroku, a dokładniej dróg wzrokowych poczynając od siatkówki kończąc na korze mózgowej. Zaburzone widzenie barw może być również wynikiem zażywania różnego rodzajów leków np. substancji psychoaktywnych.

 

Do objawów daltonizmu można zaliczyć:

 • Zaburzenia dotyczące postrzegania i rozróżniania kolorów;
 • Problemy z określaniem nazw kolorów;
 • Mylenie kolorów,
 • Postrzeganie kolorów z różną intensywnością;
 • Uczucie zmęczenia wzroku.

 

Aby rozpoznać daltonizm stosuje się różnego rodzaju badania. Należą do nich:

 • Kolorowe tablice – pseudoizochromatyczne;
 • Badanie polegające na rozróżnieniu dwóch barw – anomaloskop – urządzenie sterowane przez mikroprocesor, które w precyzyjny sposób diagnozuje rozpoznawanie barw;
 • test Farnswortha – metoda ta polega na ułożeniu przez pacjenta w odpowiedniej kolejności szesnastu kolorowych pionków posiadających różne odcienie.

 

Istnieją również różne rodzaje zaburzeń rozpoznawania kolorów:

 • achromatyzm – całkowity brak widzenia kolorów przy rozpoznawaniu ich jaskrawości;
 • dichromatyzm – nieumiejętność rozróżniania jednego z podstawowych kolorów;
 • protanopia – nieumiejętność rozpoznawania koloru czerwonego bądź mylenie go z zielonym kolorem;
 • tritanopia – nieumiejętność rozpoznawania kolorów niebieskiego i żółtego;
 • trichromatyzm – zaburzone postrzeganie jaskrawości lub nasycenia kolorów.

 

Nie należy mylić niedowidzenia barw i ślepoty barw. Niedowidzenie barw – daltonizm częściowy polega na tym, iż wszystkie czopki oka funkcjonują, natomiast w przypadku ślepoty barw, czyli inaczej daltonizmu czopki czerwone lub zielone nie działają w ogóle.

 

Do metod leczenia daltonizmu zalicza się terapię chromagenową, terapię genową oraz soczewki kontaktowe.

 • Soczewki kontaktowe posiadają specjalną warstwę, która koryguje zaburzenie. Za ich sprawą daltoniści widzą kolory w sposób taki jak zdrowi ludzie.  Soczewki, a dokładniej ich warstwy zmieniają zakres światła, które przez nie przechodzi przez co pobudzają bodźce prawie takie same jak u ludzi widzących barwy;
 • Terapia chromagenowa zmienia siłę widzenia koloru w oku dominującym, a dzięki różnicy między okiem niedominującymi i dominującym mózg zostaje przymuszony do rozpoznawania kolorów;
 • Terapia genowa, której badania odbyły się na małpach. Polega ona na przeniesieniu do siatkówki oka genów znajdujących się w wirusach.

 

Przy omawianiu zjawiska daltonizmu należy również wspomnieć o jego znaczeniu w codziennym funkcjonowaniu osób cierpiących na to zaburzenie. Jest ono niezwykle dotkliwe w przypadku mały dzieci, które dopiero zaczynają naukę, przebywają w gronie rówieśników nie posiadających problemów z rozróżnianiem kolorów. W ich przypadku daltonizm ma znaczenie zarówno w warstwie dotyczącej nauki jak i samooceny (np. niespecyficzne kolory wybierane przy rysowaniu – czerwone liście). Dorośli daltoniści mają problemy np. przy prowadzeniu samochodu, ale także w wykonywaniu różnych zawodów w których umiejętność rozróżniania barw jest niezwykle istotna.

 

 

 

 

 

Na podstawie:

http://pastylka.pl/choroby

http://www.oczu.objawy.net

http://www.oczu.choroby.biz

http://www.daltonizm.com

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Mały – stary człowiek

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Progeria czyli zespół progerii Hutchinsona-Gilforda jest bardzo rzadko występująca chorobą. Według wyników badań w latach 1886 – 2003 wykryto zaledwie 100 przypadków tego rodzaju zaburzenia.

Dodano: 2012-06-05

Syndrom wilkołaka

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W okresie dojrzewania u człowieka zaczyna pojawiać się dodatkowe owłosienie, tak zwane włosy dojrzałe. Ich wzrost zależny jest od poziomu androgenów.

Dodano: 2012-06-05

Syndromy syreny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Liczba chorób, syndromów i zaburzeń jakie mogą dotknąć każdego poczętego człowieka jest niezmiernie duża. Pośród tego zbioru znajdują się takie, które zadziwiają w szczególny sposób.

Dodano: 2012-06-05

Lęk paniczny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Napady paniki mogą stanowić składową zaburzeń lękowych. W obrazie klinicznym lęku panicznego dominują nawracające napady paniki współwystępujące z silnymi objawami wegetatywnymi, takimi jak: napady...

Dodano: 2012-07-08

FAS czyli płodowy zespół alkoholowy

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W Polsce alkohol jest substancją powszechnie dostępną. Nie ma żadnych limitów sprzedaży, nawet ograniczenia wiekowe udaje się często objeść. Pewnie dla wielu ludzi jest on sposobem na rozwiązanie ...

Dodano: 2012-02-19

Dorosłe ADHD

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie jest zaburzeniem zarezerwowanym tylko i wyłącznie dla dzieci. Zaburzenie to dotyczy również osób dorosłych.

Dodano: 2012-02-07

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz