Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Syndromy syreny

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-06-05

Liczba chorób, syndromów i zaburzeń jakie mogą dotknąć każdego poczętego człowieka jest niezmiernie duża. Pośród tego zbioru znajdują się takie, które zadziwiają w szczególny sposób. Sirenomelia – syndrom syreny należy do zespół wad wrodzonych zarówno rzadkich jak i niezwykłych.

 

Wady wrodzone stanowią różnego rodzaju nieprawidłowości w normalnej budowie anatomicznej, które powstały okresie życia płodowego . Można podzielić je na dwie grupy:

  • Duże wady – które skutkują poważnymi zaburzeniami zdrowotnymi, w niektórych przypadkach prowadzące do śmierci narodzonego dziecka posiadającego określoną wadę,
  • Małe wady – które posiadają tylko kosmetyczne znaczenie.

 

Do przyczyn powstawania wad wrodzonych zalicza się między innymi:

  • Czynniki egzogenne - elementy środowiska, które otaczają organizm,
  • Czynniki endogenne: czynniki genetyczne (zespół dziedziczonych cech) oraz czynniki paragenetyczne i niegentyczne (wrodzone przyczyny, które wpływają na proces rozwój płodu)
  • Czynniki nieznane stanowiące największą grupę.

 

Sirenomelia, inaczej syndrom syreny, należy do niezwykle rzadkich wad rozwojowych, który polega na zupełnym lub tylko częściowym zrośnięciu dolnych kończyn. Przeważnie powiązany jest  z innymi wrodzonymi wadami, które prowadzą do narodzin martwego dziecka lub jego śmierci w ciągu kilku dni po urodzeniu. Szacowana częstość występowania syndromu syreny to 1 na 100 000 urodzeń.

 

W wyniku zrośnięcia nóg dochodzi do powstania kończyny, która swoim kształtem kojarzy się z ogonem syreny. Bardzo duża umieralność noworodków dotkniętych tym rodzajem wady spowodowana jest niewydolnością w dużej mierze układu wydalniczego. Szansę na przeżycie daje tylko i włączenie szybka i umiejętna interwencja medyczna oraz brak zaawansowania rozwoju innych dodatkowych wad rozwojowych.

 

Najbardziej znane są historie trzech dziewczynek, którym udało się przeżyć mimo tego, iż zostały dotknięte syndromem syreny.

 

Tiffany Yorks jest najdłużej żyjącą osobą, która urodziła się jako „syrena”. Mimo tego, iż dolne kończyny dziewczyny tworzyły „syreni ogon” lekarze podjęli walkę w celu zapewnienia jej normalnego życia. Udało im się wykształcić dwie zdrowe nogi. Sukces zapewnił silny organizm dziewczyny oraz fakt, iż dodatkowe zaburzenia nie były na tyle mocne, aby uniemożliwić przeżycie. Obecnie Tiffany jest młodą kobietą, którą ze „światem syren” łączy już tylko i wyłącznie ogromne zamiłowanie do wody i pływania.

 

Kolejną dziewczynką, która  przeżyła mimo obciążenia syndromem syreny jest Milagros Cerron. Urodziła się w 2004 roku  w Peru. Gdy miała niecały rok, lekarze nauczeni doświadczeniem na podstawie przypadku Tiffany Yorks, z syreniego ogona stworzyli dwie nogi. Milagros nadal poddawana jest rehabilitacji, jednak dzięki zabiegowi jest w stanie sama chodzić, co zaraz po jej narodzinach było niewyobrażalne.

 

Shiloh Pepin udało się przeżyć tylko 10 lat. Niestety w jej przypadku lekarze nie mogli podjąć walki o wyreparowanie dwóch zdrowych nóg. Dziewczynka przeszła dwa przeszczepy nerek, jej jelita nie funkcjonowały poprawnie, a stan naczyń krwionośnych uniemożliwiał podjęcie operacji.

 

 

 

 

 

 

 

Na podstawie:

http://www.papilot.pl

http://fitness.wp.pl

http://www.naukowy.pl

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Syndrom wilkołaka

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

W okresie dojrzewania u człowieka zaczyna pojawiać się dodatkowe owłosienie, tak zwane włosy dojrzałe. Ich wzrost zależny jest od poziomu androgenów.

Dodano: 2012-06-05

Mały – stary człowiek

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Progeria czyli zespół progerii Hutchinsona-Gilforda jest bardzo rzadko występująca chorobą. Według wyników badań w latach 1886 – 2003 wykryto zaledwie 100 przypadków tego rodzaju zaburzenia.

Dodano: 2012-06-05

Syndrom oszusta

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Jak wygląda życie osoby, która stale czuje się winna, choć nigdy nie popełniła żadnego wykroczenia? Trudno to sobie nawet wyobrazić. Osoby z syndromem oszusta nieustannie mają wrażenie, że wszystk...

Dodano: 2012-02-14

Lęk paniczny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Napady paniki mogą stanowić składową zaburzeń lękowych. W obrazie klinicznym lęku panicznego dominują nawracające napady paniki współwystępujące z silnymi objawami wegetatywnymi, takimi jak: napady...

Dodano: 2012-07-08

Zespół Capgrasa

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Zespół Capgrasa, to choroba neurologiczna i psychiatryczna, która polega na tym, że pacjent w pewnym momencie zaczyna twierdzić, iż bliskie mu osoby nie są tymi osobami, lecz obcymi ludźmi, którymi...

Dodano: 2012-02-12

Niebieski kwiat i kolce, niebieski kwiat i kolce…

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Aby poznać otaczający świat wykorzystujemy pięć organów zmysłu. Dla człowieka najważniejszy jest wzrok – to dzięki niemu poznajemy i „uczymy się” otaczającego nas świata, zbieramy informacje na jeg...

Dodano: 2012-06-05

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz