Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Syndrom wilkołaka

Kategoria: Zdrowie, choroby, schorzenia Dodano: 2012-06-05

W okresie dojrzewania u człowieka zaczyna pojawiać się dodatkowe owłosienie, tak zwane włosy dojrzałe. Ich wzrost zależny jest od poziomu androgenów – hormonów występujący głównie u mężczyzn, natomiast u kobiet w mniejszym stopniu. Różny poziom hormonów wpływa na fakt, iż mężczyźni są bardziej owłosieni od kobiet – jest to jedna z wielu cech dymorfizmu płciowego.

 

Na podstawie przeprowadzonych badań jedną na miliard osób dotyka nadmierne owłosienie określane jako syndrom wilkołaka – hipertrichoza. Przyczynę tego schorzenia stanowią dodatkowe geny, które znajdują się na fragmencie chromosomu X, a nie zmiany hormonalne. To właśnie one odpowiedzialne są za powstawanie zbędnego owłosienia. Według naukowców i lekarzy nadprogramowy fragment nici DNA wywołuje wzrost włosów, a dokładniej rzecz ujmując gen oznaczony jako SOX3. Dzięki zdobytej wiedzy co do przyczyn powstawania hipertrichozy w przyszłości możliwe będzie leczenie i niwelowanie tego rodzaju zaburzenia, jednak póki co jest choroba nieuleczalna.

 

Syndrom wilkołaka dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet. Często dodatkowe, zbędne owłosienie występuje na wybranych częściach ciała, jednak znane są również takie przypadki, kiedy mocne owłosienie pojawia się na całym ciele chorej osoby.

 

 Pierwszy raz wystąpienie syndromu wilkołaka odnotowano w 1648 roku. Petrus Gonzalez, pochodzący z Wysp Kanaryjskich, był pierwszym człowiekiem – wilkołakiem. Również członkowie jego rodziny byli obciążeni hipetrichozą – dwie córki, syn oraz prawnuk. Znany jest również przypadek trzech hinduskich sióstr oraz ich matki. Wszystkie cztery kobiety cierpią na syndrom wilkołaka w najbardziej zaawansowanej postaci – włosy pokrywają całe ciało.

 

Przez cały XIX wiek oraz początek XX wieku osoby cierpiące na hipertrichozę pracowały w cyrkach.

 

W nawiązaniu do syndromu wilkołaka należy wspomnieć o podobnym zaburzeniu, którego nazwa to hirsutyzm. Dotyczy on tylko kobiet, a objawia się występowaniem owłosienia w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn.

 

 Do głównych przyczyn zaburzenia zalicza się:

  • zmiany hormonalne – zbyt wysoki poziom męskich hormonów – androgenów;
  • przyczyny genetyczne;
  • zaburzenia hormonalne.

 

 

Występują dwa rodzaje omawianego zaburzenia:

  • hirsutyzm idiopatyczny – jest on wynikiem niewłaściwej reakcji receptorów androgenowych znajdujących się w skórze mimo odpowiedniego poziomu androgenów w surowicy krwi;
  • hirsutyzm wtórny – jego przyczyna tkwi w guzach jajników oraz w zespole Steina – Leventhala. Do przyczyn zalicza się również zespół Cushinga, otyłość połączona z cukrzycą drugie typu, zespół nadnerczowo – płciowy oraz guz kory nadnerczy. Do objawów należą : zaburzenia związane z miesiączką oraz bezpłodność.

 

Zaburzenie to w żadne sposób nie jest szkodliwe dla zdrowia w sensie fizycznym, jednak stan psychiczny kobiety chorej na hirsutyzm może ulegać pogorszeniu w związku z kwestiami estetycznymi.

 

Niestety w przypadku hirsutyzmu o podłożu genetycznym nie ma działających terapii i leków. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z nadmiernym owłosieniem są zabiegi elektrolizy, które niszczą cebulki włosów. Wszystkie inne formy usuwania włosów są skuteczne, ale bardzo krótkotrwałe.

 

 

 

 

 

Na podstawie:

http://wiadomosci.onet.pl

http://niewiarygodne.pl

http://medycynajestciekawa.wordpress.com

http://www.medical-diagnosis.co.uk

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Syndromy syreny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Liczba chorób, syndromów i zaburzeń jakie mogą dotknąć każdego poczętego człowieka jest niezmiernie duża. Pośród tego zbioru znajdują się takie, które zadziwiają w szczególny sposób.

Dodano: 2012-06-05

Mały – stary człowiek

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Progeria czyli zespół progerii Hutchinsona-Gilforda jest bardzo rzadko występująca chorobą. Według wyników badań w latach 1886 – 2003 wykryto zaledwie 100 przypadków tego rodzaju zaburzenia.

Dodano: 2012-06-05

Syndrom oszusta

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Jak wygląda życie osoby, która stale czuje się winna, choć nigdy nie popełniła żadnego wykroczenia? Trudno to sobie nawet wyobrazić. Osoby z syndromem oszusta nieustannie mają wrażenie, że wszystk...

Dodano: 2012-02-14

Lęk paniczny

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Napady paniki mogą stanowić składową zaburzeń lękowych. W obrazie klinicznym lęku panicznego dominują nawracające napady paniki współwystępujące z silnymi objawami wegetatywnymi, takimi jak: napady...

Dodano: 2012-07-08

Zespół Capgrasa

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Zespół Capgrasa, to choroba neurologiczna i psychiatryczna, która polega na tym, że pacjent w pewnym momencie zaczyna twierdzić, iż bliskie mu osoby nie są tymi osobami, lecz obcymi ludźmi, którymi...

Dodano: 2012-02-12

Niebieski kwiat i kolce, niebieski kwiat i kolce…

Zdrowie, choroby, schorzenia,-

Aby poznać otaczający świat wykorzystujemy pięć organów zmysłu. Dla człowieka najważniejszy jest wzrok – to dzięki niemu poznajemy i „uczymy się” otaczającego nas świata, zbieramy informacje na jeg...

Dodano: 2012-06-05

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz