Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Proksemika

Kategoria: Psychologia Dodano: 2012-06-24

Z języka łacińskiego słowo proximus oznacza najbliższy. W Słowniku Języka Polskiego zaś definiowana jest ona jako badanie postrzegania społecznego, a także użytkowania przestrzeni, która stanowi dla jej uczestników specyficzny twór kulturowy.

 

Proksemika jest to interdyscyplinarny kierunek badań, który znajduje się na pograniczu psychologii i antropologii. U jej podstawowych założeń leży przekonanie, iż odległość, jaką zachowują pomiędzy sobą dwie osoby świadczy o ich wzajemnym stosunku emocjonalnym. Ponadto umożliwia ona określanie dokładnych relacji i stosunków pomiędzy tymi właśnie dwiema osobami albo też pomiędzy nimi a ich otoczeniem. Ponadto proksemika pozwala na budowanie wiedzy o relacjach międzyludzkich, dzięki czemu możliwe jest określenie stosunku odległości do emocji towarzyszących kontaktom pomiędzy ludźmi.

 

Do obszarów zainteresowania proksemiki zaliczyć można następujące:

 

 1. Komunikacja niewerbalna

 

Składają się na nią: mimika twarzy, ruchy ciała, gesty etc. Sprawiają one, iż komunikacja pomiędzy ludźmi staje się sprawniejsza i łatwiejsza, a często nawet w ogóle możliwa.

 

 1. Dystanse personalne

 

Stanowią one komunikat o stosunku emocjonalnym do rozmówcy, statusie społecznym, a także typie rozmowy. W książce pod tytułem „Ukryty wymiar” autorstwa etnologa Edwarda Halla wyróżnione zostały poniżej przedstawione cztery dystanse:

 

 • Dystans intymny, który obejmuje przestrzeń 45 cm wokół naszego ciała – wpuszczamy w jego przestrzeń tylko najbliższe osoby (żonę, męża, dziecko);
 • Dystans osobisty, który obejmuje przestrzeń od 45 do 120 cm wokół naszego ciała, czyli tyle ile mierzy wyciągnięta ręka – tutaj wpuszczamy osoby, które nie są nam tak bliskie jak te w powyższym przypadku, niemniej jednak muszą być one przez nas dobrze znane i lubiane;
 • Dystans społeczny zaś obejmuje przestrzeń od 120 do 360 cm wokół naszego ciała. Do tej strefy wpuszczamy ludzi obcych lub znanych, ale takich, których nie lubimy. Jest to również przestrzeń, w której załatwiamy formalne sprawy (np. administracyjne);
 • Dystans publiczny, to przestrzeń powyżej 360 cm, w której odbywają się nasze kontakty z osobami publicznymi.

 

 1. Przestrzeń osobista

 

Przestrzeń osobista to nasz prywatny obszar, który sami sobie wyznaczamy. Decyduje on o naszym komforcie w kontaktach z innymi ludźmi. Jeśli ktoś przekroczy obszar wyznaczany przez długość naszej ręki, odczuwamy dyskomfort. Są jednak miejsca, w których zachowanie takiej odległości nie jest możliwe (jak np. tramwaj, autobus). Badacze z Uniwersytetu w Londynie ustalili, iż zwiększenie takiego dystansu może powstać na skutek założenia słuchawek na uszy i włączenia ulubionej muzyki.

 

 1. Terytorialność

 

Terytorialność to zachowania człowieka związane i odnoszące się do przestrzeni jego funkcjonowania. Wynika to z faktu, iż ludzie należą do gatunku tych zwierząt, które zdobywają swoje terytorium, a następnie bronią go przed obcymi.

 

 1. Zawłaszczanie przestrzeni

 

Zajęta przestrzeń symboliczna lub terytorialna może być względnie przepuszczalna dla obcych lub szczelnie zamknięta, co zależy od:

 

 • Statusu grupy – im wyższy, tym trudniej dostać się do grupy;
 • Rodzaju interakcji pomiędzy członkami grupy – jeśli rozmawiają ze sobą, to są sobie bliżsi; jeśli zaś tylko się obserwują, to są słabiej ze sobą związani;
 • Odległości pomiędzy poszczególnymi osobami;
 • Liczby rozmówców.

 

 1. Manipulowanie przestrzenią

 

To, w jaki sposób przestrzeń jest wykorzystywana zależne jest od relacji panujących pomiędzy członkami owej przestrzeni. Wpływ na to mają również ich cechy charakteru, informacje na temat samej przestrzeni oraz wchodzących w ich skład ludzi. Zachowania osób w grupie objętej konkretną przestrzenią opisać można poprzez: skłonności rywalizacyjne, kooperacyjne, relacje intymności i bliskości, a także skłonności do wycofywania się lub poprzez niechęć do tworzenia relacji z innymi.

 

 

Na podstawnie:

 1. „Charaktery” 6 (161)/2010
 2. encyklopedia.edukateria.pl
 3. komunikacjaniewerbalna.com.pl
 4. psychologia-spoleczna.pl
 5. sjp.pwn.pl
 6. zielonalinia.gov.pl

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Komunikacja osób niepełnosprawnych za pomocą myśli

Nauka,-

Innowacyjny interfejs komunikacyjny umożliwiający osobom niepełnosprawnym komunikację z otoczeniem oraz obsługę urządzeń elektronicznych.

Dodano: 2012-07-23

Metoda Knillów

Rodzaje terapii,-

Dotyk jedno proste słowo, które pozwala nam poznawać świat. Daje nam możliwość rozróżniania kształtów, a co ważniejsze pozwala na nawiązanie emocjonalnego kontaktu z drugim człowiekiem. Czasami zna...

Dodano: 2012-07-01

Milczenie czy pełna komunikacja?

Z życia wzięte,-

Utarło się w naszym kręgu środowiskowym, że milczenie jest złotem, mowa zaś srebrem. Stare łacińskie porzekadło (cum tacent clamant) wnosi, iż milczenie jest wymowniejsze od mowy.

Dodano: 2012-03-08

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz