Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

List motywacyjny

Kategoria: Praca Dodano: 2011-10-21

List motywacyjny



Przede wszystkim należy poświęcić trochę więcej zaangażowanie oraz własnego czasu na przygotowanie życiorysu (curriculum vitae) oraz naszej osobistej odezwy do pracodawcy (list motywacyjny). W niniejszym poradniku postaram się w kilku prostych krokach przedstawić ci to, jak napisać list motywacyjny, aby był on skuteczny.


Pisz według odpowiedniego szablonu


Pamiętaj, że listy motywacyjne, tak jak i większość innych pism, posiada swoją wypracowaną przez lata strukturę, które nie można tak po prostu „obejść”. Pisząc swój list pamiętaj, aby:

  • W górnej części przedstawić swoje dane osobowe, np. z lewej strony: imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Z prawej z kolei: numer kontaktowy oraz adres mailowy.
  • Następnie poniżej (z prawej strony) zamieszczamy dane osoby, której adresowany jest nasz list. Może to być po prostu firma, bądź jej szef, ewentualnie dział kadr zajmujący się rekrutowaniem nowych pracowników.
  • Przechodzimy teraz do „ciała” naszego listu motywacyjnego. Każdy z jego elementów zostanie teraz opisany w osobnych akapitach.

Wstęp listu motywacyjnego


Nasz list motywacyjny należy zacząć od zwrotu powitalnego. Mogą to być zwrotu typu:

  • „Szanowni Państwo”
  • „Mili Państwo”
  • „Szanowny Panie Kierowniku”


Po tej części oficjalniej musimy napisać o tym, że po uprzednim zapoznaniu się z ofertą ogłoszenia o pracę pragniemy zaaplikować na konkretne stanowisko. Możemy użyć tutaj zwrotu np.:

  • „W odpowiedzi na państwa ogłoszenie, o możliwości zatrudnienia [profesja], zamieszczonego w serwisie [nazwa serwisu] [data], pragnę przedstawić Państwu swoją kandydaturę.


Bardzo ważnym jest to, aby we wstępnie listu motywacyjnego podać to:

  • 1. Skąd dowiedzieliśmy się o rekrutacji na te stanowisko
  • 2. Jaki był numer ogłoszenia

Rozwinięcie listu motywacyjnego


Ta część listu motywacyjnego to nic innego na miejsca na naszą inwencję twórczą. W części tej należy wymienić to, jakie posiadamy wykształcenie, doświadczenie zawodowe oraz jakie ukończyliśmy kursy.

Pamiętaj, że nie jest to miejsce na bujnie przechwałki. Mów o sobie w samych pozytywach, ale też nie przesadzaj z autoreklamą, bo rekruter może uznać, że jesteś zbyt zarozumiałą osobą. Oto kilka podstawowych zasad, jaki powinieneś się kierować "rozwijając" swój list motywacyjny:
  • 1. Pisz o sobie dobrze, ale się nie przechwalaj
  • 2. Nie powielaj informacji z CV
  • 3. Staraj się ująć te rzeczy, które są cenne z punktu widzenia pracodawcy oraz posady, o którą się ubiegasz.

Zakończenie listu motywacyjnego


W tej części zostaje ci już tylko to, aby zakomunikować, że byłbyś wielce rad i wesoł, jeśli dane ci będzie przedstawić osobiście swoją kandydaturę. Możesz użyć tu zwrotu takiego jak:

  • Mam nadzieję, że zainteresowałam Państwa swoją osobą. Jeśli tylko otrzymam taką możliwość to bardzo chętnie zaprezentuję się na bezpośredniej rozmowie kwalifikacyjnej.


o Autorze

Autor artykuły od lat interesuje się tematyką rekrutacji w dużych firmach. Skorzystaj z tych porad, jeśli chcesz uczynić swoje starania o prace skutecznymi.
Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Evecutive Briefing

Praca,Szukanie pracy

Ten jeden dokument może okazać się ważniejszy niż całe Twoje cv i list motywacyjny razem wzięte i może zadecydować czy dostaniesz pracę czy Nie!

Dodano: 2011-10-26

Praca opiekuńczo-wychowawcza z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie

Rodzaje terapii,-

Ze względu na bardzo powolne postępy rozwojowe, czasem trudno zauważalne, praca wychowawcza i opiekuńcza z osobami głęboko upośledzonymi jest szczególnie trudna. Utrudnione porozumiewanie się i kom...

Dodano: 2012-03-13

Aktywizacja w praktyce

Praca,Szukanie pracy

Kilkunastu uczestników międzynarodowego projektu „Ponad granicami walczymy z barierami” otrzymało już szansę odbycia praktyk lub staży zawodowych w placówkach publicznych oraz firmach (także w tzw....

Dodano: 2013-11-20

Poznaj przywileje pracujących niepełnosprawnych

Praca,Prawo pracy

Dzięki społecznej kampanii "Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy" o problemie niepełnosprawnych w pracy stało się dosyć głośno. Wielu pracodawców pozbyło się dzięki niej licznych stereotypów, upr...

Dodano: 2011-10-27

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 2 z 2

Praca,Szukanie pracy

Właściwe przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej to analiza i poszukiwanie odpowiedzi w 5 najważniejszych obszarach.

Dodano: 2011-10-18

Przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej. cz. 1 z 2

Praca,Szukanie pracy

Wielu uczestników moich szkoleń pyta mnie często: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak twierdzi najznakomitszy amerykański adwokat F. Lee Bailey: „Swoje sukcesy na sali sądowej zawd...

Dodano: 2011-10-19

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz