Konektia.pl - Portal Społecznościowy Dla Osób Niepełnosprawnych

Idźmy dalej… relacja z wyprawy do jaskini…

Kategoria: Z życia wzięte Dodano: 2013-10-30

Były to integracyjne warsztaty taneczno-wokalne, z nutką rekreacji w Tatrach, wiele lat temu. Uczestnikami byli uczestnicy zajęć wokalnych i tanecznych domu kultury oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących.

Pracowałam wtedy, w obu ośrodkach i wspólna organizacja tego wyjazdu, nie była trudna.

Sytuacje, doznania moje i uczestników, przeszły nasze oczekiwania.

Na przykład, mogłam wsadzić, (oczywiście z instruktorem) na skuter śnieżny, 14- letniego, dzielnego chłopca, któremu choroba stwardnienie rozsiane, zabrała moc w nogach.

W kopalni w Wieliczce starsi koledzy nosili go po wąskich schodach, byli świetni, nie narzekali.

Na zajęcia w domu kultury nosiliśmy go razem z kierownikiem w wózku, na bardzo wysokie piętro. Windy nie było. Dobrze sobie radził w tenisie stołowym, mimo, że na wózku. Pomagaliśmy tylko podnosić piłki z podłogi. Nie ma go już wśród nas, choroba zwyciężyła.

W sercu moim, będzie zawsze…wciąż widzę jego zachwycone oczy, jak prowadzi śnieżny skuter po iskrzącym się w promieniach słońca, śniegu. Była wtedy piękna pogoda i to nie tylko na niebie…

 

Największym zaskoczeniem było dla mnie zachowanie uczniów, Ośrodka dla Dzieci Słabowidzących. W czasie naszej wyprawy do jaskini, udostępnionej dla turystów, nie było żadnego marudzenia.

Był z nami także maturzysta, całkiem niewidomy, z technikum masażu, prowadziła go zawsze, jego dziewczyna, niedowidząca, ale w terenie, świetne wyczuwająca ograniczenia przestrzeni w jaskini. Odpowiednio wcześnie, informowała go, z której strony jest niebezpieczeństwo, nabicia sobie guza.

 

Niesamowita para…

On bardzo skupiony, mądry, spokojny, ona opiekuńcza, energiczna, lepiej radząca sobie z zejściem po śniegu z gór niż, zdrowe, młode matki najmłodszych uczestników.

 

Chyba Tatry czarowały swoją mocą i pięknem…

W tym Tatrzańskim zimowym krajobrazie przyrody i ludzkich postaw zrozumiałam

2 sprawy. Trudne sytuacje budują i hartują naszą osobowość…oraz kształcą szybko umiejętności. Druga, że jako instruktor będę pracowała z osobami, którym los utrudnij codzienne życie, bo… przygotowani, zazwyczaj dobrze radzą sobie w sytuacjach trudnych, nie marudzą, a ich osiągnięcia sprawiają mi dużą radość.

 

Tak sobie po chłopsku myślę…chyba…nie jest sztuką być dobrym, jeśli Bóg dał wszystko, co do życia potrzebne, ale wtedy, kiedy Pana Boga trzeba jeszcze, w codziennym życiu poprawiać.

Kiedyś słyszałam bardzo ciekawą interpretacje słów pisma świętego, że Jezus nas prosi w swoich naukach abyśmy, uczyli się od niego, jego naśladowali, ale On wskazuje nam tylko drogę, po to abyśmy szli dalej, dalej niż… On?

 

Czy to nie piękne…?

Pozwolę sobie przypomnieć, nieśmiało:

Bo piękno na to jest, by zachwycało Do pracy;

Praca- by się zmartwychwstało.

Cyprian Kamil Norwid napisał kiedyś

 

Bożena Fokczyńska

mordia

Gotowe prezenty na każdą okazję znajdziesz na https://tokante.pl - szeroki wybór koszy upominkowych

2019-01-23 19:54:23
Wyszukiwarka
Podobne artykuły
Aktywne ferie w Muzeum Historii Kielc

Kultura i Sztuka,

Muzeum Historii Kielc na czas zimowych ferii zaplanowało warsztaty historyczno-plastyczne dla wszystkich dzieci w wieku szkolnym, które chciałyby spędzić ciekawie czas bez wyjeżdżania z miasta.

Dodano: 2012-02-10

Wolontariat bez granic - warsztaty nad morzem dla osób niepełnosprawnych

Pomoc i wsparcie,

"Wolontariat bez granic"- jest to innowacyjny projekt skierowany do osób niepełnosprawnych. Celem jest przekonanie osób niepełnosprawnych o tym, że mogą się realizować pomagając innym, często rów...

Dodano: 2012-08-09

Tatry bez barier - po słowacku

Sport i aktywność ruchowa,

Nasi południowi sąsiedzi dokonują rzeczy zdawałoby się niemożliwych. W rejonie Wysokich Tatr i Pienin od polowy 2007r. przystosowują górskie szlaki dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkic...

Dodano: 2012-02-16

II edycja warsztatów "Z przygodą na Ty" - zima 2011/2012

Kultura i Sztuka,

Pozarządowa organizacja Pinio powstała w Chrzanowie w 2008 roku. Stowarzyszenie działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizacja pragnie pomagać wszystkim osobom niepełnosprawnym wspierać środo...

Dodano: 2012-01-26

Aron Lee Ralston – siła do przeżycia

Z życia wzięte,-

Miłość do góry i niebezpiecznych wypraw niejednokrotnie bywa zdradliwa. Tak też było w przypadku amerykańskiego wspinacza Arona Lee Ralstona.

Dodano: 2012-06-05

Fundacja na Rzecz Aktywności Niepełnosprawnych "SIŁA SERC

Pomoc i wsparcie,

Fundacja Na Rzecz Aktywności Niepełnosprawnych "SIŁA SERC", jest organizacją działająca na podstawie przepisów ustawy o fundacjach z 06 kwietnia 1984 roku. Fundacja ma osobowość prawną, z siedzib...

Dodano: 2012-02-16

Wysoki kontrast
A+
Zmieniaj swobodnie i proporcjonalnie wielkość czcionek jak również obrazków i całej szaty graficznej strony.

Używaj wbudowanych funkcji przeglądarki internetowej:
- w celu powiększenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "+" naraz
- w celu zmniejszenia rozmiaru naciśnij "CTRL" i "-" naraz
- w ustawienia oryginalnej wielkości naciśnij "CTRL" i "0" naraz