Autorem artykułu jest Zarabiaj.pl
Dzięki społecznej kampanii "Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy" o problemie niepełnosprawnych w pracy stało się dosyć głośno. Wielu pracodawców pozbyło się dzięki niej licznych stereotypów, uprzedzeń i coraz chętniej zatrudniają takie osoby. Zastanówmy się, jakie przywileje czekają na aktywnych.
Upośledzonych fizycznie lub umysłowo obowiązuje krótszy czas pracy. Nie mogą oni pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin w tygodniu. Czas pracy jest jeszcze krótszy (7 godzin dziennie i 35 tygodniowo), jeśli do czynienia mamy z niepełnosprawnością umiarkowaną lub znaczną. Ponadto, niepełnosprawni nie mogą pracować w godzinach nocnych ani w ramach nadgodzin. Co ciekawe, skrócony czas pracy nie oznacza obniżenia wartości pracy takiego pracownika. Jeśli jednak niepełnosprawny chce pracować w normalnym trybie, a lekarze nie widzą przeciwwskazań, wybór należy do niego.
Dotknięci kalectwem pracownicy często muszą wykonywać dane ćwiczenia związane z rehabilitacją lub częściej odpoczywać. Stworzono więc dla nich dodatkową piętnastominutową przerwę, którą wilcza się do czasu pracy. Jeśli pracownik ma umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności, przysługuje mu także przywilej do kilkunastu dodatkowych dni urlopu.Niepełnosprawni mają również możliwość udziału w turnusach rehabilitacyjnych. Jeśli pobyt nie trwa dłużej niż 21 dni roboczych, nie traci się prawa do wynagrodzenia za ten okres. Pracodawca zobowiązany jest także do zapłaty za dni badań, zabiegów niepełnosprawnego pracownika, jeśli nie mogły być one przeprowadzone w innym okresie. Polskie prawo chroni niepełnosprawnych pracowników, nie ma więc przeszkód, by aktywizowali się oni zawodowo. Problemem pozostają jeszcze jednak uprzedzenia i stereotypy.
Praca w Zarabiaj.pl
---
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.