Zgodnie z polskim prawem, czas pracy wynosi 8 godzin dziennie (czyli 40 godzin tygodniowo). Jednak osoby niepełnosprawne (w stopniu umiarkowanym i znacznym), mają prawo do pracy w wymiarze 7 godzin dziennie (35 tygodniowo). 1 stycznia zostały zmienione zasady i osoba niepełnosprawna, ubiegająca się o prawo zmniejszonego wymiaru godzin, potrzebuje zaświadczenie o celowości takiego skrócenia czasu pracy nowego typu.
Zaświadczenie bowiem musi zostać wydane przez lekarza medycyny pracy (przeprowadzającego profilaktyczne badania pracowników), lub ewentualnie, w razie jego nieobecności, może być ono wydane przez lekarza prowadzącego (np. lekarza pierwszego kontaktu, sprawującego opiekę nad niepełnosprawnym).
W zaistniałej sytuacji pojawiają się jednak dwie sytuacje, które budzą pewne wątpliwości i na prośbę Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) miało zająć stanowisko w stosunku co do następujących sytuacji:
-
co w momencie, kiedy osoba niepełnosprawna, posiadać będzie zaświadczenie uprawniające do zastosowanie skróconego czasu pracy, jednak będzie ono wydane przez lekarza pierwszego kontaktu, a nie lekarza medycyny pracy;
-
co w sytuacji, kiedy osoba niepełnosprawna uda się do lekarza medycyny pracy po takie zaświadczenie, on jednak odmówi jego wydania; jednak osoba niepełnosprawna pójdzie wtedy do lekarza pierwszego kontaktu i uzyska takie zaświadczenie.
BON wypowiedział się w następujący sposób:
-
pierwsza możliwość jest dopuszczalna „tylko w sytuacji nieobecności (braku) lekarza medycyny pracy”;
-
w wypadku drugiej sytuacji, według BON doszłoby do „bezzasadnego odwrócenia kolejności rozstrzygnięć lekarskich”, jednak nie zabroniono takiego działania i uznanie takiego zaświadczenia będzie zależało od woli pracodawcy.
Należy więc upewnić się, że posiadamy takie aktualne zaświadczenie (od lekarza medycyny pracy), na którego podstawie możliwe będzie skrócenie czasu pracy. Co istotne jednak, zaświadczenia wydane przez lekarza przed 1 stycznia 2012 będą w pełni dopuszczone do obiegu i będą stanowiły podstawę do zastosowania skróconego czasu pracy.
Bibliografia: gazetaprawna.pl