Konektia.pl - Forum

Pełna wersja: Dofinansowanie na wózek inwalidzki?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czy ktoś z was może starał się o dofinansowanie na wózek inwalidzki? Ten z którego obecnie korzystam jest już bardzo stary i jazda na nim staje się coraz bardziej niebezpieczna, dlatego myślę o wymianie, brakuje mi jednak funduszy na taki zakup, słyszałem jednak że można dostać na ten cel jakieś dofinansowanie? Nie mam za bardzo nikogo kto pójdzie za mnie do urzędu się wypytać dlatego chciałbym uzyskać jak najwięcej informacji - jak to wszystko wygląda w praktyce?
Witaj, pracuję w ośrodku dla osób niepełnosprawnych ruchowo i raz pomagalem jednej osobie dostać takie dofinansowanie, to bardzo skomplikowany proces ale po kolei - oto co musisz zrobić:

1.Udać się do sweojgo lekarza - Lekarz specjalista, który wystawia wniosek na wózek musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Zlecenie musi być wypisane na specjalnym druku - znajdziesz go tutaj: http://www.nfz.gov.pl/new/art/1213/zal_3...171204.pdf

2. Zlecenie powinno zawierać tzw. kod zaopatrzenia. Każdy rodzaj wózka, to inny kod:

9194.01 - wózek inwalidzki ręczny
800 zł NFZ + 150% PCPR

9194.02 - wózek inwalidzki aluminiowy (lekki) z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku , czynnych zawodowo (wózek dla ludzi z paraplegią)
- 1500 zł NFZ + 150% PCPR

9194.04 - wózek inwalidzki specjalny, stabilizujący plecy i głowę (wózek dla ludzi np. z tetraplegią)
- 1800 zł NFZ + 150% PCPR

3. Zlecenie potwierdzamy w swoim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia
4. Firma, w której kupujemy wózek wystawia fakturę proforma.
5. Z fakturą udajemy się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - gdzie możemy ubiegać się o dofinansowanie do 150% limitu NFZ.
6. Po upływie roku użytkowania wózka można ubiegać się o dofinansowanie na jego remont:

O dofinansowanie na zakup wózka w NFZ osoby dorosłe mogą ubiegać się co 5 lat, dzieci i młodzież do 18 roku życia - co 3 lata. W uzasadnionych przypadkach, istnieje możliwość skrócenia okresu użytkowania wózka.
Dla mojej siostry staraliśmy się o taki zwrot kosztów na wózek inwalidzki i dostaliśmy go bez większych problemów, tylko kilka wniosków trzeba wypełnić i po urzędach pochodzićSmile
Ja pracuję w ośrodku dla osób niepełnosprawnych i jest tutaj kilka niepełnosprawnych ruchowo dzieci które przyjeżdżają na zajęcia - wiem z rozmów z ich rodzicami że niektóre z nich uzyskały takie dofinansowanie na wózek tak więc na pewno jest taka możliwośćSmile
Dragon wielkie dzięki za konkretne info Smile
A jak długi jest czas oczekiwania na zwrot kosztów zakupu wózka? Smile
Przekierowanie